فن کویل, مقالات

ابعاد فن کویل دیواری چقدر در انتخاب شما مهم خواهد بود؟

یکی از نکات بسیار مهمی که در هنگام خرید فن کویل دیواری باید به آن دقت کنید، اندازه و ابعاد فن کویل دیواری مناسب می ­باشد. بسیار اهمیت دارد که فن کویل شما فضای خیلی زیادی اشغال نکند، زیرا در غیر این صورت، علاوه بر کاستن از فضای قابل استفاده اتاق، با معیارهای زیبایی شناسی و طراحی داخلی نیز مطابقت نخواهد داشت.

به علاوه، نصیب یک فن کویل بزرگ تر از نیاز شما، سبب اتلاف انرژی زیادی نیز خواهد شد. از طرف دیگر، فن کویل های دارای اندازه کوچک نمی توانند گرمایش-سرمایش فضاهای بزرگ را تأمین نمایند. با سرما مارکت همراه باشید.

آشنایی با ابعاد فن کویل دیواری مناسب

در ادامه نکاتی خواهید آموخت که به شما در انتخاب ابعاد فن کویل دیواری مناسب کمک می کنند. توجه داشته باشید که بعضی از یونیت های فن کویل هم قابلیت سرمایش دارند و هم قابلیت گرمایش، در صورتی شما در محیطی زندگی می کنید که سرمایش نسبت به گرمایش بیشتر نیاز است، باید در انتخاب اندازه مناسب فن کویل دیواری، به ظرفیت سرمایشی مورد نیاز خود توجه کنید.

با توجه به اینکه فن کویل ها در اکثر مناطق کشور ما بیشتر به قصد سرمایش استفاده می شوند، لذا در این مقاله، عمدتاً در رابطه با بحث سرمایش صحبت شده است.

ابعاد فن کویل دیواری مناسب

ابعاد اتاق را اندازه ­گیری نمایید

گام اول در به دست آوردن ابعاد فن کویل مناسب، اندازه­ گیری ابعاد اتاقی است که می خواهید فن کویل دیورای خود را در آن نصب کنید. هر چه یک فن کویل قوی تر باشد باید به همان نسبت بزرگ تر هم باشد، بنابراین نمی توانید انتظار داشته باشید که یک فن کویل بسیار قوی را در یک فضای کوچک جای دهید.

با فرض این که شما اتاق های زیادی در منزل خود دارید، هر اتقاق را به صورت جداگانه اندازه بگیرید-دقت کنید که عرض، طول اتاق و ارتفاع سقف را اندازه گیری نمایید.

چیز دیگری که باید در نظر بگیرید این است که اتاق های آفتاب گیر، در طول روز، گرم تر می شوند، بنابراین به فن کویل قوی تری نیاز خواهند داشت.

بیشتر بخوانید: معرفی بهترین فن کویل ها از نظر زیبایی شناسی و دکوراسیون داخلی

محاسبه ابعاد فن کویل دیواری مناسب

معمولاً این مرحله، یکی از سخت ترین مراحل محسابه ابعاد فن کویل دیواری مناسب است. معمولاً توان فن کویل ها بر حسب BTUs (واحدهای گرمایی بریتانیایی) بیان می شود.

بعضی فضاها مثل اتاق های دارای سقف های بلند، نیازمند توان خنک کنندگی بیشتری هستند. در این موارد از فن کویل های دیواری دارای قدرت خنک کنندگی ۱۰ درصد بیشتر از سطح استاندارد BTU استفاده نمایید. اگر در منطقه ای با آب و هوای گرم زندگی می کنید، توان خنک کنندگی ۱۰-۲۰ درصد بیشتر را در نظر بگیرید.

دقت داشته باشید که آشپزخانه ها نیازمند توان خنک کنندگی بالاتری هستند، زیرا آشپزی باعث ایجاد حرارت اضافی می شود. BTU 4000 خنک کنندگی بیشتر برای آشپزخانه خود در نظر بگیرید. می توانید با استفاده از این لینک، توان خنک کنندگی مورد نیاز برای هر فضا را محاسبه نموده و بر اساس آن، فن کویل دیواری مناسب خود را تهیه نمایید.

پس از مراجعه به لینک بالا با این پیج رو به رو می شوید:

محاسبه ابعاد فن کویل دیواری مناسب

در قسمت Measurement Scale گزینه Meter را انتخاب نمایید.

در باکس Room Width عرض اتاق و در باکس Room Length طول اتاق را وارد نمایید.

در باکس No of people تعداد افرادی که معمولاً در آن اتاق حضور دارند را وارد نمایید.

در باکس Window Location می توانید موقعیت پنجره اتاق را مشخص نمایید. اگر پنجره شما شمالی یا جنوبی است گزینه South/North و اگر شرقی یا غربی است، گزینه East/West را انتخاب نمایید.

در Window Height ارتفاع پنجره و در باکس Window Length عرض پنجره را وارد نمایید.

نکته: در صورتی که تعداد بیش از یک پنجره دارید، طول های پنجره ها و عرض های آن ها را با هم جمع بسته و وارد نمایید.

در آخر روی باکس آبی رنگ Calculate کلیک کنید. میزان خنک کنندگی مورد نیاز شما برحسب BTU/HR در باکس خاکستری سمت راست صفحه زیر عنوان RECOMMENDED COOLING CAPACITY نمایش داده می شود.

نکته مهم

دقت داشته باشید که این محاسبه گر صرفاً برای محاسبه سریع میزان سرمای مورد نیاز شما طراحی شده است و نباید آن را جایگزین نظر تخصصی و محاسبه دقیق خنک کنندگی مورد نیاز دانست. نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که این محاسبه گر برای کشور مالزی که کشوری با آب و هوای گرم و حاره ای (مثل مناطق جنوبی کشور ایران، مانند خوزستان، بوشهر، چابهار، بندر عباس و …) است طراحی شده و در صورتی که در منطقه ای با آب و هوای خنک تر یا متعادل تر زندگی می کنید باید خنک کنندگی کمتری (حدود BTU/HR 500) در نظر داشته باشید.

نکته دیگری که در محاسبه ظرفیت سرمایشی باید به آن دقت داشته باشید، میزان مبادله هوای درون اتاق با هوای بیرون است. توصیه می شود در صورتی که از فن کویل استفاده می کنید، تبادل هوا با خارج را به حداقل برسانید و به ویژه زمانی که فن کویل روشن است از باز گذاشتن درب ها و پنجره ها خودداری نمایید. باز گذاشتن درب ها و پنجره ها در هنگام روشن بودن فن کویل، سبب کاهش عمر آن خواهد شد.

دیگر نکته ای که معمولاً خیلی ها از آن غافل می مانند، فشار آب است. در صورتی که فشار آب شما در مقاطعی از سال کم می شود، باید فن کویل کوچک تری تهیه نمایید. در واقع، فشار آب، یک عامل محدود کننده برای اندازه و توان فن کویل است. همچنین برای محاسبه دقیق توان خنک کنندگی مورد نیاز، باید دمای آب را هم مد نظر داشته باشید.

بیشتر بخوانید: اتصالات مورد نیاز فن کویل

مشخص کنید که چه تعداد فن کویل نیاز دارید

با فرض این که شما می دانید که چه میزان خنک کنندگی بر حسب BTUs نیاز دارید، احتمالاً شما فکر می کنید که باید به فروشگاه بروید و ارزان ترین فن کویل دیواری که خنک کنندگی مورد نیاز شما را تأمین می کند، خریداری نمایید.

این کار را نکنید! کار درست این است که در تعداد فن کویل های مورد نیاز خود را تعیین نمایید.

خرید فن کویل دیواری

در این مرحله، شما می دانید که فن کویل دیواری مورد نیاز شما باید چه میزان خنک کنندگی داشته باشد و چه تعداد فن کویل نیاز دارید. برای این کار می توانید مدل های مختلف فن کویل را در فروشگاه اینترنتی سرمامارکت مشاهده نموده و مناسب ترین گزینه را برای خود انتخاب نمایید.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *