فن کویل ایرانی از تمام زوایا

فن کویل ایرانی از تمام زوایا

امروز می خواهیم به معرفی فن کویل ایرانی از تمام زوایا مشغول شویم. با سرما مارکت همراه باشید.

فن کویل ایرانی

می‌توان گفت متعارف ترین و مهم ترین سیستم تمامی آبی، سیستم فن کویل به شمار می‌رود. فن کویل ترمینالی است که از یک فیلتر با راندمان کم و یک یا چند فن سانتریفوژ به همراه کویل سرد و گرم تشکیل شده است. هوای ورودی به فن کویل ابتدا از روی فیلتر عبور می‌کند و بعد از آن، از قسمت فن و سپس از قسمت کویل عبور کرده و وارد محیط مورد نظر می‌شود. سیستم فن کویل جهت جلوگیری از نشت آب تقطیر شده در آن ها مجهز به لوله تخلیه و تشتک می‌باشد.

با توجه به استقبال زیاد کاربران و سازندگان از فن کویل، برند های ایرانی نیز اقدام به تولید سیستم هایی با کیفیت و در حد برند های خارجی کرده اند و توانسته اند در بازار جهانی جایگاه مطلوبی داشته باشند. در ادامه سرما مارکت قصد دارد به بررسی انواع فن کویل ایرانی بپردازد تا اطلاعات بیشتری از محصولات ساخت کشور خودمان در اختیار داشته باشیم.

فن کویل ها انواع مختلفی دارند که عبارت اند از:

فن کویل ایستاده:

از این مدل دستگاه زیاد استفاده می‌شود. این سیستم به صورت ایستاده است و می‌تواند زیر پنجره ها و یا هر جای مناسب دیگری در اتاق نصب شود. اگر فاصله کف اتاق تا زیر پنجره کم باشد، این قابلیت وجود دارد که از نوع کوتاه آن استفاده شود. ارتفاع این دستگاه کم بوده ولی پهنای آن زیاد تر از فن کویل های معمولی است. دریچه هوای خروجی از سیستم های فن کویل می‌تواند در قسمت بالا یا قسمت جلویی سیستم باشد.

  کارایی اسپلیت سامسونگ در تهویه ی محیط

فن کویل سقفی کابینتی:

این سیستم از فن کویل ایرانی مانند مدل های ایستاده است. با این تفاوت که در زیر سقف و در حالت افقی تعبیه می‌شود. هوادهی در این نوع سیستم ها از دریچه جلوی دستگاه و جهت افقی می‌باشد. فن کویل های سقفی به صورت روکار نصب می‌شوند و جهت استفاده در محیط هایی که نتوان از فن کویل ایستاده استفاده نمود مناسب است.

فن کویل سقفی:

این مدل فن کویل بالای سقف کاذب نصب می‌گردد و در دید کاربران نیست. صدای فن کویل سقفی اغلب به علت اینکه در داخل پلنوم سقف کاذب قرار گرفته است از دو حالت بالا کمتر است. مشکل این نوع فن کویل، سختی دسترسی به سیستم، تمیز کردن فیلتر آن ها و یا تعمیرات احتمالی آن است. هوای برگشت اتاق و سالن به دو محل مناسب یکی از این روش ها است. در این صورت هوای برگشت ابتدا وارد سیستم می‌تواند پوسته خارجی نداشته باشد. هوای برگشت نیز قادر است توسط کانال برگشت به پلنوم برگشت سیستم  راه یابد.

فن کویل افقی کانالی:

این دستگاه از انواع فن کویل ایرانی همانند مورد قبلی است. اما این دو دستگاه این تفاوت را دارد که فن آن فشار استاتیک بیشتری دارد. به همین علت می‌توان هوای خروجی از آن را توسط کانال به چندین سالن رساند. سطح صدای این دستگاه، اگر ضوابط و اصول طراحی در نصب رعایت شود می‌تواند کمتر از حالت های قبلی باشد.

فن کویل ایرانی از تمام زوایا

شبکه لوله کشی سیستم تمامی آبی فن کویل ایرانی می‌تواند به سه صورت انجام شود:

  • سیستم دو لوله ای
  • سیستم سه لوله ای
  • سیستم چهار لوله ای

 

  مکانیزم کار چیلر هوا خنک ایتالیایی چیست؟

فن کویل دو لوله:

در این سیستم آب گرم یا آب سرد توسط دو لوله رفت و برگشتی به دستگاه وارد و از آن خارج می‌شود. لازم است در فصل زمستان آب گرم و در فصل تابستان آب سرد در لوله ی فن کویل جریان داشته باشد. سیستم های دو لوله ای از تجهیزات مرکزی گرمایش و سرمایش، شبکه توزیع آب و ترمینال ها ساخته شده است. ترمینال مجهز به یک کویل می‌باشد که در فصل گرما آب سرد از آن عبور می‌کند و در فصل سرما آب گرم. دمای اتاق توسط کنترل اتوماتیک شیر کویل و یا به وسیله قطع و وصل کردن اتوماتیک فن دستگاه تنظیم می‌شود.

معمولا می‌توان به صورت دستی دور فن را روی هر یک از سه وضعیت کند، متوسط و تند قرار داد. کنترل دستگاه فن کویل همچنین می‌تواند توسط تغییر اتوماتیک دور فن صورت گیرد. نمی‌توان در هر دو حالت گرمایش و سرمایش در این سیستم ها در یک زمان واحد در اختیار داشت. از این رو اگر بعضی از اتاق ها نیاز به گرمایش و برخی دیگر نیاز به سرمایش داشته باشد، سیستم فن کویل ایرانی دو لوله قادر به پاسخگویی هر دو این نیاز ها نیست. در بعضی پروژه ها تعیین دقیق زمان تبدیل سیستم از گرمایش به سرمایش و بر عکس عملی نیست، زیرا در این مناطق در ماه های میانی، بعضی روز ها دمای هوا بیرون افزایش پیدا کرده و محیط نیاز به سرمایش را احساس می‌کند و در روز های دیگر دمای بیرون افت می‌کند به صورتی که لازم است به همین محیط گرمایش داده می‌شود.

  شرایط استفاده از فن کویل زمینی

فن کویل سه لوله:

در این مدل ها، از دو کویل با ورودی مجزا و خروجی به سمت مولد مشترک استفاده گردیده است. این نوع فن کویل در حال حاضر متداول نیست.

فن کویل چهار لوله:

در فن کویل های چهار لوله، دو کویل با ورودی مجزا و خروجی مجزا وجود دارد، یک کویل جهت گرمایش و یک کویل جهت سرمایش استفاده می‌شود. هزینه اولیه آن در مقایسه با مدل های پیشین بالاتر است اما در عوض قابلیت استفاده از سیستم های گرمایش و سرمایش را به صورت همزمان جهت دو فضای مجاور فراهم می‌آورد. در تمامی مدل های فن کویل ایرانی چهار لوله یک خروجی جهت تخلیه قطرات آب حاصل از تقطیر بخار آب موجود در هوا توسط لوله درین وجود دارد.

توزیع هوا – فن کویل ایرانی از تمام زوایا

سیستم فن کویل ها یکی از راه های مختلف توزیع هوا در اتاق و سالن است. به همین علت می‌توان دستگاه را تمام دریچه ها و دیفیوزر های داخلی محیط ساختمان تطبیق داد. آن ها همچنین می‌توانند اتاق و سالن را به وسیله کانال های جداگانه تهویه کرد.

نگه داری فن کویل ایرانی

فن کویل ها را باید از لحاظ راندمان بهینه در طول سال کنترل نمود. مهم ترین قسمت نگه داری،‌ فیلتر دستگاه است که نیاز به شستشو و یا تعویض دارد. اگر فیلتر ها به طور مرتب تمیز نشوند حجم هوای خروجی از دستگاه کم شده و به فن فشار وارد می‌شود. موارد دیگری که نیاز به کنترل دارند می‌توان فن، سینی تخلیه و کویل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

info@sarmamarket.com

مقایسه محصول

پاک کردن همه مقایسه