داکت اسپلیت ایده ای مدرن است و تقریبا همه با کولر گازی و ساز و کار آن آشنا هستیم. خیلی از ما جهت سرمایش و یا گرمایش فضاهای مورد نظر خود از کولر گازی بهره می‌بریم. به گونه ای که دیگر حاضر نیستیم تا سرمایش و گرمایش مطلوب این تجهیز مدرن را با انواع کلاسیک تر آن عوض کنیم. کولر های گازی در حال حاضر به یکی از متداول ترین روش ها در سطح خانگی به جهت گرمایش و سرمایش تبدیل شده اند؛ اما اگر فضای مورد نظر شما اندکی وسیع تر از یک خانه ی معمولی باشد، چه کار خواهید کرد؟

آیا می توان یک فضای بسیار بزرگ، اما بسته را با توان یک کولر گازی تحت سرمایش و یا گرمایش مطلوبی قرار داد؟ ممکن است این طور بگویید که می‌شود از چند کولر گازی به جهت سرمایش و یا گرمایش در نقاط گوناگون فضای مورد نظر استفاده کرد؛ اما آیا این تنها گزینه ممکن است که می‌تواند مطرح باشد؟ خب، در دنیای امروز علم تهویه، یک روش بهتر ابداع شده است. روشی که با بهره بردن از سیستم های داکت اسپلیت امکان پذیر خواهد شد.

استفاده از داکت اسپلیت به خوبی می‌تواند شما را در امر سرمایش و یا گرمایش در فضاهای بزرگ ساختمانی یاری کند و این اقدام را همراه با صرف کمترین هزینه در کنار کمترین میزان اتلاف انرژی به انجام رساند.

داکت اسپلیت

داکت اسپلیت ایده ای مدرن برای فضاهای بزرگ!

استفاده از داکت اسپلیت به خوبی می‌تواند شما را در امر سرمایش و یا گرمایش در فضاهای بزرگ ساختمانی یاری کند و این اقدام را همراه با صرف کمترین هزینه در کنار کمترین میزان اتلاف انرژی به انجام رساند؛ اما این تجهیز چیست و چطور کار می‌کند؟ در این مقاله مجموعه سرمامارکت  قصد دارد به ارزیابی داکت اسپلیت بپردازد تا در انتهای مطلب با اطلاعاتی مفید اقدام به خرید فرمایید.

داکت اسپلیت ایده ای مدرن برای منازل و ادارات

فرض کنید بخواهید کولر گازی خانه ی خود را به نحوی به کار گیرید که بتواند خروجی هوای خود را در تمام فضای خانه پخش کند. از این رو شما احتمالا توانسته اید یک داکت اسپلیت ساده بسازید. موضوع خیلی ساده است، داکت اسپلیت یک اسپلیت همراه با سیستم های کانال کشی شده است تا بتواند ظرفیت های خروجی در اسپلیت را راهی تمام فضاهای ساختمان نماید. داکت اسپلیت در اصل کولر گازی بسیار قدرتمندی است که غالبا همراه با ظرفیت های بالای ۱۸۰۰۰ می‌باشد و برای هدایت خروجی الکتروفن قدرتمند داخل آن از نصب کانال های هوا در سقف و یا دیوار های کاذب استفاده می‌شود.

اجزای داکت اسپلیت

داکت اسپلیت ایده ای مدرن می باشد که مانند هر کولر گازی دیگری از دو بخش یونیت داخلی (هواساز) و یونیت خارجی (کندانسور) تشکیل شده است. این دو بخش توسط لوله هایی از جنس مس به یکدیگر مرتبط هستند. داکت اسپلیت به مانند ساختار حاکم بر عملکرد کولرهای گازی از طریق کندانسور ظرفیت های انتقال گرما در محیط را ایجاد خواهد کرد و به مانند همان کولرهای گازی از طریق هواساز های نصب شده در داخل ساختمان اقدام به تولید هوا با شرایط مورد نظر کاربران را خواهد نمود. با این تفاوت که هوای تولید شده در خروجی این تجهیز همراه با یک سیستم کانال کشی در تمام فضا های ساختمان پخش خواهد شد.

داکت اسپلیت به مانند ساختار حاکم بر عملکرد کولرهای گازی از طریق کندانسور ظرفیت های انتقال گرما در محیط را ایجاد خواهد کرد و به مانند همان کولرهای گازی از طریق هواساز های نصب شده در داخل ساختمان اقدام به تولید هوا با شرایط مورد نظر کاربران را خواهد نمود.

داکت اسپلیت تهویه مطبوع

عملکرد داکت اسپلیت در ایجاد تهویه مطبوع چگونه است؟

مانند سیستم های کولر گازی آشنا در خانه های شما، عمل سرمایش و یا گرمایش در یک داکت اسپلیت از طریق مکش هوا توسط یونیت داخلی و یا همان هواساز صورت خواهد گرفت. سرمایش در یک داکت اسپلیت کاملا شبیه به سیستم کولر گازی است. مکش هوا و عبور آن از چند سیستم تعریف شده مانند کندانسور و اواپراتور به جهت ایجاد شرایط تبرد و در نهایت تولید هوای سرد در خروجی هواساز.

ماجرا در تولید هوای گرم نیز کم و بیش شبیه به یک کولر گازی ساده خواهد بود. هوا با قدرتی که از مکش هواساز به دست آورده است، از روی یک مبدل حرارتی که می‌تواند یک کویل گرماساز باشد، عبور کرده و هدایت در دریچه های خروجی سیستم، شرایط گرمایش محیط را تولید خواهند کرد.

اما در این ماجرای گرم سازی هوای خروجی در هواساز داکت اسپلیت، شرایط تولید گرما اندکی با کولر های گازی متفاوت است. در این سیستم های داکت اسپلیت گرمایشی، کویل ها از طریق آب گرم تامین شده در موتورخانه یا پکیج آبگرم خواهد بود. بدین صورت نمی‌توان به طور مستقیم شاهد استفاده از جریان برق در ایجاد شرایط گرمایش داکت اسپلیت ها باشیم.

مانند سیستم های کولر گازی آشنا در خانه های شما، عمل سرمایش و یا گرمایش در یک داکت اسپلیت از طریق مکش هوا توسط یونیت داخلی و یا همان هواساز صورت خواهد گرفت.

عملکرد داکت اسپلیت

انواع داکت اسپلیت ها در مقام آشنایی

کارکرد مطلوب داکت اسپلیت ها در قدرت فن های آن ها نهفته است. داکت اسپلیتی که بتواند تولید هوای بیشتر و بهتری داشته باشد، احتمالا از شرایط مطلوب تری بهره خواهد برد؛ اما تولید هوای بیشتر و یا کیفیت بالاتر الزاما موتور قوی تری در فن های مکش هوا را طلب می‌کند. از این رو قدرت در موتور فن ها می‌تواند معرف قدرت داکت اسپلیت باشد.

اما قرار نیست که داکت اسپلیت با یک سرعت مشخص شده فعالیت نماید. گاها پیش می آید که بخواهید شرایط کاری داکت اسپلیت را در حد پایین قرار داده و در صورت نیاز توان حداکثری را از آن انتظار داشت. از این رو است که داکت اسپلیت را در دو تیپ داکت اسپلیت اینورتر و یا معمولی تولید می‌کنند.

وقتی داکت اسپلیت مجهز به سیستم اینورتر می‌شود، پس می‌تواند شرایط کاری متغیری را از داکت اسپلیت در شرایط گوناگون دمایی انتظار داشت. بدین صورت که با استفاده از یک ترموستات و سنس دائم شرایط دمایی محیط با در نظر گرفتن نقطه ی مرجع تنظیم شده توسط کاربر، به راحتی میتوان همراه با تغییر قدرت دستگاه، شرایط دمایی در محیط را مورد کنترل قرار داد.

گاها پیش می آید که بخواهید شرایط کاری داکت اسپلیت را در حد پایین قرار داده و در صورت نیاز توان حداکثری را از آن انتظار داشت. از این رو است که داکت اسپلیت را در دو تیپ داکت اسپلیت اینورتردار و یا معمولی تولید می‌کنند.

انواع داکت اسپلیت

مزایای استفاده از داکت اسپلیت

  • در داکت اسپلیت این شرایط تامین شده است تا بتوان از هوای برگشتی در سیستم استفاده نمود. این اقدام علاوه بر افزایش راندمان دستگاه، موجب کاهش مصرف انرژی نیز خواهد بود.
  • داکت اسپلیت ایده ای مدرن است که می‌تواند برای تمامی فضاهای ساختمانی به یک اندازه هوای تازه همراه با شرایط تهویه تولید نماید. این ویژگی در برخی از انواع داکت اسپلیت مانند داکت اسپلیت سقفی با کیفیت و کمیت بسیار مطلوبی صورت می‌گیرد.
  • کانال کشی ها در فضا های گوناگون ساختمانی با ایجاد شرایط انتخابی خواهد بود. از این رو می‌توان برای هر فضای ساختمانی شرایط متنوع تهویه مطبوع را برقرار ساخت. البته این کانال کشی ها به مانند انواع کولر آبی بسیار بزرگ و حجیم نیستند و به راحتی در دل دیوار ها و سقف های کاذب جای می‌گیرند.
  • داکت اسپلیت یک ساختار بسیار مناسب برای محیط های اداری می‌باشد. از این رو می‌توان با نصب یک سیستم داکت اسپلیت و کانال کشی در تمام فضا های ساختمانی از خرید چند اسپلیت مجزا جلوگیری به عمل آورد.

داکت اسپلیت یک ساختار بسیار مناسب برای محیط های اداری می‌باشد. از این رو می‌توان با نصب یک سیستم داکت اسپلیت و کانال کشی در تمام فضا های ساختمانی از خرید چند اسپلیت مجزا جلوگیری به عمل آورد.

مزایای داکت اسپلیت ایده ای مدرن

  • نوع کانال کشی در سیستم های داکت اسپلیت، یک ساختار کوچک و قابل پنهان سازی در بطن دیوارها و یا سقف کاذب می‌باشد. از این رو همراه با حذف تعداد متعدد کندانسورها می‌تواند بر زیبایی های داخل و خارج از ساختمان بیافزاید.
  • داکت اسپلیت ها به نسبت دیگر روش های هواساز و سیستم های تهویه مطبوع مانند انواع فن کویل ها، هواساز ها، چیلر ها، و… از هزینه اجرایی پایین تری برخوردار هستند.
  • داکت اسپلیت ها به نسبت دیگر روش ها در اجرای سیستم های تهویه مطبوع از حجم کمتری برخوردار هستند. از این رو فضای کمتری از ساختمان را اشغال خواهند کرد.
  • عدم استفاده از لوله کشی های آب سرد و گرم در فضا های ساختمانی
  • وجود سیستم های مدرن کنترلی در عملکرد دستگاه های داکت اسپلیت که می‌تواند همراه با برنامه ریزی های گوناگون باشد.

 

سرما مارکت همراه شماست!