چرا فن کویل ایرانی بخریم؟

چرا فن کویل ایرانی بخریم؟

فن کویل های ایرانی بسیار با کیفیت در بازار تهویه ایران وجود دارد. حال ممکن است برای شما این سوال پیش آید که چه فن کویلی بخریم؟

فن کویل ها، دستگاه هایی بسیار بهینه و کارآمد برای سرمایش و گرمایش ساختمان های دارای واحدهای متعدد هستند. این دستگاه ها سیستم بسیار ساده ای دارند و برای انجام عمل سرمایش و گرمایش به سیستم تأمین آب سرد و گرم مرکزی وابسته هستند.

ساده بودن این سیستم ها، فناوری های ساخت آن ها را بسیار ساده کرده است؛ به طوری که شرکت های ایرانی می توانند فن کویل هایی با توان رقابت با فن کویل های خارجی تولید کنند. البته، فن کویل ها با تمام سادگی خود، در صورتی که با کیفیت بالایی ساخته شوند، سر و صدای بسیار پایین تری در مقایسه با فن کویل های بی کیفیت دارند. همچنین، طراحی های فن کویل ها و جنس قطعات به کار رفته در آن ها نیز می تواند در میان برندهای مختلف، تفاوت های زیادی با هم دیگر داشته باشد.

شرکت های ایتالیایی از جمله قوی ترین شرکت ها در ساخت سیستم های سرمایشی، گرمایشی و تهویه مطبوع (HVAC) هستند. این شرکت ها فن کویل هایی بسیار زیبا، ساکت و قدرتمندی در کنار دیگر محصولات خود مثل چیلرها، تولید می کنند. البته کشورهای دیگری مثل فرانسه، استرالیا و آمریکا نیز فن کویل های بسیار خوبی دارند.

شرکت های ایرانی مثل یکتا تهویه اروند، آذرنسیم، ساران، ساراول، مانلی و … فن کویل هایی تولید می کنند که شاید از نظر ظرافت و کیفیت توان رقابت با فن کویل های خارجی را نداشته باشند، اما بسیار قوی و با دوام هستند و خرید آن ها می تواند مزایای زیادی برای مشتری ایرانی داشته باشد.

در این مقاله از سری مقالات سرمامارکت، برای شما استدلال می آوریم که چرا بهتر است فن کویل ایرانی بخرید؟

نگاهی کلی بر نحوه کار فن کویل

سازوکار فن کویل ایرانی

فن کویل دستگاهی است که برای تأمین سرمایش و گرمایش بر اساس سیستم های مرکزی تأمین آب گرم و سرد استفاده می شود. البته بعضی از فن کویل ها این امکان را دارند که گرمایش را بدون نیاز به آب گرم و با استفاده از برق انجام دهند. ساز و کار فن کویل ایرانی، تفاوتی با ساز و کار فن کویل خارجی ندارد.

هر یونیت فن کویل با اتصال به سیستم لوله کشی آب سرد یا گرم یا هر دو، می تواند اعمال سرمایش یا گرمایش یا هر دو را انجام دهد. فن کویل به این صورت کار می کند که دارای یک مبدل حرارتی یا همان کویل از نوع پره-لوله (fin-tube) است. با اتصال به لوله کشی آب سرد یا گرم مرکزی، آب سرد یا گرم از درون مبدل حرارتی و پره های آن عبور می کند. در همین حال، یک یا چند فن، هوای داخل اتاق را به درون فن کویل می کشند و آن را به سمت کویل پرتاب می کنند. با عبور هوا با فشار بالا از لا به لای پره های کویل، تبادل حرارتی با سرعت بالایی بین آب در حال عبور از درون کویل و هوای داخل ساختمان انجام می شود و سپس، هوایی که سردتر یا گرم تر شده است به فضای درون اتاق، دمیده می شود. معمولا جنس کویل ها در فن کویل ایرانی و خارجی با هم دیگر متفاوت هستند.

فن کویل می تواند دارای دو کویل مجزا، یکی متصل به شبکه آب گرم و یکی متصل به شبکه آب سرد باشد. همچنین، فن کویل های با کیفیت و جدید دارای ترموستات هستند که به دو روش زیر، دمای محیط را تنظیم می کند:

  • تنظیم دور فن
  • تنظیم میزان ورود آب به مبدل حرارتی

چه متغیرهایی، تفاوت فن کویل ها را از نظر کیفی تعیین می کنند؟

با اینکه سیستم فن کویل خیلی ساده به نظر می رسد، اما متغیرهایی متعددی وجود دارند که تفاوت در آن ها، اثر زیادی روی کیفیت و قیمت فن کویل دارد. به عنوان مثال، جنس مواد به کار رفته در ساخت مبدل حرارتی می تواند اثر زیادی روی راندمان فن کویل داشته باشد. همچنین، نوع فن (سانتریفیوژی یا آکسیال) و قدرت موتور فن نیز در فن کویل های مختلف با هم دیگر متفاوت هستند. بعضی از موتور ها یک سرعته، بعضی سه سرعته و حتی بعضی، پنج سرعته می باشند. فن ها، بسته به نوع فناوری به کار رفته در ساخت آن ها، می توانند ساکت یا دارای سر و صدای زیادی باشند. همچنین، ترموستات و تنظیمات آن در فن کویل های پیشرفته و گران قیمت با فن کویل های ساده تفاوت دارند. شکل ظاهری بدنه جنس آن نیز در کیفیت نهایی فن کویل اثر گذار هستند. این ها تنها چندین مثال از متغییرهایی هستند که می توانند تفاوت زیادی بین یک فن کویل وطنی و یک فن کویل با کیفیت خارجی رقم بزنند.

فن کویل خارجی چه مزیتی نسبت به فن کویل ایرانی دارد؟

فن کویل زمینی دکوراتیو

فن کویل زمینی دکوراتیو

وقتی صحبت از فن کویل خارجی در بازار ایران می شود، اکثر منظور ما فن کویل ایتالیایی است. البته فن کویل های استرالیایی، فرانسوی و چینی نیز در بازار ایران یافت می شوند. فن کویل های خارجی، به استثنای فن کویل های چینی از نظر کیفی تفاوت های زیادی با فن کویل های ایرانی دارند.

فن کویل های استرالیایی و فن کویل اروپایی، نسبت به فن کویل ایرانی ساکت تر، زیباتر و پیشرفته تر است. همچنین، جنس مواد به کار رفته و کیفیت ساخت این فن کویل ها نیز از فن کویل ایرانی بهتر است. با وجود همه این مزیت ها، ما به دلایل زیر به شما توصیه می کنیم که فن کویل وطنی بخرید.

چرا فن کویل ایرانی بخریم؟

فن کویل ایرانی

بهترین فن کویل های دیواری در ایران

در بالا در رابطه با مزیت های فن کویل خارجی نسبت به فن کویل ایرانی صحبت کردیم ولی با وجود تمام این مزیت ها، خرید فن کویل ایرانی برای اکثر کاربردها، انتخابی عاقلانه تر در مقایسه با خرید فن کویل خارجی است.

فن کویل ایرانی قوی تر است

فن کویل ایرانی به نسبت قیمتش در مقایسه با فن کویل خارجی، ظرفیت بالاتری دارد. به طور کلی، از آن جایی که اهمیت ظرفیت برودتی و حرارتی برای مشتری ایرانی خیلی زیاد است، شرکت های ایرانی ترجیح می دهند به جای هزینه کردن روی ویژگی هایی مثل ساکت بودن و زیبایی، روی افزایش قدرت فن کویل های خود سرمایه گذاری کنند.

فن کویل ایرانی با آب و هوای ایران تناسب دارد

تناسب دستگاه های سرمایشی و گرمایشی با آب و هوا، اهمیت زیادی در کارایی و دوام آن ها دارد. با اینکه کشور ما تنوع آب و هوایی زیادی دارد، ولی اکثر مناطق آن، گرم و خشک هستند. فن کویل هایی که شرکت های ایرانی می سازند، بیشترین تطابق را با شرایط آب و هوایی ایران دارند.

فن کویل ایرانی دارای گارانتی و خدمات پس از فروش بهتری هستند

از آن جایی که شرکت های سازنده فن کویل های ایرانی در داخل کشور قرار دارند، خدمات پس از فروش و گارانتی بهتری در مقایسه با فن کویل های خارجی دارند. همچنین، قطعات فن کویل های وطنی را خیلی راحت تر از قطعات فن کویل های خارجی می توانید پیدا کنید.

با خرید فن کویل ایرانی از تولید داخلی حمایت می کنید

یکی از مهم ترین دلایلی که به شما توصیه می کنیم فن کویل داخل کشور بخرید، این است که با خرید فن کویل ایرانی، از تولید داخلی حمایت می کنید. شرکت های تولید کننده فن کویل در ایران نیروهای کار بسیار زیادی دارند و با خرید فن کویل داخلی می توانید امنیت شغلی این هم وطنان خود را تضمین کنید.

جمع‌بندی

فن کویل ها از محبوب ترین دستگاه های سرمایشی، گرمایشی و تهویه مطبوع هستند. فن کویل ایرانی توانایی رقابت با فن کویل خارجی را دارد، هر چند که ممکن است به زیبایی و ساکت بودن فن کویل خارجی نرسد. با این حال، به قدرت بالای فن کویل ایرانی، تطابق با آن با آب و هوای ایران و گارانتی و خدمات پس از فروش آن، دلایل خوبی برای خرید فن کویل ایرانی است. گذشته از همه این ها، با خرید فن کویل ایرانی از تولید کننده داخلی حمایت می کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

info@sarmamarket.com

مقایسه محصول

محصولی برای مقایسه پیدا نشد.