آشنایی با فن کویل سقفی توکار

آشنایی با فن کویل سقفی توکار

در این مقاله (( آشنایی با فن کویل سقفی توکار )) قصد داریم اطلاعات شما را از اینگونه محصولات افزایش دهیم. با سرما مارکت همراه باشید!

مقدمه آشنایی با فن کویل سقفی توکار

در دنیای مدرن امروزی، استفاده از وسایل سرمایش و گرمایش سنتی (کولر های آبی و بخاری گازی)، قدیمی شده است و به تدریج استفاده از این وسایل سنتی در سراسر جهان رو به منسوخ شدن است و جای خود را به وسایل کم مصرف و کم خطر می دهند.

یک نوع از این دستگاه ها، فن کویل سقفی توکار می باشد که نسبت به وسایل سرمایش و گرمایش سنتی در مصرف انرژی که دغدغه بزرگی در جهان امروز می باشد، صرفه جویی چشمگیری می کند و همچنین خطراتی از جمله پخش گاز های سمی و پر خطر را که در چند سال اخیر باعث مرگ و میر بسیاری از هموطنانمان شده است را ندارد. در ادامه این مطلب سعی می شود که با فن کویل سقفی توکار بیشتر، نحوه عملکرد و اجزای اصلی آن بیشتر آشنا شویم.

فن کویل سقفی توکار

سیستم این دستگاه این چنین است که بلوور باد را با سرعت به سمت کویل آب گرم و یا آب سرد بسته به اینکه از سیستم برای چه هدفی استفاده می شود (سرمایش یا گرمایش)، هدایت می کند و تهویه مطبوع هوا را تامین می کند.

فن کویل ها انواع متفاوتی دارند که شامل فن کویل سقفی توکار و فن کویل دیواری می شوند و بسته به نوع شرایط مشتری بر حسب نیاز خود که شامل مساحت فضایی که باید تهویه صورت گیرد و شرایط محیطی، انتخاب می شوند.

  چگونگی خرید فن کویل زمینی

از فن کویل سقفی توکار برای تهویه مطبوع در محیط های ساختمانی، صنعتی و تجاری استفاده می گردد و همچنین دو نوع فن کویل های سقفی توکار ۲ لوله و یا فن کویل سقفی توکار ۴ لوله در بازار موجود هستند که در فن کویل سقفی توکار ۲ لوله، از ۲ لوله که یکی برای ورود آب به کویل و دیگری برای خروج آب از کویل استفاده می شود تشکیل می گردد و همچنین فن کویل سقفی توکار ۴ لوله، که شامل دو لوله برای ورود آب به کویل و دو لوله دیگر برای خروج آب از کویل می شود در دستگاه استفاده گردیده است. از نوع دوم می توان به صورت همزمان هم برای گرمایش و هم برای سرمایش استفاده نمود.

 

فن کویل سقفی توکار از چه اجزایی ساخته شده است؟

هر فن کویل برای اینکه وظیفه خود را در بحث تهویه مطبوع هوا انجام دهد از اجزایی تشکیل شده و هر کدام از این اجزا وظیفه مخصوص به خود را دارند که در ادامه به آنها می پردازیم:

 

فن (Fan)

این قسمت از فن کویل سقفی توکار، وظیفه پرتاب هوای گرم یا سرد به محیط بیرون را دارد.

کویل (Coil) یا لوله های پره دار گرمایش و سرمایش

این قسمت مانند شکل زیر از یک سری لوله های مسی و پره های آلومینیومی تشکیل شده که آب سرد یا گرم وارد این قسمت از فن کویل سقفی توکار می شود و باعث گرم یا سرد شدن پره ها می شود.

شیر های هواگیری یا سوپاپ

این بخش وظیفه کنترل و هواگیری آب سرد و یا گرم خروجی را بر عهده دارد

  مزایا و معایب فن کویل زمینی چیست؟

فیلتر هوا

جهت جلوگیری از هوای آلوده به داخل محیط از این قسمت استفاده می گردد که قابلیت شستشو را نیز دارند و نیاز به تعویض مجدد را ندارند.

هیومیدستات

این قطعه وظیفه کنترل رطوبت در فن کویل های سقفی توکار را برعهده دارد.

 

موتور

وسیله ای است که انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل نموده و موجب به حرکت در آوردن فن می شود.

آشنایی با فن کویل سقفی توکار و نحوه کار آن

مکانیزم بکار رفته در سیستم فن کویل سقفی توکار به این ترتیب است که ابتدا آب سرد از چیلر یا آب گرم از موتورخانه به وسیله پمپ وارد شیر برقی می شود و پس از آن به وسیله لوله ورودی فن کویل، وارد کویل می شود و شبکه کویل را بسته به نیاز محیط، سرد یا گرم می کند. پس از اینکه کویل به دمای مطلوب رسید، انرژی الکتریکی به وسیله موتور به انرژی مکانیکی تبدیل می شود و سپس فن شروع به کار می کند و دمای محیط را متناسب با نیاز مشتری تهویه می نماید.

هنگامی که هوای محیط به دمای مطلوب رسید، ترموستات موتور را خاموش می نماید و هنگامی که هوا از درجه تنظیم شده خارج شود دوباره موتور روشن می شود و تهویه هوا را انجام می دهد. این سیکل بارها ممکن است در طی استفاده از فن کویل سقفی توکار به انجام بپذیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

info@sarmamarket.com

مقایسه محصول

پاک کردن همه مقایسه