چیلر, مقالات

آشنایی با مزایا و کاربرد چیلر هواخنک

آشنایی با مزایا و کاربرد چیلر هواخنک

توضیحاتی در مورد چیلر هواخنک

در این مقاله قصد داریم به آشنایی با مزایا و کاربرد چیلر هواخنک بپردازیم. چیلر هواخنک دستگاه هایی هستند که می توانند آب را خنک کنند و در نهایت با استفاده از پمپ آب خنک به فن کویل ها یا هواساز ها انتقال پیدا می کند. چیلر هواخنک در ظرفیت های سرمایشی متنوعی تولید می شود. مهمترین قسمت های چیلر هواخنک کمپرسور و موتور الکتریکی می باشد. البته این نوع از بخش های متعددی تشکیل شده است که برخی از قسمت ها عبارتند از شیر انبساط، کندانسور هوا خنک، مبرد، اواپراتور، لوله هایی برای انتقال آب و… که هر کدام از این قسمت ها دارای اهمیت بسیار مهمی در عملکرد چیلر هواخنک می باشد. با سرما مارکت همراه باشید!

معمولا برای گرفتن گرما و خنک کردن آب طراحی شده است. برای این که گرمایی که در اواپراتور از آب گرفته شده، به نوعی دفع شود، فن هایی برای دفع هوا از بین لوله های کندانسور تعبیه شده، که دلیل نامگذاری این نوع از چیلر ها به چیلر هواخنک نیز همین موضوع می باشد. این نوع از چیلر یکی از کاربردی ترین و با کیفیت ترین نمونه از چیلر های موجود در بازار به شمار می رود.

می توان این نوع از چیلر را با چیلر هوا خنک ایتالیایی مقایسه کرد.

چیلر هواخنک

آشنایی با مزایا و کاربرد چیلر هواخنک

یکی از مزایای اصلی چیلر هواخنک نسبت به سایر چیلر ها مانند چیلر آب خنک هزینه نصب نسبتا پایین می باشد. بدین ترتیب نیاز به صرف هزینه های بسیار زیاد برای نصب این نوع از چیلر ها نمی باشد. بدین ترتیب هزینه های مربوط به تعمیر و نگهداری چیلر هوا خنک نیز کمتر می شود. این موضوع باعث شده تا استفاده از این چیلر های از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر باشد. بدین ترتیب در اغلب موارد استفاده از این چیلر به سایر چیلر ها ترجیح داده می شود.

چیلر هوا خنک معمولا از نظر اقلیمی در مناطق مختلف قابل استفاده می باشد. بدین ترتیب بدون محدودیت خاصی می توان در اغلب مناطق کشور استفاده نمود. بدین ترتیب یکی از کاربردی ترین نمونه از چیلر ها، نمونه هواخنک آنها می باشد. این چیلر ها معمولا در فضای آزاد قابل نصب بوده، در نتیجه محدودیت خاصی برای ایجاد یک فضای مشخص و محدود نداشته و به راحتی می توان در فضای باز آن را نصب نمود. بدین ترتیب اولین انتخاب برای خنک سازی هوا در محیط های مختلف، می تواند باشد.

چیلر هواخنک

کاربرد چیلر هواخنک

دو نوع کاربرد اصلی برای چیلر های هواخنک مرسوم می باشد که در این جا با هر دو نوع کاربرد آن می توان آشنا شد. اولین کاربرد جهت تهویه مطبوع ساختمان های بزرگ و یا متوسط می باشد. بدین ترتیب این چیلر ها می توانند دمای محیط هایی مانند ادارات، مجمع های تجاری، مدارس، مجتمع های مسکونی و غیره را خنک کرده و میزان رطوبت را در این مکان ها کاهش می دهند. بدین ترتیب یکی از کاربردی ترین و مقرون به صرفه ترین سیستم های سرمایشی یا تهویه مطبوع می باشد.

کاربرد دیگری که برای چیلر هواخنک در نظر گرفته شده، استفاده از آن در محیط های صنعتی مانند کارگاه ها و یا کارخانه جات می باشد. با استفاده از این نوع چیلر در صنعت می توان به راحتی دستگاه ها و ماشین آلاتی که نیاز به آب خنک دارند تا بتوانند راندمان بالاتری داشته باشند و بدین ترتیب خنک کاری شوند، می توان از آن ها استفاده نمود. از جمله شرکت هایی که دارای تجهیزاتی بوده که نیاز به خنک کاری داشته و می تواند در آنها کاربرد داشته باشد می توان به کارخانه جات تولید پلاستیک، قالب سازی، صنایع شیمیایی، ریخته گری، صنایع دارویی و همچنین صنایع غذایی اشاره نمود. بدین ترتیب می تواند کاربرد بسیار گسترده ای داشته باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *