ساختار فن کویل سقفی توکار

ساختار فن کویل سقفی توکار

در این مقاله سرما مارکت قصد داریم به ساختار فن کویل سقفی توکار بپردازیم. به دلیل پر کاربرد بودن سیستم های فن کویل از جمله مدل سقفی توکار لازم است اطلاعاتی درباره ی آن ها داشته باشید تا بتوانید اقدام به خریدی مطمئن کنید. از این رو در این مقاله از سرما مارکت قصد داریم به بررسی این دستگاه بپردازیم. اما قبل از این که وارد مبحث فن کویل سقفی توکار شویم بهتر است به یک تعریف جامع از فن کویل بپردازیم و نحوه کارکرد دستگاه را برایتان توضیح دهیم.

مهم ترین خصوصیات فن کویل سقفی توکار

فن کویل یا فن کوئل چیست؟

یک سیستم فن کویل FCU سیستمی ساده است که مجهز به فن و یک مبدل حرارتی است. این دستگاه قسمتی از یک سیستم تهویه مطبوع موجود در پروژه های تجاری، مسکونی، صنعتی، تفریحی و … است. یک دستگاه فن کویل دارای قابلیت های بسیاری است که برخی اوقات همراه با مکش هوای موجود، درجه حرارت فضای محیط مورد نظر را تنظیم می‌نماید. این کنترل به وسیله یک سوئیچ دستی روشن/ خاموش یا یک ترموستات صورت می‌گیرد. ترموستات به شیر کنترل یا فن دستور می‌دهد که با تغییر دور فن یا تغییر میزان دبی آبی ورودی به کویل دستگاه قادر است دما را به دمای مطلوب در محیط برساند.

اساسا سیستم فن کویل با آب گرم و آب سرد از چیلر و دیگ های مرکزی تغذیه می‌شود. این تجهیزات جهت آن که انرژی تولید شده را به وسیله مولد انرژی (خنک کننده یا گرم کننده) وارد محیط کنند، از دو لوله (گرم یا سرد) و چهار لوله ( هر دو واحد سرمایش و گرمایش به صورت همزمان) بهره می‌برند.

  اتصالات مورد نیاز فن کویل

سیستم فن کویل نصب ساده ای نیز دارد. با این صورت، جهت اطمینان از عملکرد کارآمد دستگاه نیاز به تعمیر و نگهداری منظم دارد. زمانی که یک دستگاه هوا را خنک می‌کند، آب کندانس شده روی کویل ها وارد سینی شده و از آنجا به وسیله لوله ی درین، آب تخلیه می‌شود.

چگونگی عملکرد دستگاه فن کویل سقفی تو کار

انواع دسته بندی فن کویل:

  • فن کویل سقفی توکار
  • فن کویل کاستی چهار طرفه
  • فن کویل کاستی یک طرفه
  • فن کویل کانالی
  • فن کویل زمینی

تعریف و ساختار فن کویل سقفی توکار

این دستگاه درون سقف کاذب جایگذاری می شود. از مزایای این نوع می‌توان به سادگی در نصب و انتخاب موقعیت دریچه هوادهی برای کاربران اشاره کرد. در اغلب پروژه های ساختمانی، فن کویل های سقفی در بالای در ورودی هر محیط و زیر سقف کاذب نصب می‌شوند. در زیر آن نیز دریچه بازدید جهت دسترسی، تعمیر و نگهداری تعبیه می‌گردد.

کاربرد فن کویل سقفی توکار در مواردی است که قصد داشته باشیم دمای هر محیط را به صورت جداگانه کنترل کنیم. همینطور با استفاده از این نوع سیستم ها از انتقال آلودگی بین اتاق ها جلوگیری به عمل می‌آید. کاربرد های دستگاه سقفی توکار دارد عبارتند از: نصب در هتل ها، متل ها، ساختمان های مسکونی، بیمارستان ها، مراکز آموزشی، ساختمان های اداری و …

دلیل انتخاب فن کویل سقفی توکار در مقایسه با سایر مدل ها

مزیت اصلی فن کویل سقفی عدم نیاز به لوله کشی است. این سیستم قابلیت کارکرد با یک سیستم چیلر و حرارت مرکزی را دارد. همچنین قادر است به علت کاهش هزینه های مربوط به انرژی، قسمت های مختلف از یک محیط را به صورت مجزا کنترل نماید. فن کویل ها قابلیت کنترل هر اتاق را به صورت جداگانه فراهم می‌سازند. با توجه به این که این سیستم ها با دمای پایین آب نیز گرم می‌شوند، در نتیجه جهت استفاده در مناطقی که تولید گرما تنها به وسیله صفحات خورشیدی صورت می‌گیرد مناسب است. جهت طراحی تاسیسات موجود ساختمان سیم کشی و لوله کشی سیستم فن کویل از کانال های بزرگ مورد نیاز جهت یک سیستم تمام هوا آسان تر است.

  تفاوت چیلر تراکمی و چیلر جذبی چیست؟

سیستم لوله کشی فن کویل سقفی توکار

سیستم های فن کویل به دو گروه تقسیم می‌شوند: فن کویل چهار لوله و فن کویل دو لوله. سیستم های دو لوله مجهز به یک لوله ورودی و یک لوله بازگشتی است. لوله تامین آب گرم یا آب سرد که متناسب با فصل تنظیم می‌شود نقش انتقال آب را بر عهده دارد. در مدل های چهار لوله دو لوله جهت تامین و دو لوله بازگشت وجود دارد. این ویژگی سبب می‌شود که آب سرد و آب گرم در یک زمان بر حسب نیاز و فرمان دستگاه وارد سیستم فن کویل شود. با توجه به این که لازم است در یک زمان قسمت های مختلف ساختمان سرد یا گرم شود، دستگاه فن کویل چهار لوله مورد استقبال بیشتری از سوی سازندگان و مصرف کنندگان قرار گرفته است.

ترموستات سیستم فن کویل سقفی توکار – ساختار فن کویل سقفی توکار

ترموستات سیستمی است که دمای یک حجم کنترل یا فضا را اندازه گیری کرده و دستوراتی را صادر می‌کند تا دمای سیستم در نزدیکی یک نقطه دلخواه قرار گیرد. ترموستات ها در سیستم هایی مورد استفاده قرار می‌گیرند که نیاز است سرمایش و گرمایش را به درجه حرارت مورد نیاز تنظیم می‌شود. مثال هایی که می‌توان جهت استفاده ترموستات استفاده کرد می‌توان به گرمایش مرکزی، گرمایش ساختمان ها، وسایل آشپزخانه و سیستم های سرمایش و تهویه مطبوع اشاره کرد.

اجزای تشکیل دهنده فن کویل سقفی توکار

ترموستات فن کویل سقفی توکار و دیگر مدل ها به عنوان کنترل کننده  “حلقه بسته”  عمل می‌کند که هدف آن کاهش خطا میان درجه حرارت اندازه گیری شده و حرارت مورد نظر است. برخی اوقات ترموستات به صورت ترکیبی از حسگر های حساس و کنترل یک سیستم مانند ترموستات خودرو عمل می‌نماید. در واقع ترموستات نقش تشخیص کم یا زیاد بودن دمای موجود در مقایسه به دمای مورد نظر را دارد تا فرمان تغییر جریان ورودی را به دستگاه بدهد.

  چیز هایی که باید درباره فن کویل ایتالیایی بدانید

ترموستات های سیستم فن کویل انواع مختلفی دارد که مهم ترین تقسیم بندی، دو دسته ترموستات دیجیتال و ترموستات آنالوگ است. ترموستات ها با نظر به نوع لوله کشی سیستم فن کویل دو لوله و چهار لوله انتخاب می‌شوند.

جهت انتخاب، سفارش یا نصب می‌توانید با سرما مارکت تماس حاصل فرمایید. کارشناسان مجموعه ما در کوتاه ترین زمان ممکن به در خواست های شما پاسخ داده و مشاوره های لازم را در اختیار شما قرار می‌دهند. از این رو می‌توانید با اطمینان خاطر دستگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید. از لحاظ قیمت و گارانتی محصولات نیز گفتنی است که تمامی محصولات درج شده در فروشگاه اینترنتی سرما مارکت اصل بوده و با ضمانت و خدمات پس از فروش مطلوب در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

info@sarmamarket.com

مقایسه محصول

پاک کردن همه مقایسه