سازوکار عملکردی داکت اسپلیت اینورتر

سازوکار عملکردی داکت اسپلیت اینورتر

سازوکار عملکردی داکت اسپلیت اینورتر یکی از موضوعات روز می باشد که در این مقاله از سرما مارکت به بررسی آن می پردازیم و دلیل مصرف برق پایین و طول عمر بالای آن را برای شما توضیح دهیم.

اسپیلت ها از محبوب ترین دستگاه های سرمایشی و گرمایشی هستند که یکی از مشکلات آن ها مصرف برق بالایشان است. البته راه حل هایی برای این موضوع اندیشیده شده است. داکت اسپلیت اینورتر نوعی اسپلیت است که مصرف برق بسیار پایین تری در مقایسه با اسپلیت های معمولی دارد.

داکت اسپلیت به اسپلیت هایی گفته می شود که یونیت داخلی آن ها به مجموعه ای از کانال ها متصل می شود. بنابراین، یک یونیت اسپلیت می تواند تعداد زیادی فضای مجزا را پوشش دهد. داکت اسپلیت اینورتر دارای کمپرسور نوع اینورتر یا دور متغیر است که مصرف برق بسیار پایین تری در مقایسه با کمپرسور معمولی دارد.

نگاهی بر نحوه کار اسپلیت ها

اسپلیت

برای اینکه بتوانیم سازوکار عملکردی داکت اسپلیت اینورتر را بهتر برای شما توضیح دهیم، باید ابتدا مروری داشته باشیم بر طرز کار اسپلیت ها.

هر دستگاه AC اسپلیت دارای یک یونیت خارجی و یک یونیت داخلی است. این دو یونیت از طریق کابل ها و لوله هایی به هم دیگر متصل هستند. یونیت خارجی در خارج از ساختمان قرار می گیرد و دارای دو قطعه مهم کمپرسور و کویل کندانسر است.

یونیت داخلی هم دارای یک قطعه بسیار مهم به اسم کویل تبخیری یا مبدل حرارتی است. یک مایع/گاز مبرد با عملکرد کمپرسور بین یونیت داخلی و یونیت خارجی در جریان است و حرارت را از داخل ساختمان به خارج ساختمان منتقل می کند. این فرایند سیکل تبرید نامیده می شود. سیکل تبرید با ورود مایع مبرد سرد به کویل تبخیری شروع می شود. کویل تبخری در داکت اسپلیت اینورتر همانند سایر اسپلیت ها از نوع پره-لوله است. این کویل شامل ردیفی از پره های تو خالی است که از طریق لوله هایی به یکدیگر متصل می باشند.

پره ها با فاصله کمی از همدیگر قرار دارند به طوری که هوا می تواند از لابه‌لای آن ها عبور کند. مایع مبرد سرد از تک تک پره ها عبور کرده و به دلیل مساحت سطح بالایی که پره ها تامین می کنند و البته جنس کویل که دارای هدایت حرارتی بالایی است حرارت را با سرعت بالایی از هوا درون اتاق جذب می کند و رفته رفته شروع به تبخیر شدن می نماید.

در مرحله بعدی از سیکل تبرید، مبردی که اکنون با جذب حرارت از هوا درون اتاق گرم و تبخیر شده به یونیت خارجی منتقل می شود. کمپرسور این گاز مبرد گرم را فشرده کرده و آن را با فشار به سمت کویل کندانسر هدایت می کند. اتفاقی که در کویل کندانسر می افتد این است که تحت فشار بالا و مطابق با قانون ترمودینامیکی گازها و عملکرد فن کندانسر که کویل را خنک می کند، گاز مبرد گرم منبسط شده و با دفع حرارت خودش به محیط خارج از ساختمان به مایعی سرد تبدیل می شود. این مایع مبرد سرد مجددا به کویل تبخیری باز می گردد و این چرخه تکمیل می شود.

تفاوت داکت اسپلیت اینورتر با داکت اسپلیت معمولی در کمپرسور آن ها است. کمپرسورها انواع مختلفی دارند و معمولا کمپرسورهای مورد استفاده در اسپلیت ها از نوع اسکرو یا اسکرال هستند. نقش اصلی کمپرسور تامین نیرو محرکه لازم برای جریان یافتن مبدل درون سیکل تبرید است و در واقع می توان گفت که کمپرسور همانند قلب داکت اسپلیت اینورتر عمل می کند. کمپرسورهای معمولی تنها دارای دور خاموش و دور روشن هستند. این موضوع سبب می شود که ترموستات برای ثابت نگه داشتن دمای هوای درون ساختمان روی دمای مطلوب کاربر به طور پیوسته کمپرسور را خاموش و روشن کند. با این حال کمپرسورهای اینورتر که کمپرسور دور متغیر نیز نامیده می شوند، دارای چندین دور مختلف می باشند بنابراین ترموستات نیازی به خاموش و روشن کردن پیوسته کمپرسور ندارد.

داکت اسپلیت اینورتر

چرا مصرف برق و سرو صدا داکت اسپلیت اینورتر از صرف برق و سروصدا داکت اسپلیت معمولی کمتر و طول عمر آن از داکت اسپلیت معمولی بیشتر است؟

 

هربار روشن شدن موتور کمپرسور به لیل نیاز به غلبه بر اصطحکاک ایستایی نیاز به انرژی بالایی دارد. این در حالی است که تغییر دور کمپرسور در داکت اسپلیت اینورتر به دلیل فقدان نیرو اصطحکاک ایستایی انرژی پایین تری نیاز دارد. در نتیجه مصرف برق داکت اسپلیت اینورتر در مقایسه با داکت اسپلیت معمولی پایین تر است. عامل دیگر در مصرف برق پایین تر داکت اسپلیت اینورتر در مقایسه با داکت اسپلیت معمولی وجود سیستم کانال کشی است که سبب پوشش چنین ناحیه مجزا ساختمان تنها با یک یونیت داخلی داکت اسپلیت اینورتر می شود.

مصرف برق پایین تر تنها مزیت اسپلیت های اینورتر در مقایسه با اسپلیت های معمولی نیست. دور متغیر بودن کمپرسورهای این اسپلیت ها منجربه نوسانات دمایی کمتر می شود که در راحتی کاربر اهمیت بسیار زیادی دارد. از سوی دیگر خاموش و روشن شدن کمپرسور معمولی سروصدا آزار دهنده و زیادی ایجاد می کند. اما دایکت اسپلیت اینورتر این مشکل را ندارد. خاموش و روشن شدن های پیوسته کمپرسور معمولی سبب نوسانات برق هم می شود که نه تنها به خود داکت اسپلیت اینورتر بلکه به دیگر دستگاه های الکترونیکی شما نیز آسیب می زند.

تفاوت داکت اسپلیت اینورتر و معمولی

تفاوت داکت اسپلیت اینورتر و معمولی

جمع بندی

داکت اسپلیت اینورتر کم مصرف ترین نوع اسپلیت است. این اسپلیت ها برخلاف اسپلیت های معمولی دارای کمپرسورهای دور متغیر هستند که مصرف برق پایین تر، سروصدای کمتر و طول عمر بیشتری دارند و البته نوسانات دمایی کمتری ایجاد می کنند. با این حال قیمت داکت اسپلیت اینورتر تفاوت زیادی با داکت اسپلیت معمولی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

info@sarmamarket.com

مقایسه محصول

محصولی برای مقایسه پیدا نشد.