فن کویل زمینی دکوراتیو

فن کویل زمینی دکوراتیو

در مقاله ( فن کویل زمینی دکوراتیو ) می خواهیم اطلاعات بیشتری کسب کنیم تا خرید بهتری داشته باشیم. با سرما مارکت همراه باشید!

فن کویل زمینی دکوراتیو چگونه کار می‌کند؟

یکی از پرکاربردترین انواع سیستم های حرارتی و برودتی سیستم فن کویل دکوراتیو است که در ساختمان های مسکونی کوچک و بزرگ، هتل ها، ساختمان های اداری و حتی سوله های صنعتی و کارخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

سیستم فن کویل دارای یونیت های متعددی است که هر کدام در بخش مجزایی از ساختمان قرار می گیرند. تمامی یونیت های فن کویل زمینی از طریق لوله کشی های آب به واحد بویلر در موتورخانه مرکزی و به چیلر مرکزی متصل هستند.

کار بویلر در موتورخانه مرکزی این است که آب را به وسیله‌ی یک مشعل معمولا گازی تا نزدیک به دمای جوش داغ می کند. آب داغ از طریق لوله کشی ها به یونیت های فن کویل در بخش های مختلف ساختمان می رود و وارد ساختاری شبیه به یک رادیاتور به نام کویل می شود.

کویل از تعدادی باله که پره یا فین هم نامیده می شوند تشکیل شده است که این فین ها به واسطه‌ی لوله‌هایی به هم دیگر متصل هستند. جنس لوله ها و باله های کویل از مس است که فلزی با رسانایی حرارتی بالا می باشد.

عمل حرارتی

آب داغ که وارد یونیت فن کویل زمینی دکوراتیو می شود، از درون کویل عبور می کند و از سوی دیگر آن خارج می شود. در این حین، آب داغ که از درون پره های کویل عبور می کند، با هوایی که با عملکرد فن به درون کابینت دکوراتیو فن کویل کشیده شده و از میان پره های کویل عبور می کند، تبادل حرارتی انجام می دهد و آن را گرم می کند.

  کاهش آلودگی ها با دستگاه های تصفیه هوا

هوایی که حرارت را از آب درون کویل جذب کرده از طریق شبکه ی خروجی تعبیه شده در بدنه یا کابینت به درون اتاق باز می گردد و آب که اندکی از حرارت آن کاسته شده است از طریق لوله کشی بازگشتی، به بویلر در موتورخانه باز می گردد تا دوباره حرارت از دست رفته را بازیابد.

بعضی از فن کویل ها برای انجام عمل حرارتی از آب گرم استفاده نمی کنند بلکه دارای یک المنت هیتر الکتریکی هستند و جریان هوا از روی هیتر، سبب گرم شدن هوا می شود.

عمل سرمایش در فن کویل دکوراتیو دقیقا همانند عمل گرمایش انجام می شود با این تفاوت که آب برای سرد شدن باید به چیلر برود. در چیلر از یک سیکل تبرید برای جذب حرارت از آب و خنک کردن آن استفاده می شود و آب خنک با جریان در سیستم فن کویل، باعث خنک شدن فضاهای درون ساختمان می شود.

معمولا در مسیر ورودی هوا به فن کویل، یک فیلتر هوا وجود دارد که هوا را تا حدی تصفیه می کند. این فیلتر می تواند از نوع یکبار مصرف یا دائمی و قابل شستشو باشد. به علاوه ممکن است فن کویل مجهز به یک ترموستات باشد که سرعت فن و یا میزان آب ورودی به یونیت را کنترل می‌کند.

انواع فن کویل زمینی دکوراتیو

فن کویل های زمینی دکوراتیو را می توان از نظر عملکرد در دو دسته‌ی فن کویل های زمینی دکوراتیو دو لوله ای و فن کویل های زمینی دکوراتیو چهار لوله ای قرار داد.

فن کویل های زمینی دکوراتیو دو لوله ای تنها دارای یک کویل هستند که در یک لحظه تنها می تواند عمل گرمایش یا سرمایش را انجام دهد و برای تغییر عملکرد از سرمایشی به گرمایشی و بلعکس باید شیر آب سرد یا گرم را بسته و شیر آب گرم یا سرد را باز کنید. البته ممکن است که لوله کشی سیستم فن کویل چنین قابلیتی را در اختیار شما قرار ندهد که هر یونیت را به صورت مجزا کنترل کنید.

  ساختار فن کویل کاستی چیست؟

فن کویل دکوراتیو دو لوله ای کمی پیچیده تر است. این نوع فن کویل دارای یک کویل جداگانه برای انجام عمل حرارتی و یک کویل جداگانه برای انجام عمل برودتی است و حتما نیازمند دو لوله ورودی آب و دو لوله خروجی آب است.

این فن کویل این قابلیت را دارد که هر یونیت بتواند همزمان هم عمل گرمایش و هم عمل سرمایش را انجام دهد. این قابلیت امکان تنظیم دقیق تر و سریع‌ تر دمای محیط را فرآهم می اورد. به علاوه، با استفاده از یونیت های چهارلوله ای فن کویل دکوراتیو، حتما این امکان وجود دارد که هر یونیت به صورت مجزا از یونیت های دیگر عمل گرمایشی یا سرمایشی را انجام دهد.

فن کویل های زمینی

فن کویل های زمینی دکوراتیو دارای کابینت هایی مختلف با خروجی ها و وردی های متفاوت هوا هستند و زاویه ی پرتاب با در انواع مختلف فن کویل زمینی دکوراتیو متفاوت است. مثلا بعضی از فن کویل های زمینی باد را به صورت عمودی به بالا پرتاب می کنند که فن کویل بالازن نامیده می شوند. بعضی دیگر از انواع فن کویل های زمینی دکتوراتیو، باد را به صورت افقی پرتاب می کنند که فن کویل مستقیم زن نامیده می شوند. فن کویل های زمینی دکوراتیو که باد را با زاویه ۴۵ درجه پرتاب می کنند، فن کویل مورب زن نام دارند.

محل قرار گیری ورودی هوا نیز در فن کویل های زمینی مختلف، تفاوت دارد. بعضی از فن کویل ها، هوا را از رو جلو و پایین کابینت به داخل می کشند، بعضی دیگر هوا را از جوانب به داخل می کشند و بعضی دیگر، هوا را از پشت کابینت به داخل می مکند.

  چرا فن کویل یکتا تهویه اروند؟

تفاوت فن کویل دکوراتیو با فن کویل زمینی معمولی

فن کویل های زمینی معمولی دارای یک کابینت ساده هستند که اصلا به جنبه های زیبایی شناسی آن توجه نشده است، در حالی که فن کویل های زمینی دکوراتیو دارای کابینتی با طرح و رنگ زیبا هستند که طراحی آن ها توجه زیادی به رعایت اصول زیبایی شناسی شده است.

با وجود اینکه فن کویل های روکار نسبت به فن کویل های توکار از نظر رعایت اصول دکوراسیون داخلی ضعیف تر هستند ولی دکوراتیو بودن کابینت فن کویل می تواند سبب شود که فن کویل نه تنها دکوراسیون داخلی اتاق را به هم نریزد، بلکه آن را زیباتر نیز بکند.

فن کویل های زمینی دکوراتیو دارای رنگ های متخلف و زیبا و طراح های جذاب هستند. کابینت این فن کویل ها معمولا فاقد لبه های تیزی است که نه تنها فن کویل های معمولی را زشت می کنند، بلکه سبب خطرناک بودن آن ها برای سلامت ساکنین ساختمان می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

info@sarmamarket.com

مقایسه محصول

پاک کردن همه مقایسه