معرفی ابعاد انواع فن کویل

معرفی ابعاد انواع فن کویل

امروز می خواهیم به معرفی ابعاد انواع فن کویل بپردازیم تا بتوانید بهترین تصمیم را برای خرید فن کویل ها بگیرید. با سرما مارکت همراه باشید.

یکی از پرکاربردترین سیستم های سرمایشی و گرمایشی در ساختمان های بزرگ چند واحدی مثل ساختمان های مسکونی، هتل ها و ادارات، سیستم های فن کویل می باشند که شامل یونیت هایی مجزا در هر بخش از ساختمان، یک چیلر مرکزی و یک بویلر مرکزی می باشند. یونیت های فن کویل از طریق لوله کشی های گسترده به چیلر و بویلر متصل می باشند تا آب سرد و گرم آن ها برای انجام اعمال حرارتی و برودتی تأمین شود.

هر یونیت فن کویل همانطور که از نامش پیداست، دارای یک یا چند فن و یک یا دو کویل می باشد. کویل یا مبدل حرارتی، قطعه ای شبیه به رادیاتور بوده و آب گرم یا سرد از درون آن و از درون پره هایش عبور می کند. با عملکرد سیستم فن، هوای درون ساختمان با فشار بالا از لا به لای پره های کویل عبور می کند و تبادل حرارتی بین آب عبوری از فن کویل و هوای درون اتاق انجام می شود. سپس این هوا با شدت به درون اتاق پرتاپ می گردد.

فن کویل ها را به دو شکل دسته بندی می کنند:

۱) دسته بندی فن کویل براساس عملکرد:

دو لوله ای و چهار لوله ای: فن کویل های دو لوله ای تنها دارای یک کویل هستند که یا آب سرد یا آب گرم از درون آن عبور می کند، در حالی که فن کویل های چهار لوله ای دارای دو کویل مجزای سرمایشی و گرمایشی هستند و می توانند اعمال سرمایشی و گرمایشی را به طور همزمان انجام دهند و در نتیجه کنترل بیشتری روی دمای اتاق داشته باشند. قمیت فن کویل های دولوله ای کمتر از فن کویل های چهار لوله ای است.

۲) دسته بندی فن کویل براساس موقعیت مکانی و محل نصب:

تنوع فن کویل ها از نظر موقیت مکانی و محل نصب بسیار زیاد است. همه انواع فن کویل ها دارای انواع روکار و توکار هستند. فن کویل ها را از نظر محل نصب می توان به فن کویل های سقفی و کاستی (که درون یا زیر سقف نصب می شوند)، فن کویل های دیواری، و فن کویل های زمینی تقسیم بندی کرد. فن کویل های زمینی تنوع بسیار زیادی دارند و به دو نوع ایستاده و خوابیده تقسیم بندی می شوند و نوع ایستاده نیز دارای انواع عمودی و افقی است.

  معیار های مهم در انتخاب تصفیه هوا را می‌دانید؟

هر کدام از این انواع فن کویل ها برای فضاهایی خاص و ساختمان هایی خاص طراحی شده اند و در خرید فن کویل حتما باید توجه داشته باشید که یونیت فن کویل مد نظر شما، با ساختمان و اتاقی که می خواهید آن را درونش نصب کنید، انطباق داشته باشد.

یکی از مهم ترین نکاتی که در خرید فن کویل باید حتما به آن توجه کرد، ابعاد فن کویل می باشد. فن کویل های زمینی ایستاده روکار، به ویژه نوع افقی، از محبوب ترین انواع فن کویل می باشند و بنابراین در این مقاله در رابطه با ابعاد استاندارد این فن کویل ها صحبت خواهیم کرد. با سرمامارکت همراه باشید تا تمام اطلاعاتی که در رابطه با ابعاد استاندارد فن کویل های زمینی نیاز دارید، به شما تقدیم کنیم.

معرفی ابعاد انواع فن کویل زمینی

همانطور که گفته شد، فن کویل زمینی ایستاده به دو نوع افقی و عمودی تقسیم می شوند. فن کویل های ایستاده افقی را خیلی از شماها به ویژه در ساختمان های اداری و در دانشگاه ها در کنار دیوارها دیده اید. این فن کویل ها مستطیل شکل هستند و روی پایه هایی در کنار دیوارها سوار می شوند. خود این فن کویل ها را براساس جهت پرتاب باد می توان به سه دسته مستقیم زن، مایل زن و بالا زن تقسیم بندی کرد. نوع بالا زن برای فضاهای کوچک و مناسب است تا هوای پرتاب شده مستقیم به شخص برخورد نکند و او را آزار ندهد. انواع مایل زن و مستقیم زن در فضاهای بزرگ تر کاربرد دارند.

  راه های پیشنهادی برای کم کردن صدای داکت اسپلیت ها

نصب فن کویل های زمینی ایستاده افقی

فن کویل های زمینی ایستاده افقی را باید در مکانی نصب کنید که وسایل زیادی در اطراف دیوارها وجود نداشته باشد تا هوا به خوبی در اتاق توزیع شود بنابراین فن کویل های استاده افقی را در ساختمان های مسکونی کوچک نصب نمی کنند زیرا جایی برای وسایل اتاق مثل مبلمان باقی نمی ماند. البته این فن کویل ها در ابعاد مختلف تولید می شوند و همه آن ها خیلی بزرگ نیستند.

ابعاد استاندارد فن کویل های زمینی ایستاده افقی معمولا به این صورت است طول آن از ۹۰ سانتی متر یا یک و نیم متر متغیر است. اکثر این فن کویل ها دارای ارتفاع حدود ۵۵ تا ۷۵ سانتی متر می باشند و عرض این فن کویل ها بین ۲۰ تا ۲۵ سانتی متر متغیر است. به طور کلی می توان فن کویل ها زمینی ایستاده افقی دارای طول کوچکتر از ۱۰۰ سانتی متر را کوچک، فن کویل های دارای طول بین ۱ متر تا ۱ متر و ۲۰ سانتی متر را متوسط و فن کویل های دارای طول بیشتر را بزرگ در نظر گرفت. فن کویل ها زمینی ایستاده افقی از نظر ارتفاع نیز کمی با هم دیگر متفاوت هستند و کمترین تفاوت آن ها از نظر عرض است.

معرفی ابعاد انواع فن کویل و تعیین محل نصب آن ها

البته در تعیین محل نصب فن کویل یا انتخاب فن کویل نباید تنها به اندازه خود یونیت فن کویل دقت کنید. بسیاری از فن کویل های زمینی ایستاده باید در مکانی قرار بگیرند که اطراف آن مبلمان چندانی نباشد تا بتوانند کارشان را به درستی انجام دهند و هوا را به خوبی در اتاق توزیع کنند. البته محدودیت انواع بالا زن از این نظر کمتر است.

  تفاوت چیلر هوا خنک و چیلر آب خنک چیست؟

نوع دیگر فن کویل های زمینی ایستاده، به صورت عمودی روی زمین قرار می گیرند. این فن کویل ها برای مکان هایی مناسب هستند که امکان نصب فن کویل های سقفی یا دیواری در آن ها وجود ندارد و وسایل و مبلمان زیادی در کنار دیوارها قرار دارد که امکان استفاده از فن کویل های زمینی ایستاده افقی را محدود می کند.

فن کویل های زمینی ایستاده عمودی معمولا ارتفاعی بین یک و نیم تا دو متر و عرضی بین ۴۰ تا ۶۰ سانتی متر دارند. ضخامت این فن کویل ها نیز معمولا بین ۲۵ تا ۳۵ سانتی متر است. فن کویل های ایستاده معمولا فن کویل هایی قوی هستند و بهتر است از آن ها در فضاهای بزرگی که وسایل و مبلمان زیادی در آن ها وجود دارد استفاده شود. با وجود اینکه خروجی هوای اغلب این فن کویل ها در بالا قرار دارد، ولی چون هوا را از پایین به داخل خود می کشند، باید جلوی آن ها باز باشد.

جمع بندی

یکی از مهم ترین نکاتی که در خرید فن کویل باید به آن دقت کنید اندازه فن کویل و تناسب آن با فضایی است که می خواهید یونیت فن کویل را در آن نصب کنید. در این مقاله به بررسی ابعاد استاندارد فن کویل های زمینی پرداختیم و دیدیم که فن کویل های زمینی ایستاده افقی دارای طول های بین ۹۰ سانتی متر یا یک و نیم متر و ارتفاع بین ۵۵ سانتی متر تا ۷۵ سانتی متر بوده و برای مکان هایی کار می روند که فضای کافی در کنار دیوارها وجود داشته باشد. همچنین دیدیم که فن کویل های ایستاده عمودی، ارتفاعی بین ۱۵۰ سانتی متر تا ۲ متر دارند و می توان از آن ها در جاهایی که فضای خالی چندانی در حاشیه دیوارها وجود ندارد استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

info@sarmamarket.com

مقایسه محصول

پاک کردن همه مقایسه