تفاوت فن کویل ایتالیایی با رادیاتور

تفاوت فن کویل ایتالیایی با رادیاتور

در این مقاله می خواهیم تفاوت فن کویل ایتالیایی با رادیاتور را شرح دهیم. با سرما مارکت همراه باشید.

فن کویل ایتالیایی را می‌توان دستگاهی با ترکیب چندین عملکرد به شمار آورد که همراه با سیستم های تهویه مطبوعی همچون چیلر و پکیج جهت تامین گرمایش و سرمایش و تهویه هوای محیط های مختلف استفاده می‌گردد. سیستم فن کویل را اغلب در پروژه های مسکونی و تجاری و بیشتر در موقعیت های صنعتی و کارخانه ای نصب و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تفاوت فن کویل ایتالیایی با رادیاتور

مشخصات کلی سیستم فن کویل ایتالیایی

همانطور که مشخص است فن کویل ایتالیایی از دو قسمت عمده تشکیل شده است که با نام فن و کویل شناخته شده است. کویل ها شامل لوله های مسی همراه با پره های آلومینیومی است که آب سرد و آب گرم را در درون خود جا به جا می‌کند و فن موجود در دستگاه فن کویل با مکش هوا و برخورد با این لوله های مسی تغییر دما داده و توسط لوله های تعبیه شده به محیط مورد نظر ارسال می‌گردد. با توجه به این که سیستم فن کویل قابلیت کانال کشی ندارند میزان درجه حرارت این دستگاه به وسیله ترموستات تنظیم می‌شود اما از نظر اقتصادی نصب فن کویل ایتالیایی از دیگر سیستم های سرمایشی و گرمایشی مرکزی به صرفه تر است. اما ممکن است به علت اینکه همه اجزای دستگاه در یکجا قرار گیرد کمی میزان صدای بالایی داشته باشد.

مشخصات کلی سیستم رادیاتور

همچنین در نقطه مقابل می‌توان سیستم رادیاتور را نام برد که در واقع یک نوع مبدل حرارتی به شمار می‌رود و کار انتقال انرژی را که از سیستم گرمایشی مرکزی به وسیله سیستم لوله کشی ارسال شده است را بر عهده گرفته است و این کار با هدف تامین گرمایش صورت می‌گیرد. رادیاتور ها معمولا برای ساختمان ها کاربرد بیشتری دارند. رادیاتور این قابلیت را دارد که با انتقال حرارت موجود در آب گرمایشی به عنوان یک منبع حرارتی عمل کند و سبب گرم شدن محیط شود.

فن کویل ها و رادیاتور ها دارای تفاوت های بسیاری هستند که از آن دست می‌توان به مواردی همچون تفاوت بر اساس نوع سیستم اشاره کرد که سیستم فن کویل ایتالیایی بسته به نوع تامین کننده آب که می‌تواند چیلر یا پکیج باشد یک سیستم گرمایشی، سرمایشی در نظر گرفت؛‌ اما رادیاتور ها به علت داشتن تنها یک منبع، آن ها را فقط می‌توان به عنوان یک سیستم گرمایشی محسوب کرد.

چگونگی کنترل سیستم فن کویل و رادیاتور

از دیگر تفاوت های موجود بین این دو محصول تفاوت بر اساس نوع کنترل است. فن کویل ها یا به صورت دیجیتال و یا به صورت کنترل از راه دور تنظیم می‌گردد اما رادیاتور ها با شیر تنظیم کنترل می‌شود و دمای آن ها را تنظیم می‌کند. همچنین بر اساس میزان تاثیر بر رطوبت نیز با هم تفاوت دارند به صورتی که سیستم فن کویل ایتالیایی سبب کاهش رطوبت موجود در هوا می‌شود و رادیاتور ها در فصل سرما سبب افزایش رطوبت موجود در فضای داخلی محیط می‌گردند.

موقعیت نصب فن کویل و رادیاتور

این دو سیستم سرمایشی و گرمایشی بر اساس نوع محل نصب نیز با هم تفاوت هایی دارند، به طوری که فن کویل ها قابلیت نصب روی دیوار، زمین و همچنین در سقف را دارند در صورتی که رادیاتور ها دارای محدودیت درباره موقعیت نصب می‌باشند و تنها می‌توانند در نزدیکی پنجره و روی زمین نصب شوند.

تفاوت فن کویل ایتالیایی با رادیاتور در سرعت انتقال گرما

رادیاتور و دستگاه فن کویل بر اساس سرعت انتقال گرما با هم تفاوت های بسیاری دارند. مثلا رادیاتور ها به صورت تدریجی و بسیار دلچسب و ملایم منجر به گرم شدن محیط مورد نظر می‌شوند اما در مقابل سیستم فن کویل به علت داشتن فن و همچنین سیستم گرمایشی و سرمایشی متصل به آن ها، سریع تر دمای محیط داخلی را بسته به درخواست مصرف کننده تغییر می‌دهد. اگر قصد داشته باشیم میزان مصرف فن کویل و رادیاتور را نیز با هم مقایسه کنیم؛ می‌توان گفت چنانچه منبع تامین گرمای هر دوی این سیستم ها پکیج باشد، در نتیجه سیستم رادیاتور میزان مصرف انرژی کمتری دارد. به همین علت هیچ گونه مکانیزم یا سیستم الکترونیکی همانند فن کویل که مجهز به سیستم دیجیتال و فن است نداشته در نتیجه انرژی کمتری را مصرف می‌کند.

در انتها به بررسی مزایا و معایب فن کویل ایتالیایی به اختصار می‌پردازیم:

تفکیک مستقل قسمت ها:

یکی از مهم ترین ویژگی های سیستم فن کویل در مقایسه با سیستم هواساز، کولر های آبی و ایرواشر ها قابلیت کنترل آن در زون یا بخش است. با توجه به زون بندی ساختمان، جهت هر بخش می‌‌توان دما را به صورت مجزا کنترل نمود. به طور مثال اگر یک واحد مسکونی تعداد ۵ عدد فن کویل وجود داشته باشد، هر یک از دستگاه می‌تواند دمای متناسب با محیط را داشته باشد و هر کس در اتاق خودش دما را کنترل نماید. سیستم فن کویل ایتالیایی به علت بهره بری از تکنولوژی روز دنیا مجهز به سیستم کنترلی است که به کمک آن دمای هوا را تنظیم نموده و ترموستات دمای اتاق را اندازه گیری می‌کند و به دستگاه دستور قطع و وصل می‌دهد.

توزیع دمای مناسب:

توزیع دمای مناسب از دیگر مزایای سیستم فن کویل است. با توجه به اینکه فن کویل ها زا نوع جریان اجباری به شمار می‌روند و جهت توزیع دما از فن استفاده می‌کنند به کمک ایجاد جریان باد، هوا را به تمامی نقاط پخش کرده و به سرعت دما را در قسمت های مختلف اتاق کنترل می‌کند. همچنین در زمان طراحی دستگاه می‌توان با توجه نوع کاربری ساختمان، موقعیت در ها و پنجره ها و نقشه ساختمان محل دستگاه را به صورتی انتخاب کرد که بهترین توزیع دما برای ساکنین فراهم شود.

سرمایشی و گرمایشی بودن سیستم فن کویل:

از ویژگی های مهم این دستگاه این است که تجهیز هم در فصل تابستان و هم در زمستان کاربرد دارد. در فصل زمستان آب گرم از بویلر موتور خانه وارد کویل ها شده و فن بعد از عبور کویل باد گرم پخش می‌کند و دمای واحد را افزایش می‌دهد. در تابستان نیز آب سرد از چیلر ها وارد کویل شده و به همان صورت فن کویل باد خنک می‌زند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره هر نوع از فن کویل ایتالیایی در انواع مدل ها و ظرفیت ها می‌توانید با شماره های درج شده در وبسایت سرما مارکت تماس حاصل فرمایید و از کارشناسان مجموعه مشاوره رایگان دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

info@sarmamarket.com

مقایسه محصول

پاک کردن همه مقایسه