بررسی فن کویل ایتالیایی

بررسی فن کویل ایتالیایی

در این مقاله می خواهیم به بررسی فن کویل ایتالیایی بپردازیم.

فن کویل ایتالیایی چیست:

فن کویل ایتالیایی دستگاهی است که برای تامین سرمایش و گرمایش هوای محیط  را از روی کویل هایی که در آن ها آب سرد و آب گرم جریان دارد عبور می دهد و بعد از  فیلتر شدن در فضایی که مورد استفاده کاربران قرار می گیرد منتشر می کند و به این ترتیب هوایی بسیار مطبوع و دل پذیر را ایجاد می کند. این نکته قابل ذکر است کهدر فن کویل های ایتالیایی آب سرد به وسیله چیلر ها و آب گرم به وسیله پکیج و یا موتور خانه ها فراهم می گردد.

فن کویل های ایتالیایی بیشتر در اماکن و ساختمان های اداری، تجاری، مسکونی، هتل ها و . . . . نصب می گردند و مورد استفاده قرار می گیرند. دستگاه های فن کویل به عنوان سیستم های مطبوع ثانویه در ساختمان ها به کار می روند و خیلی کم پیش می آیدکه به عنوان سیستم تهویه مرکزی در ساختمانی نصب گردد. در سایت سرما مارکت اطلاعات و مشخصات فنی فن کویل های ایتالیایی درج گردیده است.

فن کویل ایتالیایی

انواع فن کویل ایتالیایی:

بر اساس موقعیت و مکانی که فن کویل ها نصب می شوند و همین طور نوع کاربری فن کویل ها دارای مدل های مختلفی می باشند. فن کویل ها اصولا بر روی کار و یا در داخل کار در سقف های کاذب نصب می گردند و با توجه به طراحی خاصی که دارند فضای زیادی را اشغال نمی کنند و در مدل های زیر به بازار عرضه می شود:

 • فن کویل زمینی

این فن کویل ها بر روی زمین نصب می گردند و فضای زیادی را اشغال نمی کنند. این سیستم ها دارای مدل های بالا زن، رو به رو زن و شیب دار  است که در ظرفیت های مختلف و متناسب با متراژهای گوناگون تولید می شود.

 • فن کویل کاستی

این دستگاه ها یکی از مدل های سقفی تو کار است با این تفاوت که فن و کویل ها در داخل سقف های کاذب قرار می گیرند و فقط دریچه خروجی هوای آن نمایان می باشد و این فن کویل ها دارای میزان صدای بسیار کمی هستند و در مدل های چهار طرفه و یک طرفه به بازار عرضه می شوتد.

انواع فن کویل ایتالیایی

 • فن کویل کانالی

این فن کویل ها در داخل سقف های کاذب نصب می شوند و تهویه فضاهای گوناگون به وسیله کانال کشی که بین فضاهای مختلف انجام می شود صورت می گیرد و در ظرفیت های ۶۰۰ الی ۲۰۰۰ CFM ساخته می شوند و دارای سه مدل می باشد: کانالی سقفی تو کار، کانالی سقفی رو کار، کانالی دیواری رو کار ایستاده

 • فن کویل سقفی

فن کویل سقفی دارای دو مدل کابین دار و بدون کابین است و در ظرفیت های ۲۰۰ الی ۱۰۰۰ CFM تولید می شود.

  تهویه مطبوع با فن کویل سقفی توکار

بررسی فن کویل ایتالیایی

 • فن:

در بیشتر فن کویل ها از فن های سانتریفیوژ پلیمری و یا فلزی استفاده می شود. با توجه به طراحی دستگاه ها این امکان وجود دارد که یک و یا چند فن به کار رفته باشد. الکترو موتور هایی که در این سیستم ها به کار می رود فن ها را به کار می اندازد و بیشتر الکترو موتور های به کار رفته دارای صدای بسیار کمی هستند و در هنگام کار کردن صدای مزاحمی را ایجاد نمی کند.

فن، فن کویل ایتالیایی

 • کویل:

در فن کویل ایتالیایی کویل هایی به کار رفته است که نقش آن ها تبادل حرارتی می باشد. هوایی که از روی کویل ها عبور می کند گرما و یا سرمای آب را دریافت می کند و دمای هوا افزایش و یا کاهش می یابد. جنس این کویل ها از مس می باشد و دارای پره های آلومینیومی می باشد.

 • فیلتر:

در فن کویل ایتالیایی فیلتر هایی به کار رفته است که آلودگی ها و ذرات ریز گرد و غبار موجود در هوا را جذب می کند و مانع از ورود این ذرات به داخل ساختمان می شود. این فیلتر ها ممکن است که از جنس آلومینیومی، الیافی و یا نایلونی باشد و دارای قابلیت شست و شو و در صورت نیاز می توان آن را تعویض نمود.

 • شیر فلکه:

شیر فلکه دارای دو مدل اتوماتیک و معمولی می باشد و دارای جنس های متفاوتی مانند چدن و . . می باشد که در شرایط دمایی خاصی ساخته و تست می شوند و نقش شیر فلکه در فن کویل ایتالیایی قطع و وصل جریان سیال است.

شیر فلکه فن کویل ایتالیایی

 • شیر هوا گیری:

شیر هوا گیری از جنس های مختلفی و در دو مدل دستی و اتوماتیک ساخته می شوند و نقش آن تخلیه ی هوایی است که در مسیر حرکت سیال وارد سیال می شود است و چنان چه این هوا تخلیه نگردد مانع از گردش آن می شود و باعث می شود که به مرور به پمپ آسیب برسد و در دستگاه خوردگی ایجاد شود.

 • ترموستات:

در فن کویل ها به وسیله ترموستات دما کنترل و ثابت نگه داشته می شود .

 • تشتک تخلیه:

با تقطیر هوا در برخورد با کویل ها قطرات آبی ایجاد می شود و این قطرات در داخل تشتکی که در زیر دستگاه قرار دارد جمع می شود و به وسیله لوله هایی تخلیه می شود.

اجزای تشکیل دهنده فن کویل ایتالیایی

بررسی فن کویل ایتالیایی براساس سرمایش و گرمایش:

فن کویل ایتالیایی به دو دسته ی دو لوله و چهار لوله تقسیم می شوند. فن کویل های دو لوله دارای یک لوله برای ورود و یک لوله برای برگشت آب است و فقط می تواند برای فضاهایی که در آن نصب می شود فقط سرمایش و یا گرمایش را فراهم کند.

  تفاوت فن کویل زمینی و رادیاتور

فن کویل هایی که دارای چهار لوله هستند دو لوله برای ورود و دو لوله برای خروج آب دارند و می توانند برای مکان هایی که در آن نصب می گردند به صورت هم زمان هم سرمایش و هم گرمایش را فراهم کنند و این ویژگی فن کویل های چهار لوله سبب شده است که بیشتر مورد توجه سازندگان و مصرف کنندگان قرار گیرد.

نگه داری و سرویس فن کویل ایتالیایی:

از آن جایی که طراحی فن کویل ها بسیار ساده می باشد دسترسی به فیلتر ها و کویل های آن راحت می باشد و شست و شو ویا تعویض فیلتر ها بسیار با اهمیت می باشد زیرا عدم رسیدگی باعث می شود که حجم هوای خروجی کم شود و فشار بیشتری به فن وارد می شود. این سیستم ها هم چنین از نظر کارایی مفید در سال باید کنترل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

info@sarmamarket.com

مقایسه محصول

پاک کردن همه مقایسه