بررسی مراحل تصفیه آب – تصفیه آب یکی از مجموعه لغاتی است که در دنیای امروز بسیار زیاد از آن استفاده می شود و می دانیم که استفاده از دستگاه های تصفیه آب یکی از نیاز های ضروری زندگی امروز می باشد. تمامی روش ها برای تصفیه آب چه با روش های خانگی و چه با تصفیه آب در مقیاس بزرگ که در صنایع انجام می شود همه ی آن ها دارای یک الگوی خاصی هستند، و در هر شرایطی هر گاه ذرات معلق و موجود در آب با هر روشی جدا شود، می توانیم بگوییم تصفیه آب انجام شده است.

این ذرات می‌تواند ذرات ماکروسکوپیک و یا میکروسکوپ باشد و روش های به کار رفته برای جدا کردن آن ها از آب می‌تواند روش های پیچیده یا بسیار ساده باشد. تردیدی نیست که روش های پیچیده هزینه و البته زمان بیشتری را می‌طلبد ولی در عوض نتیجه ی دلخواه تری را موجب می‌گردد. در این بخش از مقاله از سرما مارکت سعی داریم اطلاعاتی در مورد مراحل تصفیه آب و البته دستگاه تصفیه در اختیار شما قرار دهیم.

جدا کردن ناخالصی های موجود در آب برای نوشیدن آن امری ضروری است. در برخی از مواقع ناخالصی های موجود اگر به طور کامل جدا نشود، ممکن است سلامت ما را به طور جدی تهدید کند. به همین دلیل باید معیارهای ویژه ای برای تهیه ی آب شرب در نظر گرفته شود. ناگفته نماند آب های سطحی در مقایسه با آب های زیرزمینی به تصفیه ی بیشتر نیازمند می‌باشد.

 

تصفیه آب واژه ای آشنا برای همه ی ما می‌باشد، همانطور که تصفیه هوا توسط دستگاه های مخصوص یکی از ملزومات زندگی امروزی می باشد، تصفیه آب با روش های خانگی تا تصفیه آب در مقیاس بزرگ در صنایع همه ی آن ها یک الگوی خاصی را دنبال می‌کنند.

تصفیه آب چیست

بررسی مراحل تصفیه آب

مراحل کلی که در تصفیه آب دنبال می‌شود عبارتند از:

 • آشغالگیری در تصفیه ی آب
 • تصفیه ی شیمیایی مقدماتی
 • ته نشین مقدماتی در تصفیه ی آب
 • استفاده از صافی های مشبک در تصفیه ی آب
 • اندازه گیری جریان آب در تصفیه آب
 • استفاده از روش هوادهی
 • انعقاد و تجمع ذرات در تصفیه
 • شناور سازی و چربی گیری در تصفیه ی آب
 • سبک کردن آب در تصفیه ی آب
 • صاف کردن در تصفیه ی آب
 • جذب کردن در تصفیه آب
 • گند زدایی در تصفیه ی آب
 • تثبیت در تصفیه ی آب
تصفیه آب واژه ای آشنا برای همه ی ما می‌باشد، همانطور که تصفیه هوا توسط دستگاه های مخصوص یکی از ملزومات زندگی امروزی می باشد، تصفیه آب با روش های خانگی تا تصفیه آب در مقیاس بزرگ در صنایع همه ی آن ها یک الگوی خاصی را دنبال می‌کنند.

تصفیه آب

همه ی مراحل یاد شده با توجه به میزان نیاز به طور جدی برای تصفیه آب مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای تصفیه ی آب امروزه به طور معمول از دستگاه های ویژه استفاده می‌شود که کارایی ویژه ای دارند. مراحل یاد شده به طور عمده در تصفیه آب شهری دنبال می‌شود. در تصفیه ی خانگی آب معمولا برای دستیابی به اطمینان بیشتر باید از دستگاه های ویژه استفاده شود تا نتیجه ی قابل قبول به دست آید. تصفیه آب نه تنها در مورد آب شرب بلکه در مورد آب به کار رفته در بیشتر صنایع نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار  است.

فیلتر های موجود برای تصفیه آب جهت از بین بردن برخی از عناصر و ذرات موجود در آن به کار می‌رود. اگر کیفیت آب مورد نیاز بیشتر مورد توجه باشد، می‌توان از فیلترهای مختلفی استفاده کرد. البته به کار بردن هر گونه دستگاه اضافی برای تصفیه ی بهتر نیازمند آن است که هزینه ی گزافی پرداخت گردد. طبق آزمایش های اولیه که انجام می‌شود، می‌توان به طور دقیق به عناصر و همه ی ذرات موجود در آب پی برد و مناسب با نیاز موجود می‌توان روش اصولی را در نظر گرفت.

برای تصفیه ی آب امروزه به طور معمول از دستگاه های ویژه استفاده می‌شود که کارایی ویژه ای دارند. مراحل یاد شده به طور عمده در تصفیه آب شهری دنبال می‌شود. در تصفیه ی خانگی آب معمولا برای دستیابی به اطمینان بیشتر باید از دستگاه های ویژه استفاده شود تا نتیجه ی قابل قبول به دست آید.

مراحل تصفیه آب

بررسی مراحل تصفیه آب

دستگاه تصفیه آب به دستگاهی اطلاق می‌شود که توانایی آن را دارد به طور ویژه برخی از ذرات معلق در آب را جدا کند. از دستگاه های کوچک به کار رفته در منزل تا دستگاه های بزرگ موجود در صنعت هر کدام به عنوان دستگاه تصفیه ی آب در نظر گرفته می‌شود.

سیستم های فیلتر متفاوتی امروزه در بازار موجود است که هر کدام توانایی آن را دارند که برخی از آلودگی های آب را برطرف کنند. اگر آب تصفیه شده قرار است به عنوان آب شرب به کار رود، باید از فیلترهای ویژه برای از بین بردن باکتری ها و میکروب استفاده شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انتخاب نوع دستگاه تصفیه می‌توانید با افراد مجرب و متخصص در این زمنیه مشورت کنید.

به ویژه اگر اطلاعات کافی در این زمینه ندارید، ضروری است که از تجربه ی افراد کاردان بهره مند شوید. تنوع وسیعی از دستگاه های تصفیه آب برای تصفیه موجود است و هر روز نیز با توجه به پیشرفت های گسترده می‌توان شاهد به وجود آمدن دستگاه های مختلف بود. دستگاه های تصفیه آب خانگی اگر چه قابلیت های زیادی ندارد، ولی بیشتر مورد انتخاب قرار می گیرد، زیرا آب شربی که از طریق سیستم های لوله کشی به منزل ما راه پیدا می‌کند، به دلایل مختلف می‌تواند برخی از رسوبات را در خود حل کند و این امر برای بیماری های کلیوی مطلوب نیست. در این صورت می‌توان برای تصفیه آب از این گونه دستگاه ها استفاده کرد.

اهمیت استفاده از دستگاه تصفیه آب

استفاده از سیستم های تصفیه آب در سال های اخیر به دلیل پیشرفت های ویژه ی موجود بسیار مقرون به صرفه می‌باشد. در ابتدا باید بر اساس آزمایش های انجام شده میزان آلودگی آب مشخص گردد و سپس باید اصول ویژه ای برای تصفیه آن به کلر گرفته شود. تصفیه ی آب به ویژه آب شرب از آن جهت اهمیت ویژه ای دارد که وجود برخی از عناصر به طور جدی می‌تواند سلامت ما را تهدید کند و وجود بیش از حد برخی از عناصر سبب به وجود آمدن زیان های جبران ناپذیر گردد. در این راستا استفاده از دستگاه های تصفیه آب نیز اهمیت ویژه ای را کسب کرده و بهره مندی از آن ها ما را قادر ساخته تا بتوانیم با تصفیه ی آب مشکلات کم آبی را در برخی از بخش ها کاهش دهیم. با این وجود هنوز راه درازی در پیش داریم.

ناگفته نماند اگر چه دستگاه های ویژه ای برای تصفیه آب به کار می‌رود، ولی این آب ممکن است به دلیل انباشته شدن در مخزن آب با گذر زمان فرصتی برای رشد جلبک و انواع باکتری ها داشته باشد و یا طعم کلر موجود در آن برای ضد عفونی ممکن است سبب بیزاری بسیاری از شهروندان باشد. به همین دلیل استفاده از دستگاه های تصفیه ی خانگی می‌تواند گزینه ی بسیار مطلوبی باشد. به ویژه برای جلوگیری از بیماری های کلیوی به وجود آمده توسط آب شرب می‌توان آن ها را در اولویت خود قرار دهیم.

ستفاده از سیستم های تصفیه آب در سال های اخیر به دلیل پیشرفت های ویژه ی موجود بسیار مقرون به صرفه می‌باشد.

معرفی دستگاه تصفیه آب

اجزای تشکیل دهنده و بررسی مراحل تصفیه آب

با توجه به نوع دستگاه تصفیه خانگی اجزای ویژه ای در آن تعبیه می‌شود.

اجزای تشکیل دهنده دستگاه تصفیه آب:

 • فیلتر کربن اکتیو

 • لامپ فرابنفش

 • اسمز معکوس

 • واحد تقطیر؛ یا هر فرآیند جداسازی دیگری

استفاده از یک دستگاه تصفیه آب نیازمند توجه و نگهداری ویژه است. در غیر این صورت کارایی آن در کوتاه مدت کاهش یافته و تصفیه ی مطلوب انجام نخواهد شد. از مهم ترین نکات برای تصفیه آب با استفاده از دستگاه های خانگی می‌توان به تعویض فیلترهای موجود اشاره کرد. فیلترهای موجود با گذر زمان عملکردشان را از دست می‌دهند. اگر تخصص کافی را برای تعویض فیلترها ندارید، می‌توانید از افراد مجرب مشاوره ی لازم را دریافت کنید. دستگاه های تصفیه آب با توجه به کارایی، نصب و قیمت و البته ظرفیت انواع مختلفی دارد. با توجه به نیازهای موجود می‌توانید هر کدام از آن ها را در اولویت خود قرار دهید. هر چه تصفیه آب کامل تر صورت گیرد، اطمینان بیشتری برای استفاده از آن در بخش های مختلف خواهیم داشت.