دانستنی های لازم درباره ی فن کویل سرمایشی و گرمایشی

دانستنی های لازم درباره ی فن کویل سرمایشی و گرمایشی

در این مقاله می خواهیم در خصوص فن کویل سرمایشی و گرمایشی صحبت کنیم. یکی از دستگاه های مثمر ثمر در تهویه مطبوع که از آن در انواع ساختمان های اداری، تجاری، هتل ها، بیمارستان ها و . . . برای فراهم کردن سرمایش و گرمایش مطبوع استفاده می‌شود فن کویل ها هستند. این دستگاه ها دارای کاربردهای مختلفی هستند حال ما در ادامه مطلب به معرفی

 1. فن کویل چگونه دستگاهی است؟
 2. انواع فن کویل سرمایشی و گرمایشی
 3. اجزای تشکیل دهنده
 4. روش کار مربوطه

 

خواهیم پرداخت تا بتوانید با داشتن اطلاعاتی مفید بهترین دستگاه مورد نیاز خود را خریداری کنید.

فن کویل سرمایشی و گرمایشی چگونه دستگاهی است؟

ممکن است اولین سوالی که در ذهن شما پیش می آید این باشد که فن کویل چگونه دستگاهی است؟ از نام این دستگاه مشخص است که از دو بخش اصلی فن و کویل تشکیل شده است و عملکرد اصلی آن براساس این دو بخش می باشد.

فن کوئل ها دستگاههای یکپارچه ای هستند که می‌توانند به خوبی فرآیند گرمایش و هم چنین خنک سازی را برای محیط های مختلف ایجاد کنند این سیستم ها داره قیمت‌های بسیار مناسبی هستند و از این رو استفاده از آنها بسیار مقرون به صرفه می باشد و بسیاری از سازندگان از این سیستم ها در ساختمانهای خود جهت تهویه مطبوع استفاده می کنند.

فن کوئل ها جزو دستگاه هایی هستند که دارای قابلیت های متنوعی هستند آنها می توانند با دریافت هوای محیط درجه حرارت مناسبی را برای کاربر ایجاد کنند. کنترل این دستگاه ها به وسیله ترموستات و یا به طور دستی به وسیله سوئیچی خاموش / روشن می شود.

در مجموع فن کویل ها جزو سیستم هایی هستند که به تنهایی نمی توانند آب سرد و یا گرم را برای ایجاد سرمایش و گرمایش فراهم کنند و برای تغذیه به دستگاه های مرکزی و یا چیلر نیاز دارند.

برخی از این سیستم ها با توجه به تهویه ای که برای محیط ایجاد می کند به دو دسته زیر تقسیم می شوند:

 • دو لوله: این سیستم ها فقط دارای یک لوله آب گرم و یک لوله آب سرد هستند و فقط قادر به تامین سرمایش و یا گرمایش هستند.
 • چهارلوله: دستگاه هایی که دارای این قابلیت هستند مجهز به دو لوله آب گرم و دو لوله آب سرد می باشند و می توانند به طور همزمان برای فضاهایی که هوای سرد و گرم نیاز دارند تامین کنند.

انواع فن کویل های سرمایشی و گرمایشی:

انواع مدل های فن کویل به شرح زیر می باشد:

 • فن کوئل کاستی: این سیستم ها در دو مدل یک طرفه و چهار طرفه تولید می شوند و دارای قابلیت نصب در سقف های کاذب می باشند و در این حالت کابین آن به صورت مخفی قرار می گیرد و فقط دریچه خروجی هوای دستگاه در معرض دید می باشد. برای کنترل هوا در این سیستم ها از ریموت استفاده می شود.

این نوع فن کویل فاقد سینی درین می باشد و برای هدایت آب تقطیر شده به سمت بیرون از پمپ درین استفاده می گردد.

 

 • فن کوئل سقفی توکار: فن کویل سقفی توکار به دلیل نحوه نصبش که داخل سقف کاذب می باشد و میزان صدای کمی که تولید می‌کند نسبت به سایر مدل ها دارای محبوبیت بیشتری است. برای ساخت دریچه در این مدل ها از نظر و سلیقه مشتری استفاده می شود.
 • فن کویل دیواری: این نوع فن کوئل از نظر ظاهری بسیار شبیه اسپلیت ها می باشد و در اکثر مواقع افراد آن را با کولر گازی اشتباه می گیرند. این دستگاه ها بر روی دیوار نصب می شوند و خیلی کم پیش میاد که در منازل از آن استفاده شود. بیشترین کاربرد این دستگاه ها در مکان های تجاری، مغازه ها، بانک ها و هم چنین ساختمان هایی که نیاز به بازسازی دارند و نمی‌توان در آن ها لوله کشی مجدد انجام داد می باشد و این استقبال به دلیل نصب راحت و سریع آن است. این سیستم ها دارای ظرفیت های ۲۰۰ تا ۸۰۰ فوت مکعب بر دقیقه هستند.
 • فن کویل زمینی: این دستگاه ها جزوه سیستم های هستند که بیشتر از آنه ا در فضاهای آموزشی مانند مدارس، دانشگاه ها و همچنین بیمارستان ها استفاده می شود. این نکته قابل ذکر می باشد که این محصول دارای سایزهای متنوعی است و دهش هوا در آن ها ممکن است از پایین از بالا و یا از روبه‌روی دستگاه انجام شود. در برخی از ساختمان ها که نیاز به بازسازی دارند و این امکان وجود ندارد که سقف آن ها شکافته شود و از فن کویل هایی که به صورت مخفی در سقف قرار می گیرند استفاده شود، این سیستم ها انتخاب مناسبی هستند و دارای ظرفیت ۲۰۰ تا 1000 فوت مکعب بر دقیقه می باشند.
 • فن کویل داکتی: فن کوئل داکتی و یا کانالی از نظر ظاهری بسیار شبیه فن کویل سقفی توکار است و دارای قابلیت نصب در سقف های کاذب می باشند. این دستگاه ها از آنجایی که دارای موتور و فن های بسیار قوی هستند امکان کانال کشی در آن ها وجود دارد و می‌توان برای تهویه چندین فضا از آن استفاده کرد.

اجزای فن کویل ها:

 

همانطور که در بالا گفتیم فن کویل ها دارای دو جز اصلی فن و کویل هستند. علاوه بر این دو بخش، این سیستم ها دارای اجزای  دیگری هستند که باعث تکمیل عملکرد فن کویل ها می شوند.

 • کویل: در واقع کویل ها از لوله های مسی تشکیل شده اند و در اطراف آن فین های آلومینیومی قرار گرفته است. کویل ها با توجه به نوع دستگاه به صورت دو و یا سه ردیفه عرضه می شوند و داخل آنها با توجه به فصلی که در آن قرار داریم آب سرد و یا آب گرم جریان پیدا می کند.
 • بلور یا فن: مکش وجریان انداختن هوا در اطراف کویل ها به وسیله فن انجام می شود.
 • فیلتر تصفیه هوا: یکی از اجزای بسیار مهم این سیستم ها فیلتر تصفیه هوا می باشد که مانع از ورود هرگونه گرد و غبار، آلودگی و حتی عوامل بیماری زا به داخل فضایی که کاربر از آن استفاده می کند می شود، در نهایت هوایی بسیار سالم و تمیز در محیط منتشر می گردد. این فیلترها به راحتی از دستگاه جدا می شوند و دارای قابلیت شستشو و یا تعویض هستند و در انواع فلزی و یا پلاستیکی موجود می باشند.
 • شیر هواگیری: این شیر به صورت دستی و یا اتوماتیک عمل می‌کند و تخلیه هوایی که در لوله های کویل وجود دارد و همچنین هواگیری به عهده آن می باشد در صورتی که هوای موجود در لوله ها خالی نشود باعث ایجاد سر و صدا و همین طور کاهش میزان بازدهی حرارت و برودت فن کویل می شود.
 • سینی درین: یکی از اجزایی می باشد که از طریق آن آب حاصل از فرآیند کندانس تخلیه می شود و این قطعه مانع از ایجاد آسیب به محلی که دستگاه در آن نصب است می شود.
 • ترموستات: تنظیم دمای هوای محیط، مدیریت و همین طور کنترل آن به وسیله ترموستات انجام می شود.
 • الکتروموتور: هر فن کوئل برای کارکرد فن دستگاه و همینطور راه اندازی نیاز به الکتروموتور دارد. این قسمت با توجه به سایز و نوع دستگاه به صورت شفت کوتاه، دو شفت و تک شفت تولید می شود.

روش کار فن کویل ها به چه صورت است؟

 

فن کویل ها دستگاه‌هایی هستند که برای تکمیل عملکرد خود جهت فراهم کردن برودت و حرارت، نیاز به آب دارند و نمی توانند به تنهایی آب مورد نیاز را تأمین کنند. بنابراین برای تامین آب سرد نیاز به سیستم های مرکزی مانند چیلر و یا مینی چیلر دارند و برای فراهم کردن آب گرم به بویلر یا پکیج نیازمند هستند. در فصل های گرم سال آب سرد وارد کویل ها می‌شود و هوایی که به وسیله فن در اطراف آن  در حال گردش می باشد با برخورد به سطح آن باعث کاهش دمای هوا می شود و از این طریق هوای خنک فراهم می گردد و چنانچه در روزهای سرد سال باشیم آب گرم وارد کویل ها می شود و هوا با برخورد به سطح آن ها، دمایش افزایش پیدا می‌کند و در نتیجه هوایی گرم و مطلوب برای محیط فراهم می شود.

نتیجه گیری

با توجه به نکاتی که در بخشهای قبل توضیح دادیم فن کویل های سرمایشی و گرمایشی  دارای مدل های مختلفی هستند و می‌توانید با توجه به کاربری محیط خود و فضای نصب آن بهترین دستگاه را از بین فن کویل زمینی، سقفی توکار، داکتی، کاستی و دیواری انتخاب کنید.

این دستگاه ها با دارا بودن قیمتی مناسب، نحوه نصب راحت و آسان، ایجاد حرارت و برودت مطبوع و هم چنین صرفه جویی در انرژی جزو بهترین دستگاه های تهویه مطبوع در بازار ایران هستند. این دستگاه ها دارای تنوع ظرفیت هستند و می توانید برای  دریافت مشاوره جهت انتخاب ظرفیت مناسب با متراژی که در نظر دارید از کارشناسان فروش که در این امر خبره هستند بهره ببرید تا بهترین خرید را داشته باشید. در این مقاله به جمع بندی کلی از روش کار، اجزا و انواع فن کویل پرداختیم. امیدواریم توانسته باشیم  گامی کوچک جهت شناخت بهتر فن کویل سرمایشی و گرمایشی ارائه داده باشیم و سهمی در انتخاب شما داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

info@sarmamarket.com

مقایسه محصول

محصولی برای مقایسه پیدا نشد.
Call Now Buttonپشتیبانی تلفنی رایگان