مقالات

آشنایی با کاربرد داکت اسپلیت وی آر اف و انواع آن

داکت اسپلیت وی آر اف تشکیل شده از دو جزء اصلی یونیت خارجی و یونیت داخلی است. یونیت های داخلی از طریق لوله های مسی حاوی گاز مبرد، به یونیت خارجی متصل می شوند. یونیت خارجی به صورت مرکزی و در خارج از فضای ساختمان نصب می شود و تمام یونیت های داخلی به آن وصل می شوند. عملکرد وی آر اف را می‌ توان مشابه چیلرهای تراکمی دانست. اما عمده ترین تفاوت سیستم های وی آر اف با چیلرهای تراکمی، عدم استفاده از آب است. سیستم vrf برخلاف چیلر تراکمی از گاز مبرد برای خنک کردن یا گرم‌ نگهداشتن محیط استفاده می کند.

 این سیستم یکی از پیشرفته ترین سیستم های تهویه هوا است که فقط در برخی از کشورهای پیشرفته مورد استفاده قرار می گیرد. کشور ایران نیز با پیشرفت فناوری که در سال های اخیر به دست آورده است، توانسته انواع سیستم های وی آر اف را وارد بازار کند. سیستم وی آر اف با انرژی بالایی که دارد بهترین گزینه برای معتدل ساختن هوای فضاهای بزرگ مثل بیمارستان ها و مراکز صنعتی به شمار می رود‌. از این سیستم ها می توان در تمام مناطق ایران و در آب و هوای مختلف استفاده کرد و هیچ محدودیتی در استفاده از آن در شرایط جوی کشور وجود ندارد.

استفاده از وی آر اف در محیط های بزرگ چه مزیت هایی دارد؟

امروزه سیستم وی آر اف از به روز ترین سیستم های تهویه هوا در بین مردم شناخته می شود و به دلیل مزایایی که دارد، استفاده از آن روبه گسترش است. برخی از مزیت های این سیستم به شرح زیر می باشد.

  • با توجه به دارا بودن تنظیمات مختلف، می توان برای هر محیط به طور جداگانه میزان حرارت و دمای مناسبی را تنظیم کرد.
  • سبک بودن تجهیزات این سیستم موجب شده نصب آن بسیار راحت باشد.
  • مجهز به فیلتر های هوا جهت پاکسازی محیط از هرگونه گرد و خاک و آلودگی های مضر
  • امکان صرفه جویی ۳۰ درصدی مصرف برق در مقایسه با سایر سیستم های تهویه هوا
  • از آنجایی که برای نصب سیستم وی آر اف نیاز به فضای زیادی وجود ندارد، برای محیط های کوچک و با فضای کم بسیار مناسب هستند.
  • عملکرد داکت اسپلیت وی آر اف، بدون لرزش و بسیار کم صدا است.
  • این محصول دارای سیستم عیب یابی اتوماتیک است و برای نصب آن نیاز به موتورخانه مرکزی وجود ندارد.
  • قابلیت استفاده در مناطق مختلف و سازگار با هرگونه شرایط جوی
  • تمام قطعات این سیستم قابل بازیافت بوده و از این نظر هیج خطری برای محیط زیست ایجاد نمی کند.

سیستم وی آر اف همانند هر محصول دیگری با ایراداتی نیز همراه است. این سیستم درصورتی که دچار نشت شود، نشت یابی آن بسیار دشوار است. با توجه به اینکه این سیستم از پیشرفته ترین قطعات و فناوری های روز دنیا تولید شده است، نسبت به سایر تهویه های دیگر قیمت بسیار بالایی دارد و از قدرت خرید بسیاری از افراد خارج است. نگهداری و تعمیر این سیستم به دلیل قطعات فوق پیشرفته آن، بسیار هزینه بر است.

انواع داکت اسپلیت وی آر اف

داکت اسپلیت وی آر اف هم از لحاظ عملکرد و هم‌ از لحاظ انرژی به انواع مختلفی تقسیم‌ بندی می شود که هر کدام کاربرد خاصی دارند. این سیستم از نظر نوع عملکرد به سه دسته سرمایشی، گرمایشی و سرمایش و گرمایشی همزمان تقسیم‌ بندی می شود. در بین این سه دسته، سیستم سرمایش و گرمایش همزمان، قیمت بالاتری نسبت به دو دسته دیگر دارد. از این سیستم می‌ توان در تمام فصول سال استفاده کرد و به طور همزمان، سرمایش و گرمایش محیط را تامین کرد. این امر باعث صرفه جویی در مصرف برق و انرژی نیز می گردد و دیگر نیازی به خرید محصول دیگری برای تامین سرمایش یا گرمایش محیط وجود ندارد. از سیستم وی آر اف سرمایشی تنها می توان در فصل زمستان و برای تامین گرمای محیط استفاده کرد. سیستم وی آر اف گرمایشی نیز منحصرا برای فصل تابستان کاربرد دارد. از این دو سیستم نمی توان هم در فصل تابستان و هم زمستان استفاده کرد و تامین گرما و سرما برای محیط به طور همزمان از طریق این دو محصول ممکن نیست.

در دسته بندی سیستم وی آر اف از لحاظ انرژی، به دو دسته EHP و GHP تقسیم‌ می شوند. تفاوت این دو سیستم در نوع برقی که مصرف می کنند است. داکت اسپلیت وی آر اف EHP، مجهز به الکتروموتور بوده و عملکرد آن از طریق برق سه فاز انجام می گیرد. سیستم GHP وی آر اف که به آن vrf گازی نیز گفته می شود، از طریق گاز طبیعی کار می کند و برق مصرفی آن به صورت تک فاز است. هر دوی این سیستم ها دارای چندین فن هستند که باعث جلوگیری از انتشار آلودگی در محیط می شوند و هوایی پاکیزه و معتدلی را برای ساکنین فراهم می آورند.

مصرف برق داکت اسپلیت بیشتر است یا وی آر اف

 بررسی میزان مصرف برق داکت اسپلیت با سیستم وی آر اف، ‌بستگی به عوامل گوناگونی دارد. برای مشخص کردن اینکه کدام یک از این سیستم ها میزان برق کمتری مصرف می کند بستگی به عواملی مثل ابعاد و ظرفیت، شرایط جوی، موقعیت جغرافیایی، تعداد عوامل گرمازا در محیط و غیره دارد. به طور کل می توان گفت سیستم وی آر اف برای محیط های بزرگی که نیاز به سیستم قوی و با قدرت بالا هستند بسیار مناسب و به صرفه است چراکه میزان برق کمتری مصرف می کند. برای محیط های کوچک تر سیستم های داکت اسپلیت به علت ارزان تر بودن گزینه مناسبی هستند. توصیه می کنیم قبل از خرید هر کدام از این سیستم ها، به برچسب انرژی درج شده بر روی آن ها توجه کنید تا نسبت به میزان برق مصرفی آن ها آگاه باشید.

جمع بندی

داکت اسپلیت وی آر اف از بهترین و جدید ترین سیستم های تهویه مطبوع به شمار می رود که استفاده از آن نسبت به سایر سیستم های قدیمی، بسیار به صرفه است. قیمت این محصول تحت تاثیر عوامل مختلفی مثل ظرفیت دستگاه، ابعاد، میزان کیفیت قطعات و غیره همواره در حال تغییر است. با وجود اینکه این سیستم قیمت بسیار بالایی دارد، اما از عملکرد خوبی برخوردار است و مصرف برق بسیار پایینی دارد. به همین خاطر استفاده از تا حد قابل توجهی باعث جلوگیری از اتلاف انرژی می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *