داکت اسپلیت, مقالات

مزایا داکت اسپلیت معمولی

شما از مزایا داکت اسپلیت معمولی چه می دانید؟ از داکت اسپلیت ها برای تأمین سرمایش و گرمایش ساختمان های دارای اندازه متوسط و چندین اتاق استفاده می شود. استفاده از داکت اسپلیت ها سبب صرفه جویی قابل توجه در هزینه های اولیه و هزینه های جاری می شود اما امکان نصب آن ها در هر ساختمانی وجود ندارد. در این مقاله می خواهیم شما را به نحوه کار اسپلیت ها، انواع آن ها و مزیت های داکت اسپلیت ها آشنا کنیم. با سرما مارکت همراه باشید.

نحوه کار اسپلیت ها

اسپلیت ها می توانند هوای درون ساختمان را گرم یا سرد کنند. بعضی اسپلیت ها هر دو عمل را انجام می دهند و بعضی از آن ها صرفا عملکرد سرمایشی دارند. اسپلیت ها برای انجام عمل سرمایشی، یک سیکل تبرید بین یک یونیت در داخل ساختمان و یک یونیت در خارج از ساختمان برقرار کرده و گرما را از محیط سردتر به محیط گرم تر منتقل می کنند. سیکل تبرید یا چرخه سرمایش در اسپلیت ها شامل سه مرحله اصلی است:

مرحله اول

۱) عبور مایع مبرد سرد از قطعه ای به نام کویل تبخیری، تبادل حرارتی بین هوا و مایع مبرد سرد که منجر به سرد شدن هوا و گرم شدن و تبخیر شدن مبرد در کویل می شود و خروجی مبرد از از کویل به صورت گاز مبرد گرم و حرکت آن به سوی یونیت خارجی. یک یا چند فن نیز با برقراری جریانی از هوای درون ساختمان از درون یونیت داخی و برخورد  آن با دیواره خارجی کویل، به این فرآیند کمک می کنند.

مرحله دوم

۲) ورود گاز مبرد به یونیت خارجی و قطعه ای به نام کمپرسور، فشرده شدن گاز و رانده شدن آن به سمت کویل کندانسر. کپرسور می تواند اینورتر یا معمولی باشد. کمپرسور اینورتر دارای دور متغیر است ولی کمپرسور معمولی فقط دو حالت خاموش و روشن دارند. کمپرسورها انواع مختلفی مثل رفت و برگشتی، اسکرو، اسکرال و سانتریفیوزی دارند.

مرحله سوم

۳) ورود گاز مبرد گرم به کویل کندانسر، تقطیر تحت فشار بالا، از دست دادن حرارت و تبدیل شدن به مایع مبرد سرد که دوباره به کویل تبخیری باز می گررد تا چرخه سرمایش ادامه یابد. فن های کندانسر با دمیدن هوای خارج از ساختمان به کویل کندانسر، به انتقال حرارت از مبرد به اتمسفر کمک می کنند.

یونیت داخلی می تواند دارای فیلتر هوا برای تصفیه هوای داخل ساختمان، سینی تقطیر برای جمع آوری آب حاصل از تقطیر رطوبت هوا روی کویل، پمپ درین آب تقطیر برای تخلیه اب تقطیر و … باشد اما مهم ترین قطعه آن بعد از کویل و فن، ترموستات است. ترموستات اسپلیت یا کولر گازی، دمای هوای درون ساختمان را روی میزانی که توسط شما تعیین شده است، حفظ می کند. ترموستات این کار را از طریق تغییر دور فن، تنظیم میزان ورود مبرد به کویل (در اسپلیت های VRF) و تنظیم عملکرد کمپرسور انجام می دهد.

 

sarmamarket

بهترین فن کویل های زمینی تهویه اروند

مقایسه کویل های ایرانی نسبت به فن کویل های خارجی

سرویس تأسیسات سرمایشی

 

انواع اسپلیت ها – مزایا داکت اسپلیت معمولی

اسپلیت ها از نظر نوع عملکرد کمپرسور به دو نوع معمولی و اینورتر تبدیل می شوند. کمپرسورهای اینورتر یا دور متغیر نسبت به کمپرسورهای معمولی مزیت هایی دارند که مهم ترین آن ها به ترتیب اولویت عبارتند از: مصرف انرژی کمتر، سر و صدای کمتر، دوام بیشتر موتور کمپرسور و دیگر وسایل برقی شما و نوسانات دمایی کمتر. قمیت کمپروسرهای اینورتر بالاتر از کمپرسورهای معمولی است ولی در درارزمدت، هزینه های جاری کمتر آن ها، این قیمت بالاتر را جبران می کند.

اسپلیت ها را می توان به سه نوع کلی اسپلیت، مولتی اسپلیت و داکت اسپلیت تقسیم بندی کرد. همانطور که گفتیم اسپلیت ها دارای یک یونیت خارجی و یک یونیت داخلی هستند و برای یک فضای واحد و یکپارچه طراحی شده اند. مولتی اسپلیت ها و داکت اسپلیت ها برای تأمین سرمایش و گرمایش فضاهای مجزا طراحی شده اند.

داکت اسپلیت ها یا اسپلیت های کانالی همانند اسپلیت ها دارای یک یونیت داخلی و یک یونیت خارجی هستند ولی یونیت داخلی آن ها از طریق کانال کشی هایی، چندیدن فضای مجزا را پوشش می دهد. در انتهای این کانال ها می توان دیفیوزرهایی برای جبران کاهش فشار هوا و کنترل مستقل دمای هر فضای مجزا نصب کرد. مولتی اسپلیت ها دارای یک یونیت خارجی و چندین یونیت داخلی هستند که هر کدام از آن ها در یک فضای مجازا قرار می گیرند و کنترل دمای هر فضا به طور مستقل تری انجام می شود؛ به ویژه اگر مولتی اسپلیت از نوع VRF (Variable Refrigerant flow به معنی جریان متغیر مبرد) باشد.

مزایا داکت اسپلیت معمولی

داکت اسپلیت اینورتر معمولی به داکت اسپلیتی گفته می شود که دارای یک کمپرسور معمولی است. با وجود اینکه اینورتر بودن کمپرسور تأثیر بالایی در کاهش مصرف انرژی اسپلیت دارد ولی کانال دار بودن یا داکتی بودن اسپلیت می تواند تأثیر زیادی در مصرف انرژی داشته باشد زیرا هر یونیت داخلی می تواند به طور همزمان چندین فضای مجزا را خنک یا گرم کند.

البته امکان نصب داکت اسپلیت در هر ساختمانی وجود ندارد زیرا کانال ها فضایی زیادی می طلبند. بهترین ساختمان ها برای نصب داکت اسپلیت، ساختمان های دارای سقف کاذب هستند. داکت اسپلیت ها در اتاق هایی که دور از یونیت داخلی هستند، سر و صدای بسیار کمی ایجاد می کنند و با عایق بندی درست کانال های آن ها می توان میزان سر و صدا را کم تر نیز کرد.

هزینه کمتر

هزینه اولیه داکت اسپلیت ها نسبت به اسپلیت ها و مولتی اسپلیت ها پایین تر است. تصور کنید که می خواهید برای یک آپارتمان به چندین اتاق از سیستم اسپلیت استفاده کنید. نصب یک اسپلیت در هر اتقاق هزینه زیای روی دست شما خواهد گذاشت. به جای این کار می توانید از مولتی اسپلیت ها یا داکت اسپلیت ها استفاده کنید. مولتی اسپلیت ها دارای یونیت های داخلی متعدد هستند و داکت اسپلیت ها تنها دارای یک یونیت داخلی و تعدادی کانال می باشند و بنابراین، هزینه اولیه نصب مولتی اسپلیت از داکت اسپلیت بیشتر است.

یونیت های داخلی اسپلیت ها، مولتی اسپلیت ها و داکت اسپلیت ها باید هر چند وقت یکبار سرویس و تمیز شوند. از آن جایی که داکت اسپلیت ها تنها یک یونیت داخلی دارند، سرویس کردن آن ها نسبت به مولتی اسپلیت ها، راحت تر است.

داکت اسپلیت های معمولی نسبت به داکت اسپلیت های اینورتر خیلی ارزان تر هستند. از آن جایی که داکت اسپلیت های معمولی برق چندانی مصرف نمی کنند، هزینه جاری این اسپلیت ها تفاوت چندانی با داکت اسپلیت های اینورتر ندارد و در نتیجه داکت اسپلیت ها از نظر اقتصادی بهینه تر می باشند. البته دیگر مزیت های داکت اسپلیت های اینورتر نسبت به داکت اسپلیت های معمولی به قوت خود باقی هستند.

سیستم های سرمایشی و گرمایشی

از مزایا داکت اسپلیت معمولی می توان به این اشاره داشت که داکت اسپلیت های اینورتر را می توان با سیستم های سرمایشی و گرمایشی دیگر به غیر از اسپلیت ها و مولتی اسپلیت ها نیز مقایسه کرد. نصب سیستم فن کویل برای ساختمان های دارای اندازه متوسط چندان به صرفه نیست زیرا فن کویل ها نیازمند بویلر، چیلر و تأسیسات گسترده ای هستند و قدرت آن ها بسیار زیاد می باشد و به همین دلیل نصب آن ها فقط در ساختمان های بزرگ توجیه دارد.

همچنین راندمان فن کویل ها نسبت به داکت اسپلیت های معمولی یا اینورتر بسیار پایین تر است و در نتیجه، در ساختمان های متوسط دارای چند اتاق، نصب داکت اسپلیت ها هم از نظر هزینه های اولیه و هم از نظر هزینه های جاری به صرفه تر است. به علاوه سر و صدای یونیت داخلی آن ها از یونیت داخلی فن کویل های کانالی کمتر می باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *