فن کویل کاستی برای دمای یکنواخت بسیار موثر است. هر کسی می‌خواهد فضای ساختمانی خود را، چه خانه های مسکونی باشد، چه یک دفتر اداری، به بهترین روش ممکن در شرایط ایده آل قرار دهد. شرایط ایده آل، می‌تواند نور کافی، دمای مطلوب، سطح رطوبت خوب، صدای کم و . . . باشد. قطعا رسیدن به یک فضای خنک در تابستان و همچنین یک محیط گرم در زمستان مورد پسند هر کسی قرار خواهد گرفت.

خیلی ها همچنان از ایده آل قدیمی برای سرمایش و گرمایش فضاهای ساختمانی خود استفاده می‌کنند. مثلا یک بخاری گازسوز به همراه یک کولر پر سر و صدا و کم راندمان آبی. اما تعداد بیشتری هستند که می‌خواهند ماجرای سرمایش و گرمایش فضاهای زیستی خود را در راستای این ایده های نوین بگذارند، اینکه در دنیای مدرن امروز چه دستاوردهایی برای آسایش خانه های ما ابداع شده است. یکی از جذاب ترین این روش های مدرن می‌تواند فن کویل ها باشند و احتمالا جذاب ترین آن ها فن کویل کاستی خواهد بود. با سرما مارکت همراه باشید!

در دنیای مدرن امروز دستاوردهایی برای آسایش خانه های ما ابداع شده است. یکی از جذاب ترین این روش های مدرن می‌تواند فن کویل ها باشند و احتمالا جذاب ترین آن ها فن کویل کاستی خواهد بود.

فن کویل کاستی

فن کویل کاستی برای دمای یکنواخت خانه

فن کویل کاستی در کنار خلاقیت و جذابیتی که دارد، چندان نزد مردم شناخته شده نیست. شاید نگاه جدید این تجهیز در امر سرمایش و گرمایش است که همچنان این تجهیز جالب را کم آشنا کرده است. البته فن کویل کاستی به مانند تمام فن کویل ها با هدف ایجاد یک ساختار شبکه ای با محوریت یک سیستم مرکزی استفاده می‌شود. درست مانند شوفاژهای آشنا اما کلاسیک موجود در اکثر خانه هایی که در آنها زندگی می‌کنیم، فن کویل ها هم در ساختمان ها در یک شبکه ی به هم پیوسته قرار می‌گیرند. با این تفاوت که فن کویل علاوه بر توانایی گرمایش، ویژگی ایجاد سرمایش نیز دارد و با استفاده از فن هایی که در آنها تعبیه شده است، این اهداف را با کیفیت بسیار بهتری به نسبت یک ساختار رادیاتوری به انجام می‌رساند.

فن کویل کاستی چیست؟

یگذارید قبل از آنکه در باب فن کویل کاستی کلامی نوشته باشیم، اندکی به تعریف خود فن کویل بپردازیم. شاید خواننده ی محترم این مقاله اصولا دیدگاه کاملی از یک فن کویل ایرانی یا خارجی ساده نداشته باشد. فن کویل ایرانی و دیگر برند ها یک المان گرمایی همراه شده با یک فن می‌باشد. یک کویل حرارتی که می‌تواند لوله ی آب گرم یا آب سرد باشد، همراه با فنی که با عبور هوا از روی این مبدل حرارتی اقدام به گرمایش و سرمایش هوا در خروجی سیستم می‌نماید. استفاده از لوله های آب گرم و آب سرد جهت ایجاد مبدل های حرارتی باعث شده است تا فن کویل ها با یک ساختار شبکه ای به یکدیگر متصل شوند. از دیگر مدل های فن کویل میتوان به دسته بندی فن کویل دیواری، زمینی، کاستی و . . .  اشاره کرد. این نکته قابل ذکر است که این مدل از فن کویل خود به دو دسته ی فن کویل کاستی چهارطرفه و فن کویل کاستی یک طرفه تقسیم می شود.

در دنیای مدرن امروز دستاوردهایی برای آسایش خانه های ما ابداع شده است. یکی از جذاب ترین این روش های مدرن می‌تواند فن کویل ها باشند و احتمالا جذاب ترین آن ها فن کویل کاستی خواهد بود.

فن کویل کاستی چیست؟

فن کویل ساده

یک فن کویل ساده می‌تواند همراه با کنترل شیر ورودی آب گرم و یا سرد در کنار کنترل در موتور فن اقدام به ایجاد یک شرایط کنترل شده در داخل فضا های ساختمانی نماید. فن کویل ها در انواع گوناگون زمینی، دیواری و سقفی تولید می‌شوند. نوع زمینی به مانند همان شوفاژهای آشنای خانگی هستند و نوع دیواری را خیلی با یک کولر گازی اشتباه می‌گیرند؛ اما از این دو مدل یک مدل بهتر وجود دارد. فن کویل سقفی که با عنوان فن کویل کاستی از آن ها یاد می‌شود، یک فن کویل چهار طرفه است که به جهت نوع کارکردی که دارد، الزاما در سقف نصب خواهد شد. یک فن کویل سقفی از نوع کاستی می‌تواند هوای سرد و گرم تولید شده را به شکل یکنواخت در تمام فضا های ساختمانی توزیع کند.

البته به جهت رسیدن به یک ظاهر زیبا، برای استفاده از فن کویل کاستی بایستی حتما ساختمان از سقف کاذب بهره مند باشد تا به نوعی بتوان تمام اجزای مکانیکی و برقی فن کویل را در پس سقف کاذب پنهان نمود و فقط دریچه ی هوادهی چهار طرفه ی آن را نمایان ساخت.

فن کویل کاستی از چه اجزایی تشکیل شده است؟

فن  های سانتریفیوژ:

مهم ترین قسمت در فن کویل سقفی، فن های آن خواهد بود. این فن ها باید بتوانند به شکلی یکتواخت و با قدرتی بالا هوا را از هر چهار طرف دریچه خارج سازند. از میان تمام فن های موجود، فن سانتریفیوژ بهترین انتخاب برای این منظور است. چرا که فن های سانتریفیوژ علاوه بر تامین هوا با فشار بالا به نسبت دیگر فن ها از صدای کمتری برخوردار هستند.

موتور فن کویل کاستی:

با توجه به ابعاد فن کویل کاستی این موتور می‌تواند از نوع تک فاز و یا سه فاز انتخاب شود. البته انواع متداول آن که در حد و اندازه های خانگی تا اداری هستند، از نوع تک فاز خواهند بود. این موتور ها می‌توانند همراه با شرایط تک دور و یا چند دور انتخاب شوند و یا اینکه با نصب یک اینورتر ساده، شرایط ایجاد دور متغیر را تامین نمود.

کویل های مسی:

همانطور که اشاره شد، مبدل های حرارتی در فن کویل سقفی، لوله های مسی انتقال سیالات گرم و یا سرد هستند. این لوله های مسی همراه با پره هایی آلومینیومی شده اند تا انتقال هر چه بهتر حرارت صورت گیرد.

مبدل های حرارتی در فن کویل سقفی، لوله های مسی انتقال سیالات گرم و یا سرد هستند. این لوله های مسی همراه با پره هایی آلومینیومی شده اند تا انتقال هر چه بهتر حرارت صورت گیرد.

فن کویل سقفی

  • لوله های ورودی آب سرد و گرم:

انواع فن کویل و همین طور فن کویل کاستی در دو مدل دو لوله و یا چهار لوله ای ساخته می‌شوند. در مدل دو لوله ای تنها یکی از شرایط گرمایش و یا سرمایش را در اختیار خواهیم داشت؛ اما در انواع فن کویل کاستی چهار لوله ای می‌توان به شکل هم زمان به هردو حالت سرمایش و گرمایش دسترسی داشته باشیم.

  • سیستم کنترل:

در انواع ساده و یا کلاسیک فن کویل کاستی شاهد یک سیستم کنترل ساده دستی هستیم؛ اما در انواع مدرن و امروزی تر این تجهیز می‌توانید شاهد انواع ایده های مدرن کنترلی باشید. از نصب صفحه نمایش های رنگی تا در نظر گرفتن کنترل از راه دور و ایجاد برنامه های کنترلی در سیستم فن کویل.

  • فیلتر های فن کویل:

فن کویل کاستی به مانند تمام فن کویل ها اقدام به تولید هوا با فشار بالا می‌نماید. این تولید هوا می‌تواند بدون فیلتر نیز فعالیت گرمایش و یا سرمایش خود را به انجام رساند؛ اما وقتی می‌توان با نصب یک فیلتر ساده علاوه بر تامین شرایط گرمایشی و یا سرمایشی، اقدام به ساخت یک دستگاه تصفیه هوا نمود، چرا سازندگان این فیلتر را نگذارند؟

فن کویل کاستی برای دمای یکنواخت در کنار رطوبت

عملکرد مطلوب یک فن کویل کاستی به شرایط محیط و انتظار دمایی ما بستگی دارد. هر چه اختلاف دمای محیط با شرایطی که از فن کویل کاستی انتظار تامین آن را داریم، متفاوت باشد، فشار بیشتری بر دستگاه خواهد آمد. در نهایت یک فن کویل کاستی به راحتی در مدت زمان منطقی می‌تواند تمام فضای مورد نظر را به دمای مطلوب و از پیش تعیین شده برساند.

عملکرد مطلوب یک فن کویل کاستی به شرایط محیط و انتظار دمایی ما بستگی دارد. هر چه اختلاف دمای محیط با شرایطی که از فن کویل کاستی انتظار تامین آن را داریم، متفاوت باشد، فشار بیشتری بر دستگاه خواهد آمد.

فن کویل کاستی و تامین دمای مطلوب

البته در فصل گرم سال این امکان وجود خواهد داشت که فن کویل کاستی توانایی رطوبت زدایی از هوا را داشته باشد. چرا که لوله های آب سرد موجود در فن کویل کاستی در فصل گرم سال خاصیت جذب رطوبت هوا را خواهد داشت. این رطوبت گیری به شکل قطره هایی از آب در اصراف لوله و در نهایت سینی فن کویل کاستی قابل مشاهده هستند.

شاید نتوان سیستم موجود در فن کویل ها را برای دنیای امروز یک سیستم مدرن در نظر گرفت؛ اما یقینا این سیستم در ردیف خلاق ترین روش ها برای تهویه مطبوع فضا های ساختمانی مورد پسند همگان قرار دارد. روشی کارآمد که همراه با هزینه ای به مراتب کمتر از دیگر روش های متداول اجرا می‌شود.