چیلر هوا خنک

چیلر هوا خنک

در رابطه با چیلر هوا خنک در گذشته ، سرمایش به کمک نگهداری یخ و برف فشرده در محفظه­ های مخصوص فراهم می­ شد. نزدیک به ۲۰۰ سال پیش مایکل فارادی از طریق مجموعه آزمایشاتی موفق به ارائه مبنایی برای کار ماشین های جذبی شد. اولین ماشین تبرید دستی بر این مبنا در انگلستان تحولی در صنعت تبرید به وجود آورد. بعد ها سیکل جذبی با استفاده از آمونیاک به عنوان ماده جاذب و آب به عنوان مبرد توسط فردیناند کاره مورد استفاده قرار گرفت ، که مبنای اولین چیلر جذبی بود.

چیلر ماشینی است که از طریق یکی از سیکل­ های تبرید و مبدل­ های حرارتی گرما را از یک مایع می زداید و برای خنک کردن تجهیزات و یا جریان­ های فرایندی ، استفاده می کند. از آنجایی که سیستم های چیلر امروزه بسیار مورد استقبال قرار گرفته اند مجموعه سرما مارکت وظیفه خود می‌داند تا نوعی از این سیستم، یعنی چیلر هوا خنک را معرفی نماید

 

سیستم چیلرهوا خنک یا چیلر هوایی چیست؟

چیلر های هوا خنک سیستم های برودتی هستند که هم در ساختمان های تجاری ، مسکونی ، اداری و غیره برای خنک کاری آب و پمپاژ آن به هواساز ها و فن کویل های درون ساختمان استفاده می شوند و هم کاربرد های صنعتی برای خنک کردن دستگاه ها توسط ایجاد آب سرد را دارند. قسمت های اصلی چیلر هوا خنک عبارتند از کمپرسور و موتور الکتریکی کوپل شده به آن ، کندانسور هواخنک ، شیر انبساط ، اواپراتور ، مبرد و لوله های انتقال دهنده مبرد و آب.

  معرفی چیلر هوا خنک

نیمه بالایی چیلر به همراه فن های موجود در بالای آن در واقع همان کندانسور هوا خنک اس که مبرد وارد لوله های آن شده و در مسیری پر پیچ و خم جریان می باد که فن ها وارار ا اطراف لوله های آن دمیده و منجر به کاهش دمای مبرد می شوند تا مبرد از حالت گازی به مایع تغییر فاز دهد

به عنوان قلب سیستم سرمایش و گرمایش ساختمان ها در مناطقی که به دلیل رطوبت هوا امکان استفاده از برج خنک کننده آبی و در نتیجه چیلر تراکمی آبی وجود ندارد همچنین با توجه به کمبود آب در ایران چیلر های هوایی یکی از بهترین گزینه های برای ساختمان ها و مراکز خرید و مجتمع تجاری می باشد. معمولا در فضاهای باز مثل پشت بام ساختمان ها مراکز تجاری نصب می شود  و عملکرد آن بر مبنای سیکل تبرید تراکمی بوده و دارای اجزایی شامل اواپراتور، کمپرسور ، کندانسور هوایی و شیر انبساطی می باشد. مایع مبرد موجود در مدار چیلرهای هوایی که از نظر حجم ـ مقدار و فشار کار نسبت به چیلرهای آبی بیشتر است در کندانسور هوایی چیلر به وسیله جریان اجباری هوا خنک می شود و معمولا مستقیما وارد کویل سرمایش هوا ساز و یا اواپراتور آبی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

info@sarmamarket.com

مقایسه محصول

پاک کردن همه مقایسه