مقالات

 وی آر اف چیست و نحوه کارکرد آن چه گونه است؟

وی آر اف چیست

سیستم وی آر اف یک نوع فناوری جدید در سیستم های تهویه مطبوع است که در آن از جریان گاز مبرد برای خنک سازی محیط یا گرمایش استفاده می شود. در این سیستم، جریان مبرد از طریق یونیت خارجی که در فضای باز و خارج از محیط ساختمان تعبیه شده است و بدون نیاز به کانال کشی های مختلف، به یونیت های داخلی منتقل می شود. در این سیستم به جای استفاده از موتور ثابت که مصرف برق بالایی دارد، از موتور متغییر یا اینورتر استفاده می شود. استفاده از کمپرسورهای اینورتر در سیستم های vrf، منجر به کاهش مصرف برق و صرفه جویی در مصرف انرژی می گردد و باز گشت سریع سرمایه را نیز به همراه دارد.

 این سیستم ها قابلیت تنظیم دمای هر محیط به صورت جداگانه را دارند و می توان از آن هم برای سرمایش محیط و هم‌ گرمایش استفاده نمود. با توجه به ظرفیت دستگاه، می توان حتی تا ۶۴ عدد یونیت داخلی را تنها به یک عدد یونیت خارجی متصل کرد. در این سیستم نیازی به چندین عدد یونیت خارجی برای تهویه هوا وجود ندارد. این امر باعث کاهش هزینه های مربوط به نصب و اجرای سیستم وی آر اف می گردد. یونیت های داخلی بسته به فضا و دکوراسیون محیط و بنابر سلیقه مشتری انتخاب می گردد. طراحی و ساخت یونیت های داخلی به گونه ای است که هیچ خدشه ای به محیط داخل ساختمان وارد نمی کند و زیبایی آن را حفظ می کند.

وی آر اف چیست؟

سیستم وی آر اف دقت بسیار بالایی در تنظیم دمای دلخواه دارد. به طوری که می توان دمای هر محیطی را به راحتی به دمای مطلوب رساند و آرامش بیشتری را در محیط ایجاد کرد. از آنجایی که فن یونیت های داخلی نیز از نوع اینورتر هستند، هم مصرف برق کمتری دارند و هم صدای کمتری را از خود تولید می کنند. این سیستم برخلاف چیلرهای قدیمی، رسوب زیادی نمی گیرد و نگهداری از آن ها راحت تر است. سیستم وی آر اف به دلیل داشتن تنوع در سایز و ابعاد، فضای کمتری از محیط را اشغال می کند.

این سیستم به دلیل داشتن کمپرسور اینورتر، عمر طولانی تری دارد و خرید آن برای ساختمان های بزرگ به صرفه است. از دیگر مزیت های سیستم وی آر اف، امکان استفاده از انواع یونیت های داخلی مثل سقفی، توکار، دیواری و غیره به طور همزمان در داخل محیط می باشد. این ویژگی باعث افزایش بهره وری از سیستم و بهبود عملکرد آن نیز می‌ گردد. این سیستم‌ راندمان انرژی بسیار بالایی دارد و مناسب برای بیمارستان ها، هتل ها، محیط های صنعتی، مجتمع های مسکونی و غیره است. شاید در ابتدای راه اندازی این سیستم هزینه های زیادی نسبت به سایر سیستم های تهویه هوا لازم داشته باشد، اما با توجه به امکاناتی که دارد و مصرف برق پایین آن، در دراز مدت از پرداخت هزینه های اضافه جلوگیری می کند.

نحوه عملکرد

سیستم وی آر اف متشکل از چندین یونیت داخلی است که توسط گاز مبرد به یونیت خارجی متصل می شود. این سیستم برخلاف سیستم های سنتی که توسط گردش هوا یا آب کار می کنند، تنها با گاز مبرد گرمایش و سرمایش محیط را تامین می کنند. استفاده از این سیستم این امکان را به وجود می‌ آورد که بدون‌ نیاز به کانال کشی، واحدهای داخلی بیشتری را تحت شعاع خود قرار دهد. سیستم وی آر اف سرمایش و گرمایش محیط را به طور همزمان نیز امکان‌ پذیر می کند. این‌ امر باعث صرفه جویی در مصرف برق می گردد. یونیت های داخلی زمانی که در حالت سرمایش قرار می گیرند، به عنوان اواپراتور و زمانی که در حالت گرمایش هستند به صورت کندانسور فعالیت می کنند.

زمانی که سیستم وی آر اف روشن می شود، با توجه به دمای تنظیم شده می تواند دمای محیط را به درجه مطلوب برساند. در این بین اگر یونیت دیگری در محیط روشن شود، با افزایش بار کمپرسور قادر است دمای هر محیط را به طور جداگانه تنظیم کند. از آنجایی که عملکرد سیستم وی آر اف نیاز به کانال کشی ندارد، هیچگاه دچار افت دما نمی گردد و می‌ تواند بدون ایجاد هیچگونه نوسانات دمایی، دمای محیط را معتدل نگه‌ دارد.

معایب وی آر اف

سیستم وی آر اف با وجود مزیت هایی که دارد، همانند سایر سیستم های تهویه هوا با معایبی نیز همراه است. این سیستم به دلیل پیشرفته بودن قطعات آن، قیمت بالاتری دارد. درصورتی که دستگاه نیاز به تعمیر پیدا کند، تعمیر آن تنها توسط تعمیرکاران مجرب و ماهر امکان پذیر است. قطعات سیستم وی آر اف بسیار گران بوده و تهیه آن ها باعث افزایش هزینه های مربوط به تعمیر و نگهداری آن می شود. با توجه به اینکه یونیت خارجی در خارج ساختمان ها و بر روی پشت بام ها نصب می گردد، نهایت طول لوله کشی یونیت های داخلی به حدود ۲۰۰ متر می رسد. به همین خاطر، استفاده از این سیستم در ساختمان های مرتفع با محدودیت نصب مواجه است. نصب این دستگاه نیاز به طراحی و دقت بسیار بالا دارد و باید زیر نظر مهندسان کاربلد انجام گیرد. به همین خاطر هزینه نصب بالایی دارد و اجرای آن نیز کمی زمان بر است. درست است که این سیستم هم سرمایش و گرمایش محیط را تامین می کند، اما میزان انرژی این دستگاه برای مناطق خیلی سرد کفایت نمی کند. وجود دستگاه های مکمل گرمایشی در اینگونه مناطق الزامی است در غیر اینصورت، سیستم وی آر اف به تنهایی قادر به تامین گرمایش مورد نیاز مناطق خیلی سرد نخواهد بود.

جمع بندی

این سیستم تهویه یک نوع سیستم نوین و پیشرفته در زمینه تهویه هوا است که می تواند هم به صورت گرمایشی و هم‌ سرمایشی کار کند. امروزه استفاده از این سیستم رواج زیادی پیدا کرده است به طوری که حدود پنجاه درصد از ادارات و مراکز تجاری، از سیستم های وی آر اف به منظور تامین دمای مورد نیاز محیط استفاده می کنند. با توجه به این که عملکرد سیستم وی آر اف بسیار حساس و تخصصی است، بهتر است قبل از خرید و نصب این سیستم با کارشناسان مجرب در خصوص قیمت و مدل آن مشورت شود تا حداکثر بازدهی را از خود نشان دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *