معرفی کلی قطعات به کار رفته در ساخت فن کویل ایتالیایی

معرفی کلی قطعات به کار رفته در ساخت فن کویل ایتالیایی

اگر از قطعات فن کویل ایتالیایی اطلاعی ندارید، با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید. شرکت ‌های ایتالیایی مثل سابیانا، فرولی، راس، تراست و … از قوی‌ ترین شرکت ‌های تولید کننده‌ تجهیزات سرمایشی، گرمایشی و تهویه مطبوع در دنیا هستند. یکی از محصولات این شرکت ها فن کویل است. فن کویل ایتالیایی محبوبیت زیادی در کشور ما دارد. در این مقاله می خواهیم تمامی قطعات اصلی به کار رفته در ساخت فن کویل ایتالیایی را به شما معرفی کنیم. با سرمامارکت همراه باشید.

فن کویل ایتالیایی؛ یکی از محبوب ترین سیستم های سرمایشی و گرمایشی در ایران

فن کویل ها از پرکاربردترین سیستم ها برای تأمین سرمایش و گرمایش ساختمان ها هستند که به ویژه در ساختمان های بزرگ و دارای واحدهای متعدد کاربرد دارند. از فن کویل ها در ساختمان های مسکونی، تجاری، اداری و حتی در سالن های صنعتی استفاده می شود.

فن کویل ایتالیایی کیفیت بسیار بالایی دارد و ضمن عملکرد عالی، ساکت و زیبا است. به دلیل رابطه تجاری خوب شرکت های ایرانی با شرکت های ایتالیایی، فن کویل های ایتالیایی با ضمانت و خدمات پس از فروش عالی در ایران به فروش می رسند ولی قیمت آن ها از فن کویل های ایرانی و چینی بالاتر است. با این حال، این فن کویل ها در مقایسه با فن کویل های فرانسوی و استرالیایی، ارزان تر هستند.

معرفی کلی قطعات به کار رفته در ساخت فن کویل ایتالیایی

سازوکار فن کویل های ایتالیایی

فن کویل های ایتالیایی از نوع سرمایشی، گرمایشی یا سرمایشی و گرمایشی هستند. عملکرد سرمایشی تمامی انواع فن کویل های ایتالیایی، وابسته به جریان آب سردی است که توسط دستگاهی مرکزی به نام چیلر تأمین می شود. عملکرد گرمایشی فن کویل ایتالیایی می تواند وابسته به آب گرم تأمین شونده توسط موتورخانه مرکزی باشد یا اینکه یک المنت الکتریکی، کار گرمایش را انجام دهد.

هوادهی در فن کویل های ایتالیایی به کمک یک یا چند فن انجام می شود. کار فن این است که هوای درون ساختمان را به درون بدنه فن کویل می کشد و آن را از لا به لای پره های مبدل حرارتی که آب سرد یا گرم درون آن جریان دارد، عبور می دهد تا عمل سرمایش یا گرمایش، با سرعت قابل قبولی انجام شود.

قطعات فن کویل ایتالیایی

فن کویل ایتالیایی نیز همانند فن کویل های ساخت سایر شرکت ها از تعدادی قطعه اصلی مثل بدنه، کویل و غفن و تعدادی قطعه فرعی مثل فیلتر، سینی جمع آوری آب تقطیر و … تشکیل می شوند. قطعات این فن کویل ها ساخت ایتالیا یا دیگر کشورهای اروپایی مثل آلمان، بلژیک، دانمارک، فرانسه یا … است. در ادامه این مقاله از سری مقالات سرمامارکت، تمامی قطعات اصلی و مهم ترین قطعات فرعی به کار رفته در ساخت فن کویل ایتالیایی را به شما معرفی می کنیم.

معرفی کلی قطعات به کار رفته در ساخت فن کویل ایتالیایی

بدنه فن کویل ایتالیایی

بدنه فن کویل ایتالیایی، از جنس ورق گالوانیزه است و تمامی قطعات دیگر فن کویل را درون خودش جای می دهد. بدنه در انواع مختلف فن کویل های ایتالیایی با هم دیگر فرق دارد. در فن کویل های توکار قسمت خارجی بدنه، رنگ ندارد. همچنین جای دریچه های ورودی و خروجی هوا در انواع مختلف فن کویل های ایتالیایی با هم دیگر تفاوت دارد.

برای مثال، در فن کویل ایتالیایی کاستی، هوا از حاشیه‌های دیفیوزر به درون فن کویل مکیده می شود و از قسمت مرکزی دیفیوزر که در زیر فن کویل قرار دارد به داخل اتاق پرتاب می شود ولی در فن کویل های زمینی روکار که در کنار دیوار نصب می شوند، هوا معمولا از پایین یا حاشیه های بدنه به داخل کشیده و از قسمت بالایی به صورت بالا زن، مستقیم زن یا اریب زن به داخل اتاق پرتاب می شود.

مبدل حرارتی فن کویل ایتالیایی

مبدل حرارتی کویل در فن کویل ایتالیایی قطعه ای است شبیه به رادیاتور و متشکل از تعدادی پره موازی که با فاصله اندک از هم دیگر قرار دارند و از طریق لوله هایی به هم دیگر متصل هستند. آب گرم یا سرد از درون کویل عبور می کند و با عبور هوا از لا به لای پره های کویل، تبادل حرارتی انجام می شود.

جنس کویل باید از یک فلز دارای هدایت حرارتی بالا مثل مس یا آلومینیوم باشد. از آن جایی که کویل در فن کویل ها قطعه ای بزرگ است، ساخت از آن مس، از نظر اقتصادی بهینه نیست و بنابراین، اکثر کویل ها در فن کویل های ایتالیایی از جنس آلومینیوم با لوله های مسی هستند.

موتور فن و خود فن در فن کویل های ایتالیایی

هر فن کویل ایتالیایی دارای یک یا چند فن است که از طریق یک یا چند الکتروموتور، می چرخند. فن ها در فن کویل هایی ایتالیایی می توانند از نوع سانتریفیوژی یا محوری (آکسیال) باشند. هر کدام از این انواع فن ها می توانند از طریق شفت یا تسمه به موتور متصل شوند.

در فن های شفتی، هر دور موتور برابر یک دور فن و در فن های تسمه ای هر دور موتور برابر با چند دور فن است.

ترموستات فن کویل ایتالیایی

معرفی کلی قطعات به کار رفته در ساخت فن کویل ایتالیایی

ترموستات فن کویل ایتالیایی قطعه ای است که رابط کاربری فن کویل محسوب می شود. کاربر از طریق ترموستات، دمای دلخواه خود را به فن کویل اعلام می کند و ترموستات از طریق تنظیم جریان آب به درون کویل یا تنظیم دور فن، دمای هوای اتاق را روی میزان مطلوب کاربر، حفظ می کند.

سینی جمع آوری آب تقطیر و پمپ تخلیه آب تقطیر در فن کویل ایتالیایی

در هنگام عمل سرمایش، رطوبت هوا با برخورد به جداره سرد کویل، تقطیر می شود و باید در یک محفظه ذخیره و از فن کویل خارج شود. در غیر این صورت می تواند به فن کویل آسیب بزند و از آن به خارج نشت کند.

در فن کویل های ایتالیایی، یک سینی در زیر کویل قرار می گیرد تا آب حاصل از تقطیر در آن جمع شود. بسیاری از فن کویل های ایتالیایی دارای پمپ تخلیه آب تقطیر هستند که آب درون سینی را تخلیه می کند و مانع از سر ریز شدن آن می شود.

فیلتر هوا

یکی از بخش های فن کویل های ایتالیایی، فیلتر هواست که در ورودی هوای فن کویل قرار می گیرد. فیلتر هوا مانع از ورود گرد و غبار به درون فن کویل می شود. فیلتر می تواند قابل تعویض یا قابل شستشو باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

info@sarmamarket.com

مقایسه محصول

پاک کردن همه مقایسه