فن کویل زمینی، انتخابی زیبا برای محیط اطراف شما

فن کویل زمینی، انتخابی زیبا برای محیط اطراف شما

فن کویل زمینی انتخابی زیبا برای خانه های شماست. شاید در هنگام انتخاب و خرید یک سیستم تهویه مطبوع بیشتر ذهن ها جهت تامین گرمایش و سرمایش محیط به سمت و سوی اسپلیت ها برود اما باید بدانید امروزه سیستم های فن کویل که در انواع مختلف فن کویل زمینی، دیواری، سقفی توکار، داکتی، کاستی یک طرفه و کاستی چهار طرفه تولید می‌شود طرفداران بسیاری پیدا کرده است.

حتی می‌توان گفت قدرت تامین تهویه مورد نظر فن کویل ها از اسپلیت ها بسیار قوی تر است. حال در این مقاله مجموعه سرما مارکت قصد دارد به بررسی و معرفی این محصولات بپردازد تا کاربران محصولی متناسب با نیاز پروژه خود خریداری کنند.

فن کویل زمینی

فن کویل زمینی، انتخابی زیبا

فن کویل ها بخشی از یک سیستم کلی تهویه مطبوع است که به صورت مستقیم در پروژه های تجاری، مسکونی، صنعتی، تفریحی و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. فن کویل تشکیل شده از یک فن دمنده و یک کویل سرد و گرم می‌باشد تا عمل انتقال تهویه هوا و حرارت را انجام دهد. هر کویل دارای دو لوله ورود آب سرد در فصل گرما یا لوله ورود آب گرم در فصل سرما و دیگری لوله مخصوص برگشت آب به موتور خانه مرکزی است.

اجزای تشکیل دهنده فن کویل زمینی

  1. کویل گرمایشی و سرمایشی
  2. فن
  3. فیلتر هوا با قابلیت شستشو و تعویض
  4. شیر هواگیری و فلکه

کاربرد فن کویل زمینی

کاربرد استفاده از دستگاه فن کویل زمینی

این سیستم های تهویه مطبوع در پروژه هایی مورد استفاده قرار می‌گیرند که ما به هر دلیلی قصد داشته باشیم درجه حرارت قسمت های مختلف محیط را به صورت جداگانه کنترل کنیم. با استفاده از فن کویل ها از انتقال آلودگی بین اتاق های مجزا نیز جلوگیری به عمل می‌آید. نصب و راه اندازی این محصول در تمامی محیط ها بجز ساختمان های بیمارستانی توصیه می‌شود. نصب کردن فن کویل در فضا های بهداشتی به دلیل بازده فیلتر هوای ضعیف و نگهداری و تمیز کردن سخت چندان مناسب نیست.

  مقایسه فن کویل دیواری و کاست

فن کویل زمینی و سیستم دو لوله (Two Pipe System) و چهار لوله (Four Pipe System)

سیستم دو لوله تشکیل شده از یک لوله رفت و برگشت مشترک برای سیستم زمستانی و تابستانی استفاده می‌شود که اغلب در موقعیت هایی که اختلاف بین این دو فصل کم باشد نصب می‌شود.

در سیستم های چهارلوله دو سری لوله رفت و برگشت برای سیستم زمستانی و تابستانی استفاده می‌شود که اغلب در موقعیت هایی که نیاز به کنترل انعطاف پذیر تری از جهت کنترل درجه حرارت دارند نصب می‌شود.

چگونگی تامین آب سرد و گرم فن کویل زمینی، انتخابی زیبا

اساس کار این فن کویل برخورد جریان هوا با آب سرد یا آب گرمی است که در کویل ها وجود دارد. این جریان آب توسط دستگاه های مختف از جمله سیستم تهویه مطبوع مرکزی، سیستم تهویه GHP، چیلر، بویلر یا دیگر سیستم ها تهویه شده و در مقابل هوای تولید شده توسط فن قرار می‌گیرد.

چگونگی نصب فن کویل زمینی

چگونگی نصب فن کویل زمینی، انتخابی زیبا

سیستم فن کویل را می‌توان به صورت تو کار و یا روکار نصب کرد که هر کدام دارای مزایا و معایب خاص خود هستند. در مدل های فن کویل زمینی، دیواری به صورت رو کار کار گذاشته می‌شود و در مدل های سقفی توکار، داکتی و کاستی به صورت تو کار نصب می‌شوند.

ویژگی های مثبت و منفی دستگاه فن کویل

این سیستم در مقایسه با سیستم هوارسان دیگر نیازی به کانال کشی ندارند. به همین علت فضای کمتری را نیز اشغال می‌کنند. کنترل این دستگاه بسیار راحت تر از دیگر تجهیزات گرمایشی و سرمایشی است و هزینه کمتری را به دنبال دارد. دستگاه فن کویل این قابلیت را برای کاربر فراهم می‌کند که هر محیط و بخش را با دمای دلخواه خود کنترل کند. از آنجایی که این سری محصولات ذات مستقلی دارند آلودگی نیز بین محیط ها جا به جا نمی‌شود.

  اسپلیت سامسونگ در مدل های مختلف

در صورتی که در قسمتی از فضا فردی حضور نداشته باشد امکان خاموش کردن دستگاه آن وجود دارد. به دلیل اینکه فن کویل های دارای کانال کشی رفت و برگشتی نیستند در هنگام آتش سوزی، کنترل آتش و دوده های حاصل از آن در برابر دیگر سیستم های تهویه آسان تر است. از دیگر مزایای سیستم فن کویل زمینی و سایر مدل های فن کویل می‌توان قابلیت استفاده از سیستم های گرمایی و یا گرمایش خورشیدی به دلیل گرمایش از آب گرم با دمای پایین اشاره کرد.

اما در مقایسه با تمامی این مزایا، نگهداری از سیستم فن کویل ها در هر مدل و ظرفیتی در مقایسه با سایر سیستم های تهویه اندکی تخصصی تر بوده که نیاز به تکنسین ماهر دارد. قابل ذکر است در بعضی موارد لازم است جهت خروج هوا از مناطق داخلی، کانال کشی صورت گیرد. صدای فن کویل زمینی برای نصب در اتاق ممکن است آزار دهنده باشد اما جهت استفاده در ادارات، اماکن عمومی و راهروی خوابگاه ها به علت رفت و آمد زیاد؛‌ مشکلی به وجود نخواهد آورد. نیاز به تشتک و لوله هایی جهت تخلیه آب از دیگر معایب فن کویل ها می‌باشد.

فن کویل زمینی در برند های مختلف

فن کویل زمینی در منازل

فن کویل زمینی در برند های مختلف در بازه ظرفیتی ۲۰۰ الی ۱۰۰۰ فوت مکعب در دقیقه تولید و به صورت بالازن یا رو به رو زن در بازار عرضه می‌گردد. در مکان هایی که فاصله کف اتاق یا سالن تا زیر پنجره کم باشد، می‌توان از نوع کم ارتفاع دستگاه استفاده کرد. به این صورت هوادهی با به طرف بالا یا به سمت جلو خواهد بود.

  معرفی بهترین اسپلیت های دیواری ایرول (Airwell)

کنترل سیستم فن کویل اغلب به صورت شیر کنترل دو راهه یا سه راهه، روشن و خاموش کردن فن دستگاه یا به صورت اتوماتیک صورت می‌گیرد. اگر کنترل دستگاه به وسیله شیر کنترل انجام می‌شود، همراه با کاهش بار اتاق شیر کنترل تدریجا بسته شده و رطوبت زدایی پایین می‌آید.

در حالت کنترل به وسیله روشن و خاموش شدن فن، با کاهش بار فضا از کار افتاده و هوای کمتری از دریچه پشتی سیستم وارد فضا می‌گردد. از آنجایی که روی کویل شیر کنتلی وجود ندارد؛ آب از کویل عبور کرده و سبب حذف رطوبت می‌شود.

چناچنه بعد از مطالعه این مقاله سوال و یا ابهامی برایتان پیش آمده است، کارشناسان مجموعه ما در خدمت شما هستند. همچنین می‌توانید با مراجعه به قسمت مشخصات فنی هر یک از محصولات فن کویل زمینی، اطلاعات خود را درباره محصول افزایش دهید تا با اطمینان خاطر اقدام به     خرید نهایی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

info@sarmamarket.com

مقایسه محصول

پاک کردن همه مقایسه