چه زمانی از داکت اسپلیت اینورتر استفاده می‌کنیم؟

نحوه عملکرد سیستم داکت اسپلیت اینورتر

سرمایش و گرمایش در این محصول توسط هواساز با مکش هوای داخلی صورت می‌گیرد. عملکرد سیستم در حالت سرمایش همانند کارکرد کولرگازی است. به این معنی که داکت اسپلیت جهت تولید سرما با استفاده از سیکل تبرید، مبرد را با عبور از اجزا سیکل مانند کندانسور، شیرانبساط، اوپراتور و …. و تغییر فاز مبرد هوای عبوری از روی کویل اواپراتور را سرد می‌کند و آن را به تهویه شونده تبدیل می‌کند. در حالت گرمایش سیستم داکت اسپلیت به کمک کویل تعبیه شده ، و جریان آب گرم عبوری از داخل کویل هوای عبوری از روی کویل را گرم کرده و آن را به تهویه شونده تحویل می‌دهد. در این حالت آب گرم عبوری از کویل دستگاه به وسیله موتور خانه یا پکیج تامین می‌شود و منبع انرژی دستگاه گاز است. در این حالت داکت اسپلیت اینورتر همانند فن کویل عمل می‌کند.

چه زمانی از داکت اسپلیت اینورتر استفاده میکنیم

چه زمانی باید از داکت اسپلیت استفاده کنیم؟

استفاده از داکت اسپلیت اینورتر و معمولی جهت تامین سرمایش و گرمایش آپارتمان های اداری، ویلا ها، ساختمان های مسکونی و …. به عنوان یک گزینه لوکس و با هزینه برق مصرفی متعادل و حتی بیشتر از کولر گازی اسپلیت به شمار آورد. داکت اسپلیت اینورتر معمولا به جای چند اسپلیت در یک واحد مورد استفاده قرار می‌گیرد. با بهره مندی از سیستم داکتی علاوه بر آزادی و استقلال در تامین گرمایش و سرمایش جهت هر واحد از ساختمان به طور مجزا، هزینه بهره برداری از یک سیستم برودتی و نگهداری نیز به شدت کاهش پیدا می‌کند.

از بارز ترین مشخصات داکت اسپلیت اینورتر، تامین هوای گرم در فصل زمستان و تامین هوای سرد در فصل تابستان برای تمامی فضا ها در یک واحد آپارتمان به وسیله کانال های اجرا شده در بالای سقف کاذب است.

داکت اسپلیت اینورتر تشکیل شده از دو قسمت یونیت داخلی هواساز و یونیت خارجی کندانسینگ یونیت است که این دو قسمت توسط دو لوله مسی به یکدیگر متصل شده اند و قادر به تامین هوای گرم و سرد و پخش آن به وسیله کانال های داکت اسپلیت به سالن یا اتاق های موجود در هر واحد می‌باشد.

به صورت کلی در کندانسور داکت اسپلیت (قسمت بیرونی) مایع مبرد خنک می‌شود و توسط لوله مسی به شیر انبساطی و از آنجا به صورت گاز مبرد و آماده جذب گرمای محیط اطراف به کویل یونیت داخلی اسپلیت داکتی انتقال داده می‌شود. در کویل یونیت داخلی گرمای هوای محیط مورد نظر به وسیله گاز مبرد درون کویل گرفته می‌شود و هوای خنک شده توسط فن به درون کانال رفت هوا انتقال داده می‌شود.

مزایا استفاده از سیستم داکت اسپلیت

 • حذف سایر سیستم ها مانند چیلر، برج خنک کننده، موتورخانه مرکزی، لوله کشی های مربوط و رادیاتور ها
 • کاربرد دوگانه تامین گرمایش و سرمایش
 • قابلیت استفاده از هوای تازه (Fresh Air) در صورت درخواست
 • قابلیت استفاده از سیستم گرمایش همراه با کویل آب گرم
 • حذف رطوبت از محیط و فیلتراسیون هوا و کاهش بیماری و آلودگی
 • امکان نصب سیستم داکت اسپلیت اینورتر در فضا های بزرگ با کاربری های متنوع
 • قابلیت قرار دادن فیلتر تصفیه هوا و همچنین کنترل دمای هر نقطه از محیط توسط ترموستات و دریچه های ترموستاتیک تنظیم هوا به صورت مجزا
 • طول عمر مناسب داکت اسپلیت
 • راه اندازی و کاربری آسان دستگاه اسپلیت داکتی

نحوه انتخاب داکت اسپلیت اینورتر

نحوه انتخاب داکت اسپلیت اینورتر

از آنجایی که امروزه داکت اسپلیت ها به یکی از متداول ترین سیستم های تهویه مطبوع در آپارتمان ها تبدیل شده است، و بسیاری از سازندگان و کارشناسان از این سیستم در پروژه های خود استفاده می‌کنند لازم است نکاتی که در انتخاب دستگاه تاثیر گذار است را در ادامه بیان کنیم:

 1. انتخاب صحیح ظرفیت سیستم، برند و موقعیت نصب آن
 2. تصمیم گیری درباره انتخاب داکت اسپلیت اینورتر یا نوع معمولی آن. (اصولا مدل های اینورتری با راه اندازی و تغییر دور مداوم کمپرسور سیستم امکان مصرف برق کمتر و جلوگیری از شوک الکتریکی را فراهم می‌سازد.)
 3. اجرای درست و اصولی کانال کشی و لوله مسی سیستم داکت اسپلیت اینورتر و معمولی با هدف بهره مندی از بالاترین کارایی سیستم اسپلیت داکتی
 4. به جهت مشخص کردن ظرفیت داکت اسپلیت مورد نیاز، ابتدا لازم است نسبت به ارسال آخرین پلان معماری واحد ها و طبقات ساختمان مورد نظر توسط ایمیل برای کارشناسان سرما مارکت به عنوان یک مرکز مشاوره و فروش انواع تجهیزات سرمایشی و گرمایشی اقدام نمایید.
 5. قبل از انتخاب و خرید نهایی هر یک از سیستم های داکت اسپلیت علاوه بر موضوع ابعاد پنل داخلی دستگاه یا هواساز، به موضوع سه فاز یا تک فاز بودن برق مصرفی مورد نیاز سیستم و همچنین آمپر (A) برق مصرفی آن، با در نظر گرفتن مشخصات کنتور برق واحد مد نظر خود دقت فرمایید.
 6. به طور ‌کلی هزینه اجرای کانال های توزیع هوا و برگشت داخل واحد ها و همچنین اجرای لوله های مسی بین یونیت داخلی و یونیت خارجی داکت اسپلیت ها مطابق با فاصله و طول مسیر میان این دو قسمت متفاوت است. ولی با توجه به سوالات متداول سازندگان ساختمان های مسکونی به عنوان یک براورد کلی می‌توانید هزینه اجزای آن را در حدود بیست تا سی درصد از قیمت اولیه داکت اسپلیت اینورتر یا معمولی در نظر بگیرید. (لازم به ذکر است این براورد تقریبی است)
 7. از آنجایی که بالانس هوادهی در عملکرد داکت اسپلیت اهمیت دارد و ارتباط مستقیمی با طول عمر بلبرینگ موتور دارد، با هدف تداوم بالانس دینامیکی فن هوادهی داکت اسپلیت، نسبت به نصب کاملا تراز شده و افقی انواع داکت اسپلیت در موقعیت نصب خود نهایت دقت را مبذول فرمایید.
 8. هنگام اجرای کانال کشی، موقعیت نصب دریچه های برگشت هوای داکت اسپلیت اینورتر در مقایسه با دریچه های رفت هوا بیشترین فاصله را داشته باشد.
 9. با نظر به اهمیت تعیین دمای هوای داخل و فرماک های قطع و وصلی ترموستات دستگاه جهت کنترل عملکرد داکت اسپلیت، تعیین محل نصب ترموستات دارای اهمیت ویژه ای است. در نتیجه هنگام تعیین محل نصب ترموستات با رعایت ارتفاع ۱۴۰ سانتی متری از کف، همچنین ترموستات را در موقعیتی که قابلیت تابش مستقیم نور خورشید یا جریان هوای خروجی از سیستم داکت اسپلیت باشد نصب کنید.
 10. جهت اجرای لوله های مسی در ارتفاع، در ازای هر ۶ متر لوله مسی از یک تله روغن یا همان oil trap استفاده نمایید.
info@sarmamarket.com

مقایسه محصول

 • محصولی برای مقایسه پیدا نشد.