داکت اسپلیت, مقالات

داکت اسپلیت ها مناسب چه فضاهایی هستند؟

داکت اسپلیت مناسب می تواند موجب ایجاد فضایی بسیار دلنشین شود. یکی از روش های رایج تأمین گرمایش و سرمایش فضاهای تجاری و مسکونی، استفاده از داکت اسپلیت ها می باشد. البته انتخاب های متعددی برای اینکار وجود دارد. به عنوان چندین مثال ساده، می توان از اسپلیت های معمولی، کاست ها، یا فن کویل ها نیز استفاده کرد. معمولاً نصب یا جایگزینی سیستم های سرمایشی و گرمایشی کاری دشوار و پر هزینه است. لذا بسیار مهم است که سیستمی انتخاب نمایید که نیازهای شما را برآورده سازد.

از سوی دیگر اگر سیستمی که انتخاب می کنید، قابلیت هایی فرآتر از نیازهای شما داشته باشد، هم هزینه اولیه آن زیادتر خواهد بود و هم به نوعی منجر به اتلاف انرژی خواهد شد. داکت اسپلیت ها چه هستند و چه تفاوتی با اسپلیت ها دارند؟ و در چه فضاهایی بهتر است که از داکت اسپلیت ها استفاده کرد؟ در این مقاله تلاش ما بر این است که به این سوالات پاسخ دهیم. با سرما مارکت همراه باشید.

آشنایی با داکت اسپلیت مناسب

سیستم های داکت اسپلیت هم به منظور سرمایش و هم به منظور گرمایش مورد استفاده قرار می گیرند و این کار را به خوبی انجام می دهند. با استفاده از داکت اسپلیت ها می توان سرمایش و گرمایش همه فضاهای ساختمان را با استفاده از تنها یک سیستم تأمین نمود. قسمت اصلی این سیستم ها، یونیت مرکزی آن ها است. این یونیت مرکزی هوای سرد و گرم ساختمان را از طریق کانال هایی منشعب که معمولاً در سقف ساختمان کار گذاشته می شوند، تأمین می نماید. با استفاده از سیستم داکت اسپلیت می توان دمای هر نقطه از ساختمان را به صورت مجزا تنظیم نمود.

سیستم داکت اسپلیت به این صورت است که قسمت کمپرسور در خارج از ساختمان، و معمولاً در بالای سقف قرار می گیرد. گاز خنک کننده از طریق لوله هایی به قسمت های درونی که در مناطق مختلف ساختمان نصب شده و air handler نامیده می شوند، مرتبط است. air handler ها از طریق کانال هایی به یونیت خارجی متصل هستند. یونیت خارجی فن هایی نیز دارد که هوا را به درون کانال ها می دمد. هوا با رسیدن به هر air handler، بسته به تنظیم آن یونیت air handler، سرد یا گرم شده و وارد آن فضا یا اتاق می شود.

مزیت های استفاده از داکت اسپلیت

۱-صرفه جویی در مصرف انرژی

اگر ساختمان دارای بیش از سه اتاق باشد، با استفاده از داکت اسپلیت مناسب به جای دیگر سیستم های سرمایشی-گرمایشی مثل فن کویل یا اسپلیت، می توان صرفه جویی زیادی در مصرف انرژی انجام داد. داکت اسپلیت های مجهز به سیستم معکوس ساز، می توانند دمای هوای ورودی به هر اتاق را نسبت به دمای آن اتاق تنظیم نمایند. وقتی که دمای اتاق به دمای مورد نظر برسد، فناوری معکوس کننده، آن را حفظ می نماید.

۲-بی سر و صدا

سیستم داکت اسپلیت مناسب نسبت به سیستم های اسپلیت و فن کویل بسیار ساکت تر است.

۳-کنترل و انعطاف­ پذیری بیشتر

با استفاده از یک سیستم داکت اسپلیت مناسب می توان کنترل بیشتری روی دمای هوای ساختمان داشت. برای مثال می توانید با نصب یک اپلیکیشن روی گوشی هوشمند خود، دمای هر اتاق را به دقت کنترل نمایید.

۴-عدم اشغال فضای اتاق

با توجه به اینکه سیستم های داکت اسپلیت معمولاً توکار هستند، فضای اتاق را اشغال نمی کنند و با اصول زیبایی شناسی مغایرتی ندارند. یونیت خارجی را می توان در حیاط پشتی یا روی سقف و کانال ها و یونیت های خارجی را می توان روی سقف یا زیر کف ساختمان نصب کرد.

معایب سیستم های داکت اسپلیت

۱-هزینه بالای نصب

با وجود اینکه استفاده از داکت اسپلیت، به نوعی یک صرفه جویی اقتصادی بلند مدت محسوب می شود، ولی هزینه راه اندازی اولیه آن کمی زیاد است.

۲-نیازمند نقشه کشی دقیق می باشد

نصب سیستم های داکت اسپلیت نیازمند نقشه کشی دقیق است. موقعیت کانال ها و شبکه ها، نقش مهمی در کارکرد بهینه داکت اسپلیت ایفا می کند.

۳-فقط در بعضی ساختمان ها قابل نصب است

نوع ساختمان، کانال کشی های موجود در سقف، و فضای بیرونی در دسترس، روی امکان استفاده از داکت اسپلیت مناسب تأثیر دارد و ممکن است در بعضی از ساختمان ها نتوان از داکت اسپلیت استفاده نمود.

بیشتر بخوانید: آشنایی با تفاوت فن کویل و اسپلیت

چرا داکت اسپلیت؟

به طور کلی می توان گفت که داکت اسپلیت ها، کارآمدترین سیستم گرمایشی-سرمایشی موجود در بازار هستند. این سیستم ها، مطابق با اصول تهویه هوا در ساختمان ها طراحی شده اند. به این معنی که هوای گرم یا سرد موجود در اتاق های ساختمان، به درون کانال ها کشیده شده ولی به خارج دفع نمی شود، بلکه مجدداً درون ساختمان به گردش در می­آید. در روزهای گرم، هوای سرد جایگزین هوای گرم درون اتاق می شود و در روزهای سرد، هوای گرم بارها و بارها درون فضاهای درونی ساختمان به گردش در می آید.

بیشتر بخوانید: چه زمانی از داکت اسپلیت اینورتر استفاده می‌کنیم؟

داکت اسپلیت ها مناسب چه فضاهایی هستند؟

با توجه به آن چه در بالا گفتیم، به طور کلی می توان گفت که داکت اسپلیت ها سیستم های سرمایشی-گرمایشی مناسب برای اکثر ساختمان ها و فضاها هستند ولی کاربرد اصلی آن ها برای ساختمان هایی است که دارای اتاق ها و فضاهای مجزای متعدد می باشند. منازلی که دارای بیش از ۲ یا ۳ اتاق هستند به خوبی از مزایای داکت اسپلیت ها بهره مند می شوند.

داکت اسپلیت ها برای استفاده در ساختمان های اداری بزرگ و دارای اتاق های متعدد که هر کدام کاربردی مجزا دارند، بسیار مناسب هستند. نصب داکت اسپلیت در ساختمان هایی که دارای کانال های تهویه هوا هستند راحت است ولی در صورتی که ساختمان دارای چنین کانال هایی نباشد، برای نصب داکت اسپلیت مناسب باید کانال های مذکور در ساختمان تعبیه شوند که کاری دشوار و پرهزینه است.

در این صورت می توان کانال ها را با ایجاد تغییراتی در ساختمان، به صورت توکار نصب کرد یا اینکه کانال ها را به صورت روکار نصب نمود که البته فضای زیادی از اتاق را اشغال نموده و از نظر زیبایی شناسی نیز خیلی مطلوب نیست. البته، ایجاد کانال های تهویه هوا برای نصب داکت اسپلیت در بعضی ساختمان ها امکان پذیر نیست. دیگر مسئله ای که باید در مورد نصب داکت اسپلیت در نظر داشته باشید، فضای قرارگیری یونیت خارجی سیستم داکت اسپلیت است که معمولاً در بالای بام ساختمان یا در حیاط خلوت نصب می شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *