معیار های انتخاب فن کویل زمینی چیست؟

معیار های انتخاب فن کویل زمینی چیست؟

اگر از معیار های انتخاب فن کویل زمینی اطلاعی ندارید، این مقاله مخصوص شماست!

دستگاه فن کویل زمینی جهت تامین سرمایش و گرمایش و به صورت کلی در تهویه مطبوع مربوط به ساختمان های تجاری، مسکونی و صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر قصد دارید از زمستان و تابستان خود لذت ببرید فن کویل ها انتخاب مناسبی هستند.

نقش این سیستم دمیدن هوای مطبوع به داخل محیط مورد نظر است. چرخش آب سرد درون کویل که به وسیله دستگاه چیلر تامین می شود و عبور هوا از روی این کویل سرمایشی سبب تولید هوای خنک می‌گردد. از سوی دیگر گردش آبگرم درون کویل که به وسیله موتورخانه یا پکیج تامین می‌شود و عبور هوا از روی این کویل گرمایشی سبب تولید هوای گرم در زمستان است.

به صورت کلی سیستم فن کویل زمینی و دیگر مدل های فن کویل دستگاه نهایی جهت ایجاد هوایی مطبوع و دلچسب است. این دستگاه در واقع انرژی الکتریکی را به دلیل خنک کردن آب توسط چیلر، مصرف شده و انرژی حرارتی که جهت گرم کردن آب به وسیله موتورخانه تامین می‌گردد را تبدیل به هوای دلخواه نهایی می‌سازد.

اجزای فن کویل زمینی

اجزای تشکیل دهنده فن کویل زمینی

یک سیستم فن کویل از اجزای زیر تشکیل شده است:

  1. فن
  2. کویل های سرمایشی و گرمایشی
  3. فیلتر هوای قابل شستشو و قابل تعویض
  4. شیر فلکه
  5. شیر هواگیری

ظرفیت فن کویل های زمینی اغلب از ۲۰۰ الی ۱۰۰۰ فوت مکعب در دقیقه تولید شده و هوا را به صورت روبرو زن یا بالازن منتشر می‌سازد. مدل های زمینی فن کویل نوعی می‌باشند که بیشتر در بیمارستان ها و فضا های آموزشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مکش فن کویل زمینی از پایین و دهش از بالای دستگاه صورت می‌گیرد.

معیار انتخاب فن کویل زمینی

مهمترین معیار های انتخاب فن کویل زمینی

ظرفیت:

  انواع فن کویل یکتا تهویه اروند

اولین عامل مهم در انتخاب فن کویل، مناسب بودن ظرفیت گرمایش و سرمایش آن است. در زمان محاسبه ظرفیت دستگاه که بر مبنای میزان برودتی کل هر محیط تعیین می‌شود، همواره سعی کنید که ظرفیت دستگاه فن کویل زمینی را در دو متوسط مبنای محاسبه قرار دهید.

ابعاد:

فن کویلی که انتخاب می‌کنید لازم است از لحاظ ابعد در محل مورد نظر قابلیت نصب و استفاده داشته باشد. موضوع ابعاد بیشتر در فن کویل هایی که در سقف کاذب نصب می‌شوند، همانند فن کویل سقفی و کاستی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اما برای فن کویل های زمینی در صورتی که جایگاه ویژه ای برایشان مشخص شده باشد نیز ممکن است مشکل ایجاد کند.

کویل:

اکثرا در قسمت کویل دستگاه از لوله مسی سایز ۳/ اینچ سه ردیفه استفاده می‌گردد.؛ اما اگر از کوییل دو ردیفه ولی با قطر ۱/۲ اینچ استفاده شود، علاوه بر افزایش راندمان حرارت دهی دستگاه، شاهد کاهش افت فشار جریان سیال ناقل نیز خواهید بود. در برخی موارد جهت ایجاد امکان تامین همزمان هوا گرم و سرد در طول شبانه روز یا قسمت های مختلف یک پروژه ساختمانی لوکس، از دستگاه فن کویل هایی استفاده می‌شود که به دو کویل مجزا (یک کویل جهت جریان آب گرم دیگ و یک کویل جهت جریان آب سرد چیلر) مجهز باشند. به نوع دستگاه فن کویل، اصطلاحا فن کویل چهار لوله گفته می‌شود.

به تعریفی دیگر فن کویل های دو لوله تنها مجهز به یک کویل و لوله اتصال به لوله رفت و یک لوله اتصال به لوله برگشت بوده، اما فن کویل های چهار لوله مجهز به دو کویل و اتصال به دو لوله جهت رفت و یک کویل آبگرم و دو لوله جهت اتصال به لوله رفت و برگشت می‌باشد. با بهره مندی از دستگاه چهار لوله می‌توان علاوه بر آن که بخشی از یک ساختمان را سرد و بخشی دیگر را گرم کنیم، قادر خواهیم بود در ساعات مختلف هوای گرم یا هوای سرد را در یک فضای واحد تامین سازیم.

  چگونگی کارکرد اسپلیت تراست

بدنه:

توصیه می‌شود بدنه فن کویل زمینی به صورت یکپارچه باشد تا در طول زمان سبب ایجاد لرزش و صدا بین قسمت های مختلف بدنه دستگاه نشود.

موتور:

ضروری است موتوری که در دستگاه فن کویل به کار رفته است از نوع چند دور و کم صدا همراه با بلبرینگ های بسیار مطمئن باشد تا صدای کارکرد مجموعه فن نصب شده در دستگاه و الکتروموتور کمتر از ۳۵ دسی بل باشد.

فن:

توصیه می‌شود فن سانتریفیوژ مورد استفاده در سیستم فن کویل جهت حفظ بالانس دینامیکی در طول دوره بهره برداری از نوع فلزی باشد که حجم هوادهی مورد نیاز دستگاه را نیز به طور کامل تری تامین کند. اما اگر این فن از جنس مواد پلی آمید مرغوب باشد، قیمت فن کویل ارزان تر خواهد بود. استفاده از فن های غیر فلزی جهت استفاده در مناطقی که دارای زمستان سرد بوده است و دمای آب سیستم حرارت مرکزی آن در فصل سرما حدود ۸۰ درجه سانتی گراد است، توصیه نمیشود زیرا که در طولانی مدت این دما می‌تواند سبب تغییر شکل فن غیر فلزی شود.

فشار کار:

با نظر به این که در ساختمان های بلند تر از ۱۵ طبقه فشار آب درون کویل بیشتر از ۶ بار خواهد بود، در زمان انتخاب دستگاه فن کویل زمینی به موضوع مهم فشار آب درون کویل توجه فرمایید.

زیبایی:

زیبایی در تمامی انواع فن کویل ها به خصوص فن کویل زمینی یکی از معیار های انتخاب است. در دسته بندی زمینی بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد زیرا این دستگاه عملا یکی از اجزای داخلی ساختمان کاربر به شمار می‌رود.

کاربرد فن کویل زمینی

کاربرد فن کویل زمینی

بهترین کاربرد سیستم های فن کویل مربوط به مواردی است که قصد داشته باشیم درجه حرارت هر محیط را به صورت جداگانه کنترل کنیم. همچنین با استفاده از دستگاه فن کویل از انتقال آلودگی بین محیط های مجزا جلوگیری می‌شود. کاربرد های مناسب این دستگاه در پروژه های هتل ها و متل ها،‌ساختمان های اداری و ساختمان های آپارتمانی است. اگر چه ممکن است در بیمارستان ها هم فن کویل زمینی مشاهده کرده باشید اما این موضوع چندان توصیه نمی‌شود. زیرا بازده فیلتر هوای سیستم فن کویل کم بوده و نگهداری و تمیز کردن آن ها نیز دشوار است.

  آیا استفاده از تصفیه هوا مؤثر است؟

جهت انتخاب نوع، ظرفیت و برند مورد نیاز پروژه خود با شماره های درج شده در وبسایت سرما مارکت تماس حاصل کرده و با کارشناسان مجموعه صحبت کنید. همانطور که می‌دانید بهترین دستگاه ها نیز در صورتی که نامناسب انتخاب شوند کارایی مطلوب نداشته و سبب نارضایتی شما می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

info@sarmamarket.com

مقایسه محصول

پاک کردن همه مقایسه