بررسی سیستم روف تاپ پکیج

بررسی سیستم روف تاپ پکیج

در این مقاله قصد داریم درباره روف تاپ پکیج اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم. ممکن است برای شما این سوال پیش آید که این دستگاه ها به چه صورت کار میکند و دارای چه اجزایی هستند و در چه مکان هایی نصب می شوند در ادامه همراه ما باشید تا به بررسی این سوالات بپردازیم.

روف تاپ پکیج چگونه دستگاهی است؟

بعضی از افراد این دستگاه‌ها را به عنوان پکیج های پشت بامی می شناسند این نکته قابل ذکر است که این سیستم ها نسبت به دیگر سیستم های تهویه مطبوع دارای راندمان انرژی بالایی و هم چنین عملکردی مستقل هستند.

برای ساخت این نوع سیستم ها از ترکیب دو دستگاه چیلر و هواساز استفاده می شود در مجموع می‌توانیم بگوییم که وظیفه این سیستم ها فراهم کردن فرآیندهای گرمایش، فیلتر و و کنترل رطوبت هوای محیط و سرمایش است. روف تاپ پکیج ها در اکثر مواقع دارای ۴ دریچه هستند که شامل دریچه مخصوص هوای برگشتی خروجی از سمت پکیج، دریچه هوای برگشتی به سمت یونیت، دریچه فراهم کردن هوای تازه، دریچه هوای مطبوع خروجی از سمت دستگاه به ساختمان می باشند. این دریچه ها را می توان با توجه به هر نیازی که ساختمان های مجهز به این سیستم دارند باز و بسته قرار داد.

این دستگاه ها قابل نصب بر روی پشت بام های مراکز تجاری، انبارها، رستوران ها، سالن های مخصوص کنفرانس، باشگاه های ورزشی، سینماها، مساجد، حسینیه ها، تالارها، هتل ها، فروشگاه، درمانگاه‌ها، ساختمان‌هایی که اداری هستند و . . .  می باشند.

روش کار پکج های پشت بامی به چه صورت است؟

معمولاً کمپرسوری که در روف تاپ پکیج به کار می رود در انتهای کابین آن قرار دارد و کویل های کندانسور در اطراف آن جای می گیرند. در حالت سرمایش چیلرهای هوا خنک مبرد را به سمت کویل ها می فرستند در این سیستم ها مبرد با فشار بسیار کم  وارد کمپرسور می شود و در آنجا میزان فشار و دما افزایش پیدا می کند. در مرحله بعد مبرد به سمت کندانسور هوایی انتقال پیدا می کند، ماده مبردی که وارد کندانسور می شود گرمای خودش را به هوایی که از کندانسور به وسیله فن ها در حال جریان هست منتقل می کند، این مایع مبرد پس از اینکه از کندانسور خارج شد خنک می‌ گردد و مبرد در واقع از حالت مایع به شکل گاز تغییر پیدا می کند و در طی این فرایند ماده محرک به منظور افزایش فشار، مجددا وارد کمپرسور می شود و این فرایند و چرخه به طور دائم تکرار می شود تا از این طریق بتواند دمای محیط های مورد نظر رو به دمایی که برای ترموستات مطلوب است برساند.

برای حالتی که دستگاه می خواهد گرما را فراهم کند آب گرم از موتورخانه یا دستگاه یا پکیج های دیواری وارد کویل های گرمایشی می شود و هوایی که به وسیله فن در اطراف کویل ها در جریان است این گرما را جذب می کند و مقدار دمای هوا افزایش پیدا می کند و به این ترتیب سرمایش و گرمایش فراهم می گردد.

مشخصات روف تاپ پکیج

اجزای به کار رفته در روف تاپ پکیج:

همان طور که در بخش قبل توضیح دادیم پکیج روف تاپ ها از دو بخش چیلر و هواساز تشکیل شده‌اند. اجزای به کار رفته در بخش چیلرها به شرح زیر می باشد:

 • کندانسور:

در کندانسورها گاز مبردی که دمای بسیار بالایی دارد از کمپرسور خارج می شود و به وسیله هوا خنک می شود و در نهایت تبدیل به مایع می گردد. در بیشتر روفتاپ پکیج ها از کندانسورهای هوایی استفاده می شود.

 • کمپرسور:

می توانیم این گونه تشبیه کنیم که کمپرسور ها نقش قلب را در فرآیند تبرید دارند و در واقع جزو اصلی ترین بخش این سیستم ها می باشند. با توجه به ظرفیت سرمایشی که این سیستم ها دارند در اکثر مواقع از کمپرسور نوع اسکرال استفاده می شود و از دیگر مدل‌های کمپرسور به ندرت در این دستگاه ها استفاده می شود.

 • شیر انبساط:

این دستگاه ها مانند چیلر ها دارای شیر انبساط هستند و از آن در سیکل تبرید استفاده می گردد این شیرها می‌توانند به صورت الکترونیکی و یا مکانیکی باشند.

 • اواپراتور هوایی:

یکی دیگر از اجزای این دستگاه ها کویل دی ایکس می باشد و هوا با عبور از روی این کویل ها باعث می‌شود مبردی که داخل آن در حالت جریان است را خنک کند.

اجزای روف تاپ پکیج

اجزایی که در بخش هواساز به کار رفته است به این ترتیب می باشد:

 • فیلتراسیون:

روفتاپ پکیج ها با توجه به شرایط محیطی که در آن نصب می شوند دارای فیلتر هستند. در این سیستم ها در بیشتر مواقع از فیلترهای یک لایه و یا دو لایه استفاده می‌ شود.

 • کویل گرمایشی:

در این سیستم ها برای تامین گرمایش مورد نیاز از کویل گرمایشی استفاده می شود. آب گرمی که داخل کویل ها جریان دارد به وسیله موتورخانه ها تامین می شود.

 • فن هوادهی:

برای ساختمان هایی که از این سیستم ها استفاده می شود، هنگام طراحی با توجه به محاسباتی که انجام می‌شود که چه مقدار حجم هوادهی نیاز است و هم چنین مجموعه فشار افت فشار استاتیکی چه مقدار می باشد، فن مناسب انتخاب می گردد.

قیمت روف تاپ پکیج ها با توجه به نوع و کیفیت اجزای به کار رفته در آن ها بسیار متغیر می باشد و قیمت مربوطه با توجه به ظرفیت و نوع آن مشخص می شود.
قیمت روف تاپ پکیج ها از آنجایی که دستگاه‌های ترکیبی هستند بسیار مناسب است. هنگام خریداری این سیستم‌ها این نکته بسیار حائز اهمیت می باشد که محصولاتی که در آن به کار رفته است دارای کیفیت عالی و همچنین قیمت مناسبی باشد. به شما پیشنهاد می دهیم که برای خریداری بهترین دستگاه با توجه به مشخصات فضای مورد نظر با کارشناسان فروش ما در سرمامارکت تماس حاصل فرمایید.

مزایای استفاده از روف تاپ پکیج :

 

 1. استفاده از این دستگاه ها با توجه به نصب آن ها که در پشت بام ها انجام می شود دارای ایمنی بسیار بالایی در سرقت است.
 2. پکیج های پشت بامی از نظر آلودگی صوتی کمترین مقدار را ایجاد می‌کنند.
 3. دارای انعطاف پذیری بسیار بالا در فراهم کردن مقدار سرمایش و گرمایش مورد نیاز محیط با توجه به امکان کم یا اضافه کردن روفتاپ پکیج
 4. هزینه که برای نصب این دستگاه ها استفاده می شود با توجه به اینکه همه تجهیزات را به جز کانال دارا هستند بسیار کم می باشد.
 5. تعمیر و نگهداری این دستگاهها به آسانی انجام می شود.
 6. این سیستم ها نیاز به لوله کشی های طولانی ندارند.
 7. به راحتی می توان دستگاه را به وسیله ترموستات کنترل کرد.
 8. این دستگاه ها دارای عیب یابی اتوماتیک هستند و کد خطای مربوطه برروی آنها نشان داده می شود.
 9. از فیلترهای قابل شستشو در این سیستم ها استفاده می گردد.

نتیجه گیری:

در مجموع می‌توانیم در مورد سیستم‌هایی مانند روف تاپ پکیج ها به این نتیجه برسیم که این سیستم ها  یکی از کاربردی ترین سیستم های تهویه مطبوع به صورت ترکیبی می‌باشند و می‌توانند سرمایش و گرمایش مطلوب را فراهم کنند. قیمت روف تاپ پکیج ها با توجه به این امر که دو دستگاه در یک دستگاه می باشد دربرگیرنده هزینه بسیار کمی است و استفاده از آن در ساختمان های اداری، تجاری، هتل ها، مجتمع های بزرگ مسکونی مقرون به صرفه می باشد. این نکته قابل ذکر است قبل از خریداری با افرادی که در این زمینه تبحر دارند مشورت کنید تا بهترین ظرفیت را خریداری فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

info@sarmamarket.com

مقایسه محصول

محصولی برای مقایسه پیدا نشد.
Call Now Buttonپشتیبانی تلفنی رایگان