فن کویل دیواری ، نسل جدید سیستم های حرارتی برودتی

فن کویل دیواری ، نسل جدید سیستم های حرارتی برودتی

فن کویل دیواری از جمله تجهیزات حرارتی برودتی است که به دلیل کاربری بسیار بالای خود مورد استقبال قرار گرفته است . به طور کلی فن کویل دیواری هوای موجود در محیط را به صورت اجباری ، از طریق یک فن از روی کویل های سرمایشی و گرمایشی عبور می دهد . در صورتی که از فن کویل به جهت گرمایش محیط استفاده گردد ، آب داغ از طریق سیستم موتور خانه و یا پکیج وارد کویل ها می شود . هوا از روی کویل ها گرم شده و سپس وارد محیط می شود . اما در سیستم سرمایش آب سرد و یا سیال مبرد درون کویل ها جریان داشته و با جذب گرما هوای عبور باعث سرد شدن آن می شود . با سرما مارکت همراه باشید.

فن کویل دیواری

فن کویل دیواری

فن کویل دیواری ، نسل جدید سیستم های حرارتی برودتی

فن کویل دیواری از جمله تجهیزات حرارتی برودتی است که به دلیل کاربری بسیار بالای خود مورد استقبال قرار گرفته است . به طور کلی فن کویل دیواری هوای موجود در محیط را به صورت اجباری ، از طریق یک فن از روی کویل های سرمایشی و گرمایشی عبور می دهد . در صورتی که از فن کویل به جهت گرمایش محیط استفاده گردد . آب داغ از طریق سیستم موتور خانه و یا پکیج وارد کویل ها می شود . هوا از روی کویل ها گرم شده و سپس وارد محیط می شود . اما در سیستم سرمایش آب سرد و یا سیال مبرد درون کویل ها جریان داشته و با جذب گرما هوای عبور باعث سرد شدن آن می شود .

فن کویل دیواری ، نسل جدید سیستم های حرارتی برودتی

کاربرد فن کویل دیواری 

فن کویل های دیواری تنها برای خنک کاری بخشی از محیط ساختمان به کار برده می شوند . اغلب فن کویل ها دارای کلید on و یا off  هستند اما بسیاری دیگر با ترموستات عمل کرده و دمای اتاف را به صورت ثابت نگه می دارند . فن کویل دیواری قادر به نصب بر روی دیوار و یا سقف های کاذب هستند و به دلیل آن که طراحی بسیار پیچیده ای ندارند مقرون به صرفه اند . فن کویل دیواری به دلیل وجود کویل از انتقال آلودگی های محیطی به محیط دیگر جلوگیری می کند . به همین دلیل این نوع از سیستم تهویه مطبوع در هتل ها ، اپارتمان های مسکونی و مراکز اداری کاربرد بسیار زیادی دارند . از فن کویل دیواری به دلیل آنکه بازدهی فیلتر آن پایین است ، کمتر در بیمارستان ها استفاده می شود .

  بررسی مراحل تصفیه آب

تقسیم بندی فن کویل ها

به طور کلی فن کویل ها به دو دسته دو لوله و چهار لوله تقسیم بندی می شود . فن کویل های دو لوله ای به دلیل آن که تنها یک لوله رفت و یک لوله برگشت آب دارند ، تنها قادر هستند به گرمایش و یا سرمایش محیط بپردازند . اما فن کویل های چهار لوله ای دارای دو لوله رفت و دو لوله برگشت آب هستند . این فن کویل ها قادر هستند به طور همزمان درون لوله های خود هم آب گرم و هم آب سرد را عبور دهند . به این ترتیب فن کویل ها چهار لوله ای می توانند در بخشی از محیط عمل گرمایش انجام داده و در بخش دیگر به سرمایش بپردازند.

انواع فن کویل موجود در بازار 

به طور کلی فن کویل ها به دو دسته توکار و روکار تقسیم بندی می شوند. اما فن کویل ها از لحاظ شکل ظاهری نیز تقسیم بندی می شوند که در ادامه به بیان هر یک خواهیم پرداخت

فن کویل زمینی

این نوع از فن کویل ها به هنگام گرمایش عملکردی مشابه با رادیاتور ها دارند . با این تفاوت که نوع گرمایش رادیاتور ها از طریق جا به جایی طبیعی بوده اما در فن کویل های زمینی از طریق جا به جایی اجباری گرمایش انجام می پذیرد. این سیستم قادر است هوا را به سمت بالا و یا رو به رو پرتاب کند . به طور معمول ظرفیت هوادهی  فن کویل های زمینی در بازه ۲۰۰ تا ۱۰۰۰ فوت مکعب بر ثانیه قرار دارد .

فن کویل دیواری ، نسل جدید

فن کویل دیواری

فن کویل دیواری

یکی از پر کاربردترین فن کویل های موجود ، فن کویل دیواری است . این نوع از سیستم تهویه به دیوار بخش های مختلف ساختمان نصب شده و از طریق پرتاب هوا به سمت جلو به تهویه محیط می پردازد . فن کوی دیواری دارای ظرفیت هوادهی معادل ۲۰۰ الی ۸۰۰ فوت مکعب بر دقیقه است .

  چگونگی کار هواسازها

فن کویل سقفی

این نوع از فن کویل ها درون سقف نصب شده و به دو صورت کابینتی و بدون کابینت تولید می شوند . ظرفیت هوادهی فن کویل ها سقفی در بازه ۲۰۰ تا ۱۰۰۰ فوت مکعب بر دقیقه قرار دارد .

فن کویل کانالی 

نوع دیگری از فن کویل ها ، تحت عنوان فن کویل های کانالی شناخته می شوند . کانال این فن کویل ها درون سقف به صورت توکار و یا روکار قابل نصب است . همچنین در صورت کوتاهی سقف شما، امکان نصب کانال این فن کویل ها بر روی دیوار به صورت روکار نیز وجود دارد . ظرفیت هوادهی فن کویل های کانالی از سایر فن کویل ها بیشتر بوده و در بازه ۶۰۰ تا ۲۰۰۰ فوت مکعب بر دقیقه قرار دارد .

مزایا استفاده از فن کویل دیواری

فن کویل دیواری

فن کویل دیواری

  • استفاده از این نوع فن کویل ،  باعث می شود منابع مرکزی سرمایش و گرمایش مانند موتور خانه ها و سیستم پکیج کوچکتر شود . در نتیجه هزینه های ناشی از تعمیرات نیز به صورت چشمگیری کاهش پیدا خواهد کرد .
  • فن کویل دیواری بر خلاف سایر سیستم های تهویه مطبوع ، به جهت گرمایش و یا سرمایش تنها به لوله کشی نیاز دارند . به این ترتیب حجم کمتری را نسبت به سیستم های تهویه مطبوعی که از طریق کانال کشی جریان هوا را منتقل می کنند ، اشغال می کنند . به علاوه لوله کشی و سیم کشی فن کویل های دیواری بسیار راحت تر از کانال کشی بوده و باعث کاهش هزینه ها می شود .
  • فن کویل دیواری بر خلاف سایر سیستم های تهویه مطبوع ، به جهت گرمایش و یا سرمایش تنها به لوله کشی نیاز دارد . به این ترتیب حجم کمتری را نسبت به سیستم های تهویه مطبوعی که از طریق کانال کشی جریان هوا را منتقل می کنند ، اشغال می کنند . به علاوه لوله کشی و سیم کشی فن کویل های دیواری بسیار راحت تر از کانال کشی  بوده و باعث کاهش هزینه ها می شود .
  • فن کویل دیواری برخلاف داکت اسپلیت ها امکان تهویه بخش های مختلف ساختمان را به صورت مجزا دارند . به این معنا که دمای هر اتاق به صورت مجزا قابل تغییر است . همچنین در صورتی که بخش هایی از ساختمان خالی از سکنه باشد ، امکان خاموش کردن فن کویل دیواری وجود دارد . به این ترتیب در مصرف انرژی نیز صرفه جویی خواهد کرد.
  کارایی فن کویل زمینی چیست؟

معایب استفاده از فن کویل دیواری

  • در کنار مزایای فن کویل دیواری معایبی نیز وجود دارد که در هنگام خرید باید هر دو عامل را در نظر گرفته و سپس به انتخاب بپردازید .
  • به طور کلی فن کویل دیواری نیاز به نگهداری بیشتری نسبت به سایر سیستم های تهویه مطبوع دارد .به همین دلیل هزینه های ناشی از تعمیرات و نگهداری این سیستم تهویه مطبوع از سایر سیستم ها بیشتر است .
  • کندانسه های هر واحد نصب شده باید دفع گردند .
  • از آن جا که فن کویل دیواری نیاز به خروج و دفع هوای محیط داخلی دارند ، هر اتاق به صورت مجزا نیاز به کانال کشی جهت خروج هوا دارند .

چگونه باید از فن کویل های دیواری نگهداری کرد ؟

به طور کلی نگهداری از سیستم های تهویه مطبوع و رسیدگی به آن ها باعث افزایش بازدهی و کارایی آن ها می شود . فیلتر فن کویل دیواری ، باید به صورت مرتب مورد بازرسی قرار گرفته و تعویض گردد . همچنین فن ها ؛ کویل ها نیز باید به صورت مرتب مورد بازرسی قرار گیرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

info@sarmamarket.com

مقایسه محصول

پاک کردن همه مقایسه