تجهیزات جانبی فن کویل

تجهیزات جانبی فن کویل

تجهیزات جانبی فن کویل یکی از موضوعاتی است که کمتر کسی به آن دقت می‌کند، ما قصد داریم در این مقاله به بررسی اجزای فن کویل بپردازیم:

بررسی اجمالی تجهیزات جانبی فن کویل ها:

 

در فن کویل‌ها تجهیزات متنوعی مانند ترموستات، کاور روی فن کویل، کویل، کلیدهای تنظیم کننده دور موتور و . . . وجود دارد. در این بخش به بررسی چند بخش مهم می پردازیم.

  • ترموستات فن کویل ها:

یکی از مهمترین تجهیزات جانبی فن کویل ها، ترموستات می باشد. ترموستات ها می توانند دما را با توجه به شرایط فضاهایی که فنکویل در آن نصب است  تنظیم کنند و دما را در مطلوب ترین شرایط نگه دارند. برای ترموستات ها دستور هایی که استفاده می شود به  دو حالت خاموش / روشن و یا کم کم می باشد. این بخش یکی از مهمترین قسمت هایی می باشد که در سیستم های تهویه مطبوع به کار می رود و دارای انواع مختلفی از نظر عملکرد شان هستند و به دو دسته ی تک فصل و دو فصل تقسیم بندی می شوند.

 

مشاهده کنید » فن کویل داکتی 

تفاوت این دو نوع در این امر می باشد که نوع تک فصل برای سیستم هایی استفاده می شود که در کف به کار می روند اما برای فن کویل ها از نوع  دو فصلی استفاده  می گردد و به صورت الکترومکانیکی و یا دیجیتال عرضه می شوند. باید به این امر دقت شود ترموستاتی که برای فن کویل ها استفاده می شود دارای کیفیت بسیار خوبی باشد در غیر اینصورت به سرعت خراب می شوند و نمی توان بهترین بهره را از دستگاه های تهویه مطبوع برد.

  • شلنگ فن کویل:

یکی دیگه از تجهیزات جانبی فن کویل ها شلنگ می باشد که این شلنگ ها به صورت بدون ذره یا زره دار هستند و به جای لوله و یا زانویی در این سیستم ها مورد استفاده قرار می گیرند و بسیار منعطف هستند. این بخش از فن کوئل ها را می توان به راحتی نصب نمود.
این شلنگ ها به عنوان اتصال پایانی سیستم های لوله کشی به فن کویل به شمار می روند و می توانند مدت زمان نصب و همین طور تنظیمات آن را به طور چشمگیری کاهش دهند. شلنگ های به کار رفته فنکویل ها دردو مدل عایق دار و بدون عایق موجود هستند و از شلنگ هایی که دارای عایق می باشند در دستگاه های تولید کننده سرمایش و گرمایش  به منظور جلوگیری از تعریق در لوله ها استفاده می شود. هرچه این عایق ها دارای ضخامت بهتری باشند باعث می شود که عمر دستگاه بیشتر گردد و با توجه به اینکه مانع از هدر رفتن دما می شوند میزان بازدهی دستگاه را افزایش می دهند.

  • کاور یا کابین فن کویل:

همان‌طور که می‌دانیم فن کویل ها در مدل های مختلفی چون زمینی، دیواری، کاستی، سقفی و داکتی به بازار تهویه عرضه می شوند. سیستم هایی مانند فن کویل های سقفی، کاستی و داکتی از آنجایی که  داخل سقف های کاذب قرار می گیرند نیاز به کاور و یا کابین ندارند و تنها دریچه خروجی هوا در آنها قابل مشاهده می باشد. اما فن کویل های زمینی و دیواری از آنجایی که در معرض دید قرار می گیرند برای جلوه بهتر داخل کابین قرار می گیرند و با استفاده از کابین و یل همان کاور هیچ گونه خدشه ای به دیزاین داخلی منزل شما وارد نمی شود زیرا بسیاری از این سیستم ها دارای ظاهری بسیار زیبا و دکوراتیو هستند.

اجزای به کار رفته در ساخت فن کویل ها:

همانطور که می‌دانیم یکی از کاربردی ترین دستگاه هایی که در ساختمان‌های اداری، تجاری و . .  برای فراهم کردن بهترین تهویه استفاده می شود فن کویل ها می باشند.
فن کویل ها دارای مدل های مختلفی چون دیواری، کاستی، داکتی، سقفی و زمینی هستند و در مجموع اجزای به کار رفته در این فن کوئل ها یکسان است. اجزای فن کویل ها شامل فن، کویل، ترموستات، الکتروموتور، بلوور، فیلتر، شیر هواگیری، سینی درین، کلید سلکتوری می باشد.
در ادامه همراه ما باشید تا هر یک از این اجزا را به اختصار توضیح دهیم:

فن: یکی از اجزای فن کویل ها که دارای نقش اصلی در این سیستم ها است فن می باشد. هوا به وسیله فن ها به داخل دستگاه راه پیدا می کنند و در اطراف کویل ها به گردش می افتند و از این هوایی که وارد دستگاه شده است برای فراهم نمودن سرمایش و گرمایش مورد نیاز محیط استفاده می شود.

کویل: یکی دیگر از اجزای فن کویل ها کویل های حرارتی هستند و جنس این  لوله ها از مس می باشد و در اطراف آنها فین های آلومینیومی به کار رفته است. کویل ها در این سیستم ها به کلکتور ورودی و همچنین خروجی اصلی وصل می شوند. داخل لوله های مربوطه با توجه به فصلی که در آن قرار داریم آب سرد به وسیله چیلر ها و یا آب گرم به کمک پکیج ها و یا موتورخانه ها راه پیدا می کند. با توجه به تعداد کویل هایی که در فن کویل ها به کار می رود می توان آنها را به دو لوله و چهار لوله تقسیم بندی کرد. تفاوت اصلی این سیستم ها در این است که فن کویل هایی که به صورت دولوله می باشند می توانند فقط سرمایش و یا گرمایش را فراهم کنند، در صورتی که سیستم های چهار لوله با دارا بودن دو لوله رفت و دو لوله برگشت آب قادر به تامین سرمایش و گرمایش هم زمان برای فضاهای مختلف هستند.

الکتروموتور:  یکی دیگر از اجزایی مهم فن کویل‌ها الکتروموتور می باشد که کارکرد فن دستگاه ها با استفاده از آن انجام می شود و با توجه به ساختاری که فن کویلها دارند الکتروموتور ها دارای سایز و نوع های مختلفی هستند. این موتورها به صورت شفت کوتاه، تک شفت و دو شفت تولید می گردند.
در اکثر موارد الکتروموتور هایی که در فن کویل ها به کار می روند به صورت سه دور می باشند و با استفاده از ترموستات میزان دور و سرعت آن ها با توجه به محیطی که نیاز به افزایش و کاهش دما دارد تنظیم می شود. این امر واضح است که هرچه میزان دور و سرعت موتور بیشتر باشد حجم هوادهی به همان مقدار افزایش پیدا می کند.

شیر هواگیری: این بخش از فن کویل ها معمولاً به صورت اتوماتیک و یا دستی طراحی می شوند و نقش کاربردی این بخش تخلیه هوایی که داخل کویل ها وجود دارد و همچنین هواگیری است. در اکثر مواقع شیر هواگیری بر روی لوله اصلی کویل سرمایشی و یا گرمایشی نصب می گردد. در صورتی که سیستم شیر هواگیری نداشته باشد به مرور زمان هوایی که داخل لوله ها وجود دارد میزان راندمان دستگاه را پایین می‌آورد بنابراین وجود شیر هواگیری امری مهم می باشد.

فیلتر هوا: از دیگر اجزای فن کویل ها که نقش اساسی در تصفیه هوا دارند فیلتر ها هستند. فیلتر ها تمامی گرد و غبار ها و هرگونه آلودگی موجود در هوا را جذب می کنند و مانع از انتشار آنها در محیط می شوند.
با توجه به نوع فن کویل ها فیلتر ها به صورت فلزی و یا پلاستیکی تولید می شوند. این نکته قابل توجه است که فیلتر ها به راحتی از دستگاه جدا می شوند و دارای قابلیت شستشو و یا تعویض هستند.

ترموستات: برای کنترل و مدیریت دمای هوا در فن کویل ها از ترموستات استفاده می شود. علاوه بر این مواردی که ذکر شد برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی و همین طور کم شدن هزینه ها ترموستات نقش اساسی دارد.

سینی درین و یا سینی جمع آوری تقطیر: در فصول گرم سال که از فن کویل ها در حالت سرمایشی استفاده می‌شود زمانی که رطوبت هوا با کویل ها برخورد می کند عمل تقطیر به وجود می آید و برای جمع‌آوری این آب در فن کویل‌ها از سینی درین استفاده می شود که در زیر کویل ها قرار می گیرند.

نتیجه گیری:

در ابتدا در این مقاله به بررسی تجهیزات جانبی فن کویل ها پرداختیم و درباره نقشه اصلی ترموستات توضیحات مختصری را ارائه دادیم و به این نتیجه رسیدیم دمای هوا به وسیله ترموستات ها کنترل و تنظیم می گردند. علاوه بر این بخش با قطعه ای به نام شلنگ فن کویل آشنا شدیم که که در نصب این سیستم ها در بخش پایانی به دستگاه متصل می شوند. کاور یا کابین هایی که در فن کویل ها با توجه به نوع آن ها به کار می رود باعث می شوند که این دستگاه ها دارای ظاهری خاص و زیبا شوند.
اجزای اصلی به کار رفته در فن کوئل ها شامل فن، فیلتر تصفیه کننده هوا، کویل، سینی درین، شیر هواگیری، ترموستات و الکتروموتور می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

info@sarmamarket.com

مقایسه محصول

محصولی برای مقایسه پیدا نشد.
Call Now Buttonپشتیبانی تلفنی رایگان