معرفی کلیه قطعات به کار رفته فن کویل زمینی

معرفی کلیه قطعات به کار رفته فن کویل زمینی

اگر از قطعات فن کویل زمینی اطلاعی ندارید، با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید. فن کویل های زمینی، پرکاربردترین و قوی ترین انواع فن کویل ها هستند. این فن کویل ها از قطعات مختلفی ساخته شده اند ولی سیستم بسیار ساده ای دارند. در اینجا قصد داریم به معرفی کلیه قطعات به کار رفته در ساخت فن کویل های زمینی بپردازیم. با سرمامارکت همراه باشید.

فن کویل چگونه کار کار می کند؟

یکی از محبوب ترین سیستم های سرمایشی، گرمایشی و تهویه مطبوع (HAVC) فن کویل است که با استفاده از آب سرد، هوای محیط را سرد می کند و برای گرم کردن هوای درون ساختمان یا از آب گرم استفاده می کند یا از المنت الکتریکی. البته بعضی فن کویل ها فقط قابلیت برودتی دارند.

فن کویل ها برای خنک کردن محیط وابسته به چیلرها و آب سردی هستند که این دستگاه ها تأمین می کنند. اگر فن کویل برای عمل گرمایش از آب گرم استفاده کند، آب گرم مورد نیاز آن توسط موتورخانه تأمین می شود. یونیت های فن کویل با اتصال به شبکه های لوله کشی آب، سرمایش و گرمایش محیط را تأمین می کنند. آب با عبور از مبدل حرارتی یا کویل و با کمک فن، با هوای درون ساختمان تبادل حرارتی انجام می دهد و مجددا به چیلر یا موتورخانه باز می گردد تا دمایش تنظیم شود.

معرفی قطعات فن کویل زمینی

فن کویل ها را می توان به دو نوع کلی دو لوله ای و چهار لوله ای تقسیم بندی کرد. فن کویل های دو لوله ای تنها دارای یک کویل، یک خروجی و یک ورودی آب هستند و بنابراین، نمی توانند به طور همزمان گرمایش و سرمایش انجام دهند. بسیاری از این فن کویل ها فقط سرمایشی هستند ولی انواع دارای قابلیت گرمایشی را می توان در هنگام زمستان، روی حالت گرمایشی تنظیم کرد تا آب گرم از درون کویل آن ها عبور کند. فن کویل های چهار لوله ای دارای یک کویل مجزای سرمایشی و یک کویل مجزای گرمایشی هستند که هر کدام به طور جداگانه به لوله کشی های آب گرم و سرد متصل می باشند.

فن کویل ها را می توان درون یا زیر سقف، درون یا روی دیوار و درون یا روی زمین نصب کرد. بر این اساس، فن کویل ها را به انواع سقفی، کاستی، دیواری، و زمینی تقسیم بندی می کنند. فن کویل های زمینی ظرفیت بالاتری نسبت به فن کویل های دیگر دارند زیرا معمولا از انواع سقفی، کاستی و دیواری، بزرگتر هستند. فن کویل های زمینی به انواع ایستاده و خوابیده تقسیم بندی می شوند که انواع ایستاده، داری مدل های افقی و عمودی می باشند.

قطعات فن کویل زمینی

کویل

معرفی قطعات فن کویل زمینی-کویل

کویل یا مبدل حرارتی مهم ترین قطعه در فن کویل زمینی است. کویل ها به دو نوع پوسته-لوله و پره-لوله تقسیم می شوند. کویل هایی که در فن کویل ها مورد استفاده قرار می گیرند، از نوع کویل های پره-لوله هستند. از کویل ها از ردیفی از پره های موازی هم که از طریق لوله هایی به هم دیگر متصل هستند، ساخته می شوند. آب از یک سو وارد پره اول می شود و پس از عبور از تمامی پره ها، از پره های آخر خارج شده و به سیستم لوله کشی باز می گردد. فاصله کمی بین پره ها وجود دارد که سبب می شود هوا لا به لای آن ها جریان یابد. مساحت سطح بالای پره ها، سطح بالایی را برای تبادل حرارتی بین آب عبور از درون کویل و هوایی که لا به لای پره ها در جریان است، فرآهم می آورد. برای انجام بهتر و سریعتر تبادل حرارتی، بهتر است که کویل از جنس فلزات دارای رسانایی گرمایی بالا مثل مس یا آلومینیوم باشد. از آن جایی که مس فلزی بسیار گران قیمت است و کویل های فن کویل های زمینی بسیار بزرگ هستند، معمولا در این فن کویل ها از کویل های آلومینیومی استفاده می شود که هدایت گرمایی پایین تری در مقایسه با کویل های مسی دارند.

فن

قطعه مهم دیگر فن کویل زمینی، فن است که می تواند از نوع آکسیال یا سانتریفیوژی باشد. کار فن این است که هوا را به درون کابینت فن کویل بکشد و آن را با فشار از لا به لای پره های کویل عبور دهد تا تبادل حرارتی بین آب عبوری از درون کویل و هوای درون ساختمان انجام شود. سپس این هوا به درون اتاق پرتاب می شود. فن می تواند با شفت یا تسمه و فولی به موتور متصل باشد. در فن های تسمه ای، هر دور موتور برابر با چندین دور فن است اما در فن های شفتی، هر دور موتور با یک دور فن برابر می باشد.

موتور فن از قطعات فن کویل زمینی

فن در فن کویل با عملکرد یک الکتروموتور می چرخد. این الکتروموتور می تواند یک سرعته یا چند سرعته باشد و عملکرد آن را می توان به صورت دستی یا به صورت خودکار تنظیم کرد.

ترموستات

ترموستات قطعه ای است که کاربر از طریق آن، فعالیت فن کویل را کنترل می کند. در بعضی از فن کویل ها ترموستات فقط سرعت فن را تنظیم می کند و در بعضی دیگر، ترموستات می تواند میزان و دمای ورود آب به فن کویل را نیز تنظیم کند. کاربر دمای مورد نظر را به ترموستات می دهد و ترموستات از دو روش فوق الذکر، دمای اتاق را روی میزان تعیین شده توسط کاربر، حفظ می کند.

فیلتر

معرفی قطعات فن کویل زمینی-فیلتر

یکی از قطعاتی که ممکن است بعضی از فن کویل ها فاقد آن باشند، فیلتر است. فلیتر هوا قطعه ای است که در ورودی هوا به کابینت فن کویل قرار می گیرد و هوا را فیلتر می کند تا ضمن پاکیزه کردن هوای خروجی از فن کویل، مانع از ورود گرد و غبار به درون فن کویل و کاهش کارایی فن کویل شود. فیلتر می تواند قابل تعویض یا قابل شستشو باشد.

سینی جمع آوری آب تقطیر

قطعه دیگر فن کویل های زمینی، سینی جمع آوری آب تقطیر است که آب حاصل از تقطیر رطوبت هوا روی کویل در هنگام عمل سرمایشی، درون آن جمع می شود و این سینی باید هر از چندگاهی به صورت دستی یا با استفاده از یک پمپ تخلیه آب تقطیر، تخلیه شود.

بدنه یا کابینت فن کویل

بدنه یا کابینت، قطعه ای فلزی است که تمامی قطعات دیگر فن کویل زمینی درون آن قرار دارند. اگر فن کویل زمینی روکار باشد، قسمت خارجی بدنه رنگ دارد ولی اگر توکار باشد، رنگ ندارد. معمولا جنس بدنه از ورق گالوانیزه مقاوم به خوردگی است. کابینت روکار می تواند ساده یا دکوراتیو باشد.

بوش

بوش قطعه ایست که دقیقا زیر بدنه قرار می گیرد و همانند عایقی صوتی عمل می کند تا سر و صدای فن کویل را به حداقل برساند. البته خیلی از فن کویل های زمینی، فاقد بوش هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

info@sarmamarket.com

مقایسه محصول

پاک کردن همه مقایسه