چرا فن کویل ایرانی را انتخاب کنیم؟

چرا فن کویل ایرانی را انتخاب کنیم؟

چرا فن کویل ایرانی را انتخاب کنیم؟

فن کویل ایرانی

فن کویل (به انگلیسی: Fan coil) دستگاهی می باشد که وظیفه ی سرمایش و گرمایش و بطور کلی تهویه مطبوع در ساختمان‌های مسکونی، تجاری و صنعتی را به عهده دارد

فن کویل ایرانی
فن کویل ایرانی

 

فن کویل ایرانی دستگاهی بوده که در ساختمان های مسکونی،تجاری و صنعتی جهت سرمایش و گرمایش و در حالت کلی تهویه مطبوع مورد استفاده قرار می گیرد.سیستم فن کویل ایرانی از یک کویل ،همانطور که از اسم دستگاه مشخص است، تشکیل شده است.کویل ها از لوله های مسی به همراه پره های الومینیومی ساخته شده اند.فن کویل ایرانی را می توان به صورت روکار یا توکار نصب کرد و از لحاظ استفاده برای سرمایش و گرمایش مورد استفاده قرار داد.

 

اجزای تشکیل دهنده فن کویل ایرانی

 

یک فن کویل ایرانی از اجزای زیر تشکیل شده‌:

۱-فن

۲-کویل های گرمایش یا سرمایش یا هردو

۳-فیلتر هوای قابل تعویض یا قابل شستشو

۴-شیر فلکه

۵-شیر هوا گیری

درجه حرارت در فن کویل ها توسط ترموستات و مقدار رطوبت به وسیله هیومیدستات و برای کنترل مقدار هوا  فن و همچنین مقدار هوای تازه از روش های متفاوتی استفاده می شود.

 

کاربرد فن کویل ایرانی

استفاده از فن کویل ها در موارد و فضاهایی که بخواهیم درجه حرارت هر محیط به طور جداگانه کنترل شود بهترین و به صرفه ترین انتخاب می باشد.همچنین سیستم فن کویل ها از انتقال الودگی بین فضاهای مجزا جلوگیری می کند. از دیگر کاربرد های ممتاز فن کویل ها در مکان های مختلف که شامل: هتل ها، متل ها، ساختمان های اپارتمانی و همچنین ساختمان های اداری ممکن است در محیط های بیمارستانی نیز استفاده از فن کویل را دیده باشید ولی این سیستم در این محیط چندان توصیه نمی شود زیرا بازده فیلتر هوای فن کویل ها کم بوده و تمیز کردن و نگهداری از ان ها سخت می باشد.

  کیفیت فن کویل ایرانی، فراتر از تصور!

 

انواع فن کویل ایرانی

فن کویل ها از یک فن و یک کویل تشکیل شده اند.کویل به طور معمول از لوله های مسی با پره های آلومینیومی تولید می شوند.

۱-فن کویل‌ زمینی

به طور معمول ظرفیت فن کویل ایرانی در دسته بندی زمینی از ۲۰۰ الی ۱۰۰۰ فوت مکعب در دقیقه می باشد و هوا را به صورت روبرو زن یا بالا زن انتشار می دهد.

۲-فن کویل‌ سقفی

ظرفیت نوع زمینی فن کویل ایرانی نیز به طور معمول ۲۰۰ الی ۱۰۰۰ فوت مکعب در دقیقه می باشد. این دسته از فن کویل ها در دو دسته کابینت دار و بدون کابینت می باشند.

۳-فن‌کویل‌ کانالی یا داکتی

در ظرفیت‌های ۶۰۰ الی ۲۰۰۰ فوت مکعب در دقیقه ساخته می‌ شوند و به دو طرح زیر می‌ باشد:

۱-داکتی سقفی توکار

۲-داکتی سقفی روکار

 

تقسیم بندی از لحاظ نوع سرمایش گرمایش در فن کویل ایرانی

فن کویل ها به دو گروه دولوله و چهار لوله تقسیم می شود. فن کویل های دولوله یک لوله رفت و یک لوله برگشت و نوع چهار لوله دو لوله رفت و دو لوله برگشت دارند. فن کویل های چهارلوله در یک زمان می توانند آب سرد و آب گرم را وارد کویل های دستگاه کند. با نصب این نوع از فن کویل ها می توان قسمتی از یک محیط را گرم و بخش دیگر را سرد کرد. در صورتی که فن کویل دولوله در یک زمان تنها می تواند سرمایش یا گرمایش محیط را ساپورت کند. علاوه بر این به دلیل آن که سیستم های لوله کشی در ساختمان ها متفاوت می باشد تنها برای سرمایش و یا گرمایش مورد استفاده قرار می گیرند.

  کاربرد چیلر هوا خنک چیست؟

نحوه کار فن کویل ایرانی

فن کویل به طور معمول در دو حالت مورد استفاده قرار می گیرد. در حالت اول فن کویل تنها برودت و حرارت مورد نیاز را تامین می کند و هوای تازه به وسیله هوا رسان مرکزی، توسط کانال های توزیع هوا در محیط انتشار پیدا می کند تا تهویه ایده آل در محل مورد نظر انجام گیرد. در این حالت میزان بار گرمایش و سرمایش توسط ترموستات نصب شده در فن کویل و با خاموش و روشن شدن فن تنظیم می گردد.

حالت دوم اضافه بر اینکه حرارت و برودت مورد نظر را تامین می کند تامین هوای تازه نیز برعهده دستگاه می باشد. به این صورت که فن دستگاه هوای تازه را توسط دریچه ای که در پشت فن کویل تعبیه شده گرفته و در فضا پخش می کند. از امتیازات این روش کاهش هزینه های مربوطه به هوا رسان مرکزی و متعلقات آن می باشد و عدم فیلتراسیون هوای تازه از نکات منفی این روش است.

 

عوامل مهم در انتخاب فن کوئل ایرانی

در انتخاب فن کویل دقت به ظرفیت سرمایش و گرمایش مناسب برای محیط مورد نظر یکی از مهم ترین عوامل انتخاب دستگاه می باشد. جهت این امر با کارشناسان سرما مارکت مشاوره نمایید.

همچنین قبل از انتخاب فن کویل چپ یا راست بودن محل اتصال لوله های فن کویل را مشخص بفرمایید. این نکته در دسته بندی کاستی ها و سقفی از اهمیت ویژه ای برخوردار است

موتور بکار رفته در فن کویل ایرانی اگر از نوع چند دور و کم صدا همراه با بلبیرینگ های بسیار مطمئن باشد سبب می شود که صدای کارکرد مجموعه الکترو موتور و فن دستگاه کمتر از ۳۰ دسی بل باشد.

  ساختار فن کویل یکتا تهویه اروند چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

info@sarmamarket.com

مقایسه محصول

پاک کردن همه مقایسه