مقالات

سیستم سرمایش وی آر اف چیست و استفاده از آن چه مزیت هایی دارد؟

سیستم سرمایش وی آر اف یک نوع دستگاه تهویه هوای جدید است که مبنی بر فناوری روز دنیا تولید شده است. این دستگاه قادر است هوای محیط را به صورت یکپارچه و یکنواخت معتدل نگه دارد. از بهترین مزیت سیستم وی آر اف، قابلیت تنظیم همزمان گرمایش و سرمایش محیط است. برخی عملکرد این دستگاه را با داکت اسپلیت ها مشابه می دانند درحالی که این سیستم با داکت اسپلیت از لحاظ هزینه های نصب، میزان مصرف برق، اجزا و نوع عملکرد متفاوت است. سیستم vrf به عنوان یک فناوری پیشرفته در عرصه سیستم های تهویه هوا در بین مردم شناخته می شود. عملکرد این محصول توسط گاز مبرد انجام می گیرد.

سیستم سرمایش وی آر اف مجهز به یک عدد یونیت خارجی و چندین عدد یونیت داخلی است. معمولا یونیت های داخلی در داخل فضاهای محیط تعبیه می شود که توسط لوله کشی های انجام شده، به یونیت خارجی متصل می شوند. یونیت خارجی در فضاهای باز مثل پشت بام ها قرار می گیرد. با توجه به اینکه برند های مختلفی در سطح کشور وجود دارند که اقدام به تولید انواع وی آر اف کرده اند، این محصول با قیمت های متفاوتی به فروش می رسد و نمی توان برای آن قیمت ثابتی را در نظر گرفت. این سیستم به دلیل مزیت هایی که دارد مورد استقبال اغلب مهندسان قرار گرفته است.

مشخصات سیستم سرمایش وی آر اف

برای درک بهتر مشخصات سیستم وی آر اف، خوب است نگاهی به مزایا و معایب این محصول بیاندازیم. از مزایای این سیستم می‌ توان به این موارد اشاره کرد:

  • این محصول قابلیت تنظیم دما در تمام فصول سال را دارد. این ویژگی باعث شده است به عنوان به صرفه ترین سیستم تهویه هوا شناخته شود.
  • از آنجایی که کمپرسور این دستگاه از نوع اینورتر است، نسبت به سایر سیستم های تهویه هوا مصرف برق بسیار پایینی دارد.
  • مجهز به پیشرفته ترین امکانات و آپشن های مختلف همراه با بهترین راندمان انرژی
  • مناسب برای استفاده در فصاهایی کوچک به دلیل اشغال نکردن فضای زیاد
  • دارای ظاهری زیبا و مناسب برای دکوراسیون های داخلی
  • عملکرد بی صدا و جلوگیری از انتشار آلودگی در محیط

با وجود مزیت هایی که گفته شد، استفاده از این دستگاه به علت معایبی که دارد در برخی مکان ها با محدودیت هایی روبه رو است. یکی از مهم ترین ایرادات vrf، پرهزینه بودن آن می باشد. این سیستم نسبت به سایر دستگاه های دیگر قیمت بالاتری دارد. با توجه به اینکه طول لوله کشی سیستم وی آر اف نهایت به ۲۲۵ متر می رسد، نصب آن برای ساختمان های مرتفع چندان مناسب نیست. نصب و راه اندازی سیستم سرمایش وی آر اف، نیاز به هزینه بالا و نیروی ماهر دارد که باعث افزایش هزینه های مربوط به نصب آن‌ می گردد. استفاده از این محصول به دلیل کمبود انرژی گرمایشی، در مناطق شمالی و خیلی سرد، توصیه نمی شود. مگر اینکه یک سیستم گرمایشی دیگر در محیط وجود داشته باشد. با وجود معایبی که این سیستم دارد، استفاده از آن به دلیل مصرف برق کمی که دارد روبه گسترش است.

اجزای سیستم vrf

همانطور که اشاره شد، اجزای اصلی سیستم وی آر اف تشکیل شده از یک یونیت خارجی و چندین یونیت داخلی است که در قسمت های مختلف فضای محیط نصب می شود. یونیت داخلی دارای یک فن و کویل های ساده مسی است که از این طریق گاز مبرد را انتقال می دهد و با کار کردن فن ها، هوای محیط را تامین می کند. یکی‌ از قابلیت های سیستم سرمایش وی آر اف، این است که می تواند متناسب با میزان دمای محیط، مقدار لازم از گاز مبرد را مصرف کند تا دمای مناسب برای محیط تامین شود. یونیت خارجی این دستگاه تشکیل شده از کمپرسور، فن، کندانسور، موتور، بدنه محافظ و غیره است. کلیه این اجزا در قسمت فضای بیرونی ساختمان ها نصب می گردد و از آن جا به یونیت های داخلی متصل می شود. یونیت های داخلی به صورت سقفی، دیواری و زمینی در فضای داخلی ساختمان ها نصب می گردد. نوع نصب یونیت داخلی vrf، بستگی به فضا و اندازه محیط دارد. با توجه به اینکه میزان جریان مبرد در داخل یونیت های داخلی متغیر است، لذا این سیستم می‌ تواند دمای هر محیط را به طور جداگانه تنظیم نماید. این مورد از مزیت های سیستم وی آر اف نیز به شمار می رود‌.

تفاوت vrf و داکت اسپلیت

عمده ترین تفاوت داکت اسپلیت با وی آر اف، در تعداد یونیت خارجی است. در اسپلیت ها باید به ازای هر یک از یونیت های داخلی، یک یونیت خارجی در نظر گرفته شود. در حالی که در سیستم وی آر اف وجود یک یونیت خارجی برای چندین یونیت داخلی کفایت می کند. این عامل باعث کاهش مصرف برق در سیستم های vrf گردیده است. نصب سیستم سرمایش وی آر اف در ساختمان های مرتفع با محدودیت هایی روبه رو است‌. در حالی که هیچ محدودیتی در نصب داکت اسپلیت ها وجود ندارد. سیستم داکت اسپلیت برای تامین هوای مورد نیاز محیط، از فن های قوی تری استفاده می کند. به همین خاطر میزان صدای تولیدی این دستگاه نسبت به سیستم وی آر اف بیشتر است.

 داکت اسپلیت برای انتقال گرما و سرما به داخل محیط، نیاز به کانال کشی دارد. اما دستگاه تهویه vrf قادر است بدون نیاز به کانال کشی هوای محیط را تامین کند. از آنجایی که داکت اسپلیت ها در ابعاد و اندازه های کوچک نیز تولید می شوند، برای ساختمان های کوچک تر و با فضای کمتر نیز مناسب هستند. درحالی که سیستم های وی آر اف به دلیل ابعاد بزرگی که دارند معمولا برای ساختمان های بزرگی مثل ادارات یا اماکن های تفریحی استفاده می شود. با وجود اینکه سیستم سرمایش وی آر اف نسبت به داکت اسپلیت کارایی و عملکرد بهتری دارد، اما هزنیه نصب و اجرای آن بسیار بیشتر از داکت اسپلیت است.

جمع بندی

استفاده از سیستم سرمایش وی آر اف به عنوان تهویه هوا، انتخابی بسیار هوشمندانه است. چراکه این دستگاه مصرف برق بسیار پایینی دارد و از عملکرد خوبی برخوردار است. تنها عیب این محصول قیمت بالای آن می باشد که البته به علت قدرت بالایی که دارد، استفاده از آن در ساختمان های بزرگ به صرفه است. توصیه می شود این محصول را تنها از نمایندگی های معتبر در سطح کشور خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *