مقالات, هواساز

چگونگی کار هواسازها

چگونگی کار هواساز

امروز می خواهیم به چگونگی کار هواسازها بپردازیم. هواساز ها برای کاربرد های گوناگون و در مدل های مختلفی طراحی شده اند. سیستم های هواساز به دسته های مختلفی مانند هواساز استاندارد، هایژنیک، تبخیری و هینت ریکاوری تقسیم می شودند. این دستگاه ها انتخاب مناسبی برای بیمارستان ها هستند. نوعی دیگر از این دستگاه ها، هواساز های بازیابی گرما هستند که به دلیل کاهش مصرف انرژی مورد استفاده قرار می گیرند.

ماده پرشده داخل پانل دیواری هواساز ها میتواند از موادی مثل پشم سنگ یا پشم شیشه یا پلی اورتان تهویه شود. جنس پانل ها میتواند از ورق های گالوانیزه،الومینیوم،ضد زنگ و یا ورق های اهنی با پوشش pvc باشد.

به طور مثال پانل دیواری هواساز های بعضی از برند ها در دوطرف دستگاه که باهوا در تماس میباشند توسط ماده فابرگلاس پوشانده شده است.

به طور کلی هواساز ها به دو دسته ی :۱- هواساز با فن مکنده Draw Through  و ۲- هواساز با فن دمنده Blow Through تقسیم میشوند. با سرما مارکت همراه باشید.

 

نحوه عملکرد هواساز

چگونگی کار هواسازها

در دسته اول هوا توسط فن از میان محفظه مخلوط کن ،کویل ها و فیلتر ها مکیده شده و به درون کانال ها انتقال داده میشود. این نوع از هواساز هم به صورت افقی و هم به صورت عمودی قابل سفارش میباشد.

دردسته دوم هوا توسط فن به میان محفظه مخلوط کن،فیلتر ها و کویل فرستاده میشود.

تفاوت در دسته اول و دوم قسمت قبل از فن بوده به طوری که در نوع هواساز مکنده قسمت قبل از فن فشار منفی دارد و در نوع هواساز دمنده قسمت قبل از فن فشار مثبت دارد.

دستگاه هواساز به تنهایی قابلیت ایجاد گرما یا سرما را ندارد.بلکه این گرما و سرما توسط دستگاه های دیگر مانند چیلر،بویلر و … تولید شده و توسط کویل های اب گرم و اب سرد به هواساز جهت ۱- کنترل دما-۲-تنظیم رطوبت-۳- تصفیه هوا همراه با فیلتر کردن و در نهایت ۴- کنترل سرعت و جهت حرکت هوا ارسال شده تا هواساز هوا را در محیط توزیع نماید.

هواساز ها توسط اپشن های به کار رفته در دستگاه نیز از یکدیگر متمایز میشوند،برخی از این امکانت به شرح ذیل می باشد:

  • جنس چهارچوب هواساز می تواند از نوع فولاد گالوانیزه،استیل و یا فولاد ضد زنگ باشد
  • در بعضی از سیستم های تهویه پمپ های حرارتی چهارفصلی مانند vrf یا داکت اسپلیت که به صورت سیکل تبرید تراکمی کار میکند جایگزین لوله های اب گرم و اب سرد شده و این پمپ ها که حاوی مبرد بوده اند را با هواساز ترکیب میکنند و در اصل اواپراتور دستگاه ها را درون هواساز جایگزاری میکنند تا ۴ امری که در بالا گفته شد به طور کامل انجام شود.در این صورت به این نوع هواساز ها نوع DX نیز گفته میشود.
  • نحوه اتصال ان ها نیز که میتوان به صورت کوپل مستقیم و یا تسمه ای باشد
  • نوع فن یا موتور هواساز ها که معمولی یا اینورتر هستند

هنگام خرید هواساز به تعداد ردیف ها،تعداد فین ،ضخامت کویل ،ورق بدنه،سطح حرارتی و کیفیت ساخت و گواهینامه Eurovent  ان توجه کنید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *