هر آنچه لازم است درباره هواساز بدانید!

هر آنچه لازم است درباره هواساز بدانید!

امروز می خواهیم به بیان هر آنچه لازم است درباره هواساز بدانید! بپردازیم.

در این مطلب مجموعه سرما مارکت  قصد دارد شما را با هواساز ها آشنا کند. اینکه هواساز کار اصلیشان چیست و چه کاربردی دارد و نحوه عملکرد آن چگونه است. همینطور که می‌دانید هواساز ها به دو بخش هواساز خانگی و صنعتی تقسیم می‌شوند و کار اصلی آن هم تنظیم گردش هوا در سیستم تهویه مطبوع است؛ هواساز ها در اجزا و اشکال های مختلفی تقسیم می‌گردند.

دستگاه هواساز به عنوان تولید کننده ی هوای سرد و گرم نقش مهمی در صنعت دارد، در این مقاله به بررسی عملکرد آن خواهیم پرداخت.

هر آنچه لازم است درباره هواساز بدانید!

نحوه عملکرد دستگاه هواساز چگونه است؟

دستگاه هواساز از قسمت های مختلفی تشکیل شده است که عبارتند از: فن، کویل های آب سرد و گرم، فیلتر، رطوبت زن، کانال ها و … تمام عملکرد های دستگاه بر روی هم تاثیر گذار هستند و عملکرد آن به این صورت خواهد بود که معمولا در چیلر ها یا مینی چیلر ها آب سرد زیادی موجود می‌باشد که به همراه آب گرمی که در پکیج ها و یا بویلر ها قرار دارد، به وسیله لوله کشی های انجام شده به داخل هواساز راه پیدا می‌کند.

سپس بعد از ورود آب سرد و آب گرم به داخل هواساز ها یک فن بزرگ و یا چند فن کوچک با دمیدن هوا بر روی کویل های هوای موجود را سرد و یا گرم می‌کنند و این مورد بسته به نیاز مصرف کننده است که در زمستان هوای گرم و در تابستان هوای سرد را از دستگاه هواساز می‌گیرند.

حال گاهی ما از هواساز ها انتظار تصفیه هوا را داریم عملکرد این قسمت از کار به این صورت خواهد بود که برای تصفیه هوا باید فیلتراسیون های خاصی تعبیه شوند تا بتواند هوا را پاکیزه و تصفیه نماید.

  چیلر هوا خنک آرن (معرفی برند)

برای این که کار تصفیه هوا به نحو احسنت انجام شود و آلوده زدایی گردد، باید از فیلتر هایی استفاده شود که قابل شستشو نیز باشند. فیلتر ها در انواع قابل شستشو، کیسه ای و هوا مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

نحوه عملکرد دستگاه هواساز

هواساز های تبخیری چه هستند؟

نوع دیگر سیستم های هواساز، هواساز های تبخیری هستند. این دستگاه به این صورت کار می‌کند که به دلیل مرطوب نگه داشتن پد های سلولوزی، آب به روی آن ها پاشیده می‌شود. با این روش هوایی که از داخل پد ها عبور می‌کند خنک و سرد شده و عمل هواسازی انجام می‌گیرد.

اجزای تشکیل دهنده ی این سیستم یک پد سلولوزی، پمپ آب کم مصرف و خود آب می‌باشد. و همین سادگی سیستم این دستگاه، آن را از دیگر سیستم های هواساز مجزا کرده است. از دیگر مزایای هواساز های تبخیری این است که مصرف برق این هواساز ها بسیار پایین می‌باشد. و این مصرف پایین برق هم به دلیل این است که سیستم ساده ای دارند.

نگهداری از این دستگاه ها بسیار آسان خواهد بود. بهره مندی از این محصول در مناطق خشک سبب می‌شود که رطوبت ایجاد شود که این ویژگی یک ویژگی منحصر به فرد برای این مدل هواساز ها است. مناطق شرجی و مرطوب محیط مناسبی برای این مدل نیست چرا که در این مدل آب و هوا، هوا از بخار آب اشباع شده و این پروسه ی سرمایشی تاثیری در خنک کردن هوا نخواهد داشت.

دستگاه هواساز با هوای دوگانه

این هواساز برای جاهایی کاربرد دارد که مثلا قسمتی از ساختمان به حرارت و رطوبت و قسمتی نیز هم به برودت و هوای خشک نیاز داشته باشد، در این صورت است که فقط می‌توان از دستگاه هواساز با هوای دوگانه استفاده کرد در سیستم هوای دوگانه دستگاه هواساز از دو بخش تشکیل می‌شود در یک قسمت رطوبت گیری و سرمایش و در قسمت دیگر رطوبت زنی و گرمایش صورت می‌گیرد.

  انتخاب هوشمندانه تصفیه آب

دو کانال هوای رفت دستگاه هواساز را به ساختمان منتقل می‌کند. در یک کانال هوای گرم و مرطوب و در کانال دیگر هوای سرد و خشک جریان دارد. برای اتاق یا هر بخشی از ساختمان از این دو کانال انشعاب گرفته می‌شود و قبل از اتاق یا بخش خاص، هوای دو انشعاب به نسبت مناسب که به وسیله دمپر و دریچه کنترل میزان هوا تنظیم می‌شود، مخلوط شده وارد اتاق می‌شوند.

هواساز

هواساز

برای استفاده از هواساز نیاز به چه اطلاعاتی است؟

  1. حجم هوایی که در واحد زمان از هواساز عبور می‌کند
  2. بار های سرمایشی و گرمایشی کل ساختمان
  3. افت فشار استاتیکی طولانی ترین مسیر کانال ها یا هد استاتیکی فن

با اطلاعات بالا و مراجعه به کاتالوگ کارخانه سازنده مدل دستگاه و سایر مشخصات اعم از نوع فیلتر، ظرفیت گرمایی کویل، ظرفیت رطوبت زن، نوع موتور و قدرت موتور باد زن و … تعیین می‌گردد.

از تجهیزات کویل اسپری می‌توان در تابستان برای سرمایش و رطوبت زدایی، در زمستان برای رطوبت زنی، و در فصول معتدله می‌توان برای سرمایش تبخیری استفاده کرد.

ترجیح داده می‌شود که این تجهیزات در کاربرد هایی که بایستی رطوبت نیز کنترل گردد از قبیل: بیمارستان ها، موزه ها، فرایند های صنعتی و … به کار برده شود. می‌توان تجهیزات کویل اسپری را به گرمکن آب اسپری تجهیز کرد تا امکان سرمایش و گرمایش هم زمان با رطوبت زنی به وجود آورد.

مزایای استفاده از هواساز های خانگی

استفاده از قابلیت سیستم های هوشمند کنترلینگ: این قابلیت می‌تواند جنبه هایی مثبت فراوانی داشته باشد این سیستم بدون نیاز به اپراتور و تنها توسط برنامه ریزی دوره ای عمل نموده و قابلیت مانیتورینگ و کنترل از راه دور توسط ریموت کنترل را دارد، قادر است بر اساس پارامتر هایی نظیر: درجه حرارت، درصد رطوبت نسبی موجود در هوای محیط، آلاینده های سیال موجود در هوا، و پارامتر های دیگر، عمل کند.

  مشخصات فنی چیلر هوا خنک

همچنین صرفه جویی در مصرف انرژی، افزایش محسوس راندمان دستگاه هواساز و تطبیق و انعطاف پذیری بالای سیستم طی تغییرات فصلی را می‌توان از مزایای دیگر هواساز های خانگی دانست.

مزایای استفاده از هواساز

نصب هواساز های خانگی – هر آنچه لازم است درباره هواساز بدانید!

هواساز های خانگی نصب بسیار آسانی دارند. مدل های خانگی یا آپارتمانی این سیستم ها را بدون نیاز به کانال کشی ساختمان و یا آپارتمان مسکونی می‌توان نصب کرد. تعمیرات و هزینه این سیستم ها به راحتی انجام پذیر است و پیدا کردن انواع قطعات یدکی آن در هر جایی به راحتی قابل دسترس خواهد بود.

جالب است بدانید که نوع انتخاب انواع فیلتر ها در هواساز ها می‌تواند طبق نظر کاربر انتخاب شود و در صورت نیاز تعویض گردد. قابلیت برنامه ریزی و کنترل هوشمند یک مزایای خاصی است که کاربر را به درجه رفاه و آزادی بیشتر حمایت می‌کند که کار با این دستگاه را بسیار آسان کرده است.

عدم کاهش میزان فشار آب طی عملکرد سیستم در ساختمان، به خصوص در آپارتمان های چند واحدیی، عدم اشغال فضای منزل، تمیز کاری و سرویس های دوره ای آسان، ایمنی بالای سیستم به دلیل استفاده حداقلی از سیستم الکترونیکی و فاکتور هایی از این دست نشان می‌دهد که هواساز ها از  کیفیت بالایی برخوردار هستند و می‌توانند به راحتی مورد استفاده قرار گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

info@sarmamarket.com

مقایسه محصول

پاک کردن همه مقایسه