تفاوت چیلر هوا خنک و چیلر آب خنک

تفاوت چیلر هوا خنک و چیلر آب خنک

در این مقاله می خواهیم درباره تفاوت چیلر هوا خنک و آب خنک صحبت کنیم. با سرما مارکت همراه باشید!

چیلر دستگاهی است که با استفاده از یک سیکل تبرید، برای سرد کردن هوای درون ساختمان های مسکونی، تجاری، اداری و صنعتی، خنک کردن تأسیسات کارخانه‌ها و سرد کردن مایعات صنعتی داغ، مورد استفاده قرار می گیرد.

چیلرها می توانند به دو شکل عمل کنند: یا اینکه مایع مبرد درون چیلر به طور مستقیم وارد سیستم سرمایشی شده و حرارت را از محیطی که باید خنک شود، به طور مستقیم جذب کرده آن را به کندانسر چیلر منتقل می کند یا اینکه سیکل تبرید چیلر، از طریق یک کویل تبخیری به یک سیکل تبرید ثانویه که واجد آب یا گلایکول است کوپل شده و حرارت از از آن دریافت می کند.

طرز کار سیستم چیلر

آب یا گلایکول خنک شده و وارد سیستم سرمایشی مورد نظر می شود و پس از جذب حرارت به کویل تبخیری باز می گردد تا حرارت را به سیکل تبرید چیلر منتقل کند.

در هر صورت مایع مبرد پس از گرم شدن به سمت قطعه‌ای در چیلر به نام اواپوراتور یا تبخیرکننده حرکت می کند. در این قطعه، حجمی زیاد و فشاری کم برای تبخیر شدن مایع مبرد گرم و تبدیل آن به گاز مبرد گرم موجود است. کم بودن فشار در تبخیرکننده به دلیل فعالیت کمپسور است که فشار را از سمت تبخیرکننده به سمت کندانسر هدایت می کند.

با ورود گاز مبرد گرم به کمپرسور، گاز با فشار به سمت کندانسر رانده می شود. انواع مختلفی از کمپرسورها مثل کمپرسورهای رفت و برگشتی، کمپرسور اسکررال، کمپرسور اسکرو و کمپرسور سانتریفیوژی وجود دارد. کار اصلی کمپرسور ایجاد فشار برای برقرار سیکل تبرید است.

  کیفیت فن کویل ایرانی، فراتر از تصور!

در مرحله بعدی گاز مبرد که اکنون بسیار فشرده است، وارد کویل کندانسر می شود و در آنجا به دلیل فشار بسیار زیاد به مایع تبدیل شده و حرارتش را به محیط می دهد. برای اینکه این فرایند با سرعت انجام شود، باید انتشار حرارت از کندانسر به محیط سرعت یابد. به همین دلیل کویل کندانسر از جنس فلزی با هدایت گرمایی بالا مثل مس ساخته می شود. البته این کار کافی نیست و باید از فشار هوا یا جریان آب برای خنک شدن کندانسور استفاده شود.

تقسیم بندی چیلر ها و تفاوت چیلر هوا خنک و آب خنک

بر این اساس، چیلرها را به دو نوع آب خنک و هوا خنک تقسیم بندی می کنند. بنابراین چیلرهایی که کندانسر آن ها با آب خنک می شود، «آب خنک» و چیلرهایی که کنداسر آن ها مستقیما با هوا خنک می شود، «هواخنک» نامیده می شوند.

چیلرها را براساس میزان ظرفیت نیز به دو دسته کلی مینی چیلر یا چیلرهای کوچک که معمولا دارای کمپرسور سانتریفیوژی هستند و چیلرها که معمولا دارای کمپرسورهای اسکرو و اسکرال می باشند، تقسیم بندی می کنند.

اکثر مینی چیلرها هوا خنک هستند و سیستم های آب خنک تنها برای چیلرهای دارای ظرفیت و تناژ بالای تبرید به کار می روند.

تفاوت چیلر هوا خنک و آب خنک

همانطور که گفته شد در چیلر هوا خنک کندانسر به طور مستقیم توسط هوا خنک می شود. برای این کار ساختار کویل کندانسر معمولا به صورت پره-لوله (fin-tube) طراحی می شود که شبیه به یک رادیاتور است. این نوع کویل دارای تعدادی پره به موازات هم می باشد که فاصله کمی بین آن ها وجود دارد و از طریق لوله هایی به هم دیگر متصل هستند.

  انواع فن کویل ایتالیایی چیست؟

در این پره ها به دلیل نازک بودن، فشار بسیار بالا می رود و گاز مبرد به مایع تبدیل می شود و حرارتش را از دست می دهد. مساحت سطح بالای پره ها و جنس مسی آن ها سبب انتشار سریعتر حرارت به هوای لا به لای پره ها می شود ولی باید یک فن هوا را با شدت و فشار از میان پره ها عبور دهد تا سرعت خنک شدن کندانسر، به اندازه مورد نیاز بالا برود.

در سیتم های آب خنک از آب برای خنک کردن کندانسر استفاده می شود. برای این منظور، بهترین کار استفاده کویل پوسته-لوله (Shell-tube) است. این نوع کویل شامل مجموعه ای کلاف مانند از لوله هایی است که با فواصلی اندک به موازات هم قرار داشته و مبرد چیلر از درون آن ها عبور می کند.

غلاف

این کلاف متشکل از لوله ها، خود درون یک استوانه به نام غلاف نام دارد. استوانه، دارای یک ورودی و یک خروجی است و با عبور آب از درون آن، حرارت از گاز مبرد به لوله ها و از لوله ها به آب درون پوسته منتقل شده و گاز مبرد به مایعی سرد تبدیل می شود.

آبی که درون پوسته گرم می شود، از طریق لوله کشی هایی و با کمک یک پمپ به بخشی به نام برج خنک کننده منتقل می شود و در آن جا در سطحی با مساحت زیاد، به صورت مستقیم در مجاورت با جو قرار گرفته حرارتش را به هوا منتقل کرده و پس از خنک شدن دوباره از طریق لوله کشی به کویل کندانسر باز می گردد تا این چرخه از سر گرفته شود.

  روش کار فن کویل دیواری چیست؟

مقایسه سیستم های هواخنک و آب خنک

دلیل استفاده از آب برای خنک کردن کندانسر چیلرهای دارای ظرفیت بالا، سرعت انتشار بیشتر حرارت از کندانسر به آب نسبت به سرعت انتشار حرارت از کندانسر به هوا است. با این حال چیلرهای آب خنک مشکلات خاص خودشان را دارند. این چیلرها نیاز به تأسیسات بسیار حجیم و گران قیمیتی به نام برج خنک کننده هستند. به علاوه مقداری از آب در برج خنک کننده تبخیر می شود و بنابراین باید میزان زیادی آب در دسترس این سیستم ها باشد. مشکل دیگر این سیستم ها، نیاز آن ها به پمپ های آب قوی برای انتقال آب از کندانسر به برج خنک کننده می باشد که علاوه بر قیمت بالای این پمپ ها، مصرف برق آن ها نیز بسیار زیاد است.

از سوی دیگر، چیلرهای هوا خنک نمی توانند ظرفیت خیلی زیادی داشته باشند و بنابراین در فرایندهای صنعتی عظیم، عمدتا از سیستم های آب خنک استفاده می شود. یکی از روش هایی که سبب صرفه جویی در هزینه های سیستم های آب خنک می شود، استفاده از فاضلاب شهری یا صنعتی سرد برای خنک کردن کندانسر است.

به طور کلی می‌توان گفت که چیلرهای هواخنک نسبت به چیلرهای آب خنک ضعیف تر هستند و ظرفیت تبرید پایین تری دارند ولی نیازی به تأسیسات برج خنک کننده و پمپ آب آن ندارند، مصرف برق پایین تری دارند، آب مصرف نمی کنند و هزینه‌های نگهداری آن ها نیز پایین تر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

info@sarmamarket.com

مقایسه محصول

پاک کردن همه مقایسه