فن کویل, مقالات

ساختار فن کویل یکتا تهویه اروند چیست؟

ساختار فن کویل یکتا تهویه اروند چیست

ساختار فن کویل یکتا تهویه اروند – چنانچه امروزه با سیستم های تهویه مطبوع سر و کار داشته باشید، متوجه خواهید شد برند های ایرانی توانسته اند به صورت جدی با رقیبان خارجی خود مقایسه شده و رتبه مطلوبی کسب کنند. یکی از برند های معتبر ایرانی برند یکتا تهویه اروند می‌باشد که در سراسر کشور مورد استقبال سازندگان و مصرف کنندگان قرار گرفته است. از این رو در مجموعه سرما مارکت تصمیم به بررسی این نوع دستگاه ها گرفته ایم. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

دستگاه فن کویل (Fan coil unit) یا FCU یک نوع دستگاه تهویه مطبوع ساده است که شامل کویل های گرمایش و سرمایش است و جهت کنترل دمای فضایی که در آن نصب شده است یا چندین فضای متعدد دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. یک دستگاه فن کویل یکتا تهویه اروند معمولا نیازی به کانال کشی ندارد و این سری سیستم ها توسط یک سوییچ روشن/خاموش یا یک ترموستات کنترل می گردد. به علت سادگی سیستم فن کویل، نصب آن ها در مقایسه با سایر سیستم های گرمایش مرکزی یا دستگاه هواساز به صرفه تر است. از سوی دیگر دستگاه فن کویل ها به علت قرار دادن فن در محیط، پر سرو صدا هستند.

چگونگی عملکرد فن کویل یکتا تهویه اروند

ساختار فن کویل یکتا تهویه اروند چیست؟

چگونگی کارکرد فن کویل یکتا تهویه اروند و طراحی دستگاه

انواع مختلفی از سیستم فن کویل در نقاط مختلف دنیا به کار می‌رود. این سیستم ها در اتاق، سالن یا دیگر فضاهایی که در آن قرار دارد، ممکن است مخفی یا نمایان باشد. انواع فن کویل می‌تواند به نوع:

  1. دیواری(wall mounted)

  2. ایستاده (freestanding)

  3. سقفی(ceiling mounted)

فن کویل یکتا تهویه اروند در مدل های فن کویل زمینی، فن کویل سقفی توکار و . . . طراحی و تولید شده است.

باشد و معمولا مجهز به یک محفظه مناسب جهت حفاظت و پنهان کردن خود سیستم فن کویل است. شبکه هوای بازگشت و دیفیوزر هوا در محفظه قرار گرفته است تا هوا را در محیط مورد نظر توزیع کند. فن کویل هایی که از نوع پنهان می‌باشند اغلب در فضای سقف کاذب یا فضای تاسیسات نصب می‌گردند. به طور معمول شبکه هوای برگشت و دیفیوزر هوای عرضه توسط کانال به سقف اتصال داده می‌شود. این سبب می‌گردد که انعطاف پذیری زیادی جهت مکان یابی گریل برای تطابق همراه با جانمایی فضای سقف به وجود آید. در برخی مواقع هوای بازگشت کانال کشی نمی‌گردد و از سقف به عنوان یک پلنیوم هوای برگشت استفاده می‌شود.

چگونگی تنظیم و کنترل دستگاه

کویل موجود در سیستم فن کویل، آب سرد یا گرم را از یک دستگاه مرکزی دریافت کرده و با انتقال حرارت، حرارت را از هوای اتاق خارج یا وارد محیط می‌کند. فن کویل های سنتی قادرند مجهز به ترموستات داخلی باشند یا می‌توانند به یک ترموستات راه دور توسط سیم کشی متصل شده باشند. با این حال در برخی از ساختمان های مدرن با یک سیستم مدیریت انرژی ساختمان (building energy management system) یا BEMS، کنترل سیستم فن کویل را توسط یک کنترل دیجیتالی مرکزی به دست بگیرند. کنترلر فن کویل یکتا تهویه اروند از طریق شبکه های ارتباطی (Communication network) به BEMS متصل شده و در نتیجه از یک نقطه مرکزی قابلیت تنظیم و کنترل را دارد.

به علت تهویه هوا، دستگاه فن کویل آب سرد یا آب گرم را از یک کویل گردش می‌دهد. فن کویل آب گرم یا سرد را از یک دستگاه مرکزی یا موتور خانه گرفته که دارای تجهیزایی جهت خارج کردن حرارت به آب مدار بسته ساختمان می‌باشند. تجهیزات مورد استفاده جهت سرمایش می‌تواند شامل چیلر یا برج خنک کننده و تجهیزات گرمایشی نیز شامل یک دیگ یا آب گرمکن باشد.

تقسیم بندی فن کویل از لحاظ لوله کشی

تقسیم بندی فن کویل از لحاظ لوله کشی

سیستم های فن کویل یکتا تهویه اروند به دو دسته تقسیم بندی می‌شوند. فن کویل های دو لوله (Two-pipe Fan Coil Units) یا فن کویل های چهار لوله (Four-Pipe Fan Coil Units). نوع دو لوله فن کویل ها مجهز به یک لوله رفت و یک لوله برگشت هستند. لوله رفت با توجه به زمان سال آب گرم یا سرد را تامین می‌کند. فن کویل های چهار لوله دارای دو لوله جهت رفت و دو لوله جهت بازگشت آب هستند. از این رو این نوع سیستم ها اجازه می‌دهند آب سرد و گرم هر دو در هر لحظه بتوانند به دستگاه وارد شوند. از آنجا که به دلیل تفاوت جذب یا تلفات حرارت در قسمت های مختلف یک ساختمان، نیاز است که در هر لحظه سرمایش و گرمایش به صورت همزمان تامین گردد؛ فن کویل های چهار لوله معمولا بیشترین استفاده را دارند.

اتصال سیستم فن کویل به شبکه های لوله کشی با بهره مندی از طرح های توپولوژی مختلفی صورت می‌گیرد که شامل بازگشت مستقیم، بازگشت معکوس و یا سری منفصل می‌شود. با توجه به دمای آب سرد انتخابی و رطوبت نسبی فضا، این احتمال وجود دارد که کویل های سرمایشی جریان هوای ورودی را رطوبت زدایی کرده و به عنوان یک محصول جانبی این فرآیند، گاهی میعاناتی تولید می‌گردد که باید تخلیه شود. فن کویل ها به این منظور مجهز به یک سینی چکه و اتصال تخلیه دارا می‌باشند. آسان ترین راه تخلیه میعانات از چندین دستگاه فن کویل که وسیله یک شبکه لوله کشی است که کندانس را به یک نقطه متناسب پایین می‌برد. یکی از روش های دیگر استفاده از یک پمپ کندانس است که در موقعیتی استفاده شود که در آن محیط جهت لوله کشی گرانشی محدود است.

کنترل سرعت در سیستم فن کویل یکتا تهویه اروند چگونه است؟

در یک سیستم فن کویل یکتا تهویه اروند جهت کنترل تاثیر گذار سرمایش و گرمایش مورد نظر خروجی از سیستم، سرعت موتور فن کنترل می‌گردد. بعضی از برندها، کنترل سرعت را با تنظیم تپ هایی بر روی ترانسفورماتور AC تامین کننده توان موتور فن صورت می‌گیرد. معمولا این تنظیم در مرحله راه اندازی ساختمان صورت می‌گیرد و در طور عمر ساختمان ماندگار است. گروهی دیگر از سازندگان از یک موتور خازنی تقسیم دایمی یا سیم پیچی سفارشی استفاده می‌کنند که در سرعت مطلوب دستگاه تنظیم می‌گردند. یک سوییچ انتخابی تغییر سرعت ساده شامل خاموش، کم، متوسط و زیاد جهت افراد حاضر در محیط فراهم می‌شود تا سرعت فن را کنترل نمایند.

جهت تهویه مطبوع ساختمان های مسکونی چند طبقه، ساختمان های اداری، مدارس و هتل ها از فن کویل یکتا تهویه اروند استفاده می‌شود. از فن کویل ها به خصوص برای زون های پیرامونی و اتاق هایی که در فصل تابستان ها نیاز به سرمایش و در فصل زمستان نیاز به گرمایش دارند استفاده می‌گردد. اگر چه برای فضا های داخلی که در طول سال همواره نیاز به سرمایش دارند از ترمینال های تمام آبی استفاده می‌گردد، نیاز است در طول سال دستگاه تبرید صرفه تمام مرکزی روشن باشد

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *