تصفیه هوا, مقالات

تفاوت تصفیه هوا و اکسیژن ساز

تفاوت تصفیه هوا و اکسیژن ساز

در این مقاله می خواهیم درباره تفاوت دستگاه تصفیه هوا و اکسیژن ساز صحبت کنیم. با سرما مارکت همراه باشید!

هوایی که ما تنفس می کنیم تأثیر چشمگیری روی وضعیت سلامت جسمانی و حتی سلامت روانی و آرامش ما دارد. امروزه در اکثر محیط های شهری به ویژه در کلان شهرها، هوا به شدت آلوده است و به هیچ عنوان برای سلامتی انسان ها، به ویژه افراد دارای بیماری های تنفسی و حتی محیط زیست مناسب نیست.

در بعضی مناطق نیز منابع انسانی منشاء آلودگی هوا نیستند؛ ایجاد توده های هوای کم فشار روی مناطق بیابانی مثل صحرای بزرگ بزرگ آفریقا، صحرای مرکزی عربستان، کشور بیابانی استرالیا و کشور بیابانی عراق، سبب ایجاد توده های عظیم متحرکی از ریزگرده ها شده که خطر بزرگی برای سلامتی افراد دارای بیماری های تنفسی می باشند و گاها شهرها و کشورها را به تعطیلی می کشانند.

منابع آلودگی هوا

یکی دیگر از منابع آلودگی هوا، فوران های عظیم آتشفانی در هاوایی، اندونزی، ایسلند، ژاپن و مناطق دیگری از دنیا هستند که میزان بسیار زیادی خاکستر آتشفشانی را وارد جو می کنند که ورود آن به ریه می تواند مشکلات زیادی داشته باشد.‌

آلودگی های هوا را می توان به سه نوع اصلی تقسیم بندی کرد: ریزگردها که همانطور که گفته شد، حاصل پدیده های طبیعی مثل طوفان ها و آتشفشان ها هستند، آلودگی های شیمیایی که هم توسط فرآیندهای طبیعی مثل آتشفشان ها و هم توسط فرآیندهای انسانی مصرف مصرف سوخت های فسیلی تولید می شوند، و آلودگی های میکروبی مثل آلودگی  های باکتریایی، قارچی و ویروسی که منشاء زیستی دارند.

گاهی اوققات بعضی محیط های کاری نسبت به محیط زندگی معمولی ما، هوای بسیار آلوده تری دارند. برای مثال هوای بیمارستان ها و آزمایشگاه های بیولوژیک می تواند حاوی آلودگی های میکروبی و حتی شیمیایی باشد.

افزایش روز افزون این آلودگی ها در هوای که تنفس می کنیم و مشکلات تنفسی متعاقب، سبب شده است که دستگاه های تصفیه هوا و اکسیژن سازها، روز به روز بیشتر مورد توجه و استفاده قرار گیرند به طوری که امروزه در کلان شهر ها، وجود یک دستگاه تصفیه هوا در هر آپارتمانی ضروری می نماید.

معرفی دستگاه تصفیه هوا و تفاوت دستگاه تصفیه هوا و اکسیژن ساز

دستگاه تصفیه هوا (air purifier) وسیله ای است که با داشتن فن هوای محبوس در یک فضای بسته را به درون خودش مکیده و پس از عبور هوا از فیلترهای خاصی آن را بیرون می دهد. این کار سبب می شود که آلودگی های موجود در هوا به حداقل برسند و هوایی سالم تر برای ساکنین ساختمان فرآهم می آورد.

بوهای موجود در هوا معمولا مولکول های آلی هستند که توسط فیلترهای دستگاه های تصفیه هوا جذب شده یا تجزیه می شوند. در نتیجه دستگاه تصفیه هوا می تواند بوهای نامطلوب موجود در هوا را از بین ببرد (هرچند که بوهای مطلوب را هم از بین می برد!)

بعضی از ذرات معلق در هوا،‌ مثل موی حیوانات خانگی یا گرده گل ها می توانند واکنش های آلرژیک قوی به دنبال داشته باشند. دستگاه های تصفیه هوای معمولی، به راحتی این ذرات معلق را فیلتر می کنند و تا حد زیادی جلوی آلرژی های فصلی را می گیرند.

فیلتر های دستگاه های تصفیه هوا

دستگاه های تصفیه هوا دارای فیلترهای مختلفی هستند. بعضی از مدل های دستگاه تصفیه هوا تنها چند فیلتر معدود دارند و ففقط طیف محدودی از آلاینده های هوا را فیلتر می کنند ولی تصفیه هواهایی نیز وجود دارند که بسیار پیشرفته هستند و اکثر آلودگی های موجود در هوا را فیلتر کرده و هوایی کاملا پالوده برای تنفس فرآهم می آورند.

در همه دستگاه های تصفیه هوا، بخشی به نام پیش فیلتر وجود دارد که ذرات معلق درشت موجود در هوا، مثل گرد و خاک، کرک ها و موهای حیوانات، گرده های گل ها و …. را فیلتر می کند. پیش فیلتر می تواند تعویضی یا قابل شستشو باشد و در هر صورت باید پس از مدتی آن را تعویض کرد. فیلترهای تعویضی را باید ماهانه تعویض کنید.

فیلتر اصلی در اکثر دستگاه های تصفیه هوا، فیلتر HEPA است که ذرات ریزتر را که اصطلاحات ریزگرد نامیده می‌شوند، فیلتر می کند و با هر ماه تعویض شود. برای رفع آلودگی های شیمیایی موجود در هوا، از فیلترهای دارای کربن فعال استفاده می شود که به دلیل تخلخل بالا و واکنش پذیری سطحی بسیار زیاد، مساحت سطح بالایی برای جذب مواد شیمیایی موجود در هوا، مثل ترکیبات آلی دارای بوهای نامطبوع (و حتی مطبوع!) فرآهم می آورد.

فیلترهای UV

فیلترهای UV نیز موجود هستند که با تابش نور UV، بخش زیادی از آلودگی‌های میکروبی موجود در هوا را نابود می کنند. نور UV سبب ایجاد جهش در DNA ارگانیسم های زنده شده و آن ها را می کشد و ویروس ها را که آن ها نیز DNA دارند ولی زنده نیستند، غیر فعال می کند.

دستگاه های تصفیه هوا می توانند مجهز به یونیزان نیز باشند. یونیزان ها، با تولید یون های منفی سبب خنثی شدن یون های مثبت موجود در هوا و مطبوع شدن هوای موجود در ساختمان می شوند. از سوی دیگر، خنثی شدن ذرات دارای بار مثبت، سبب به هم چسبیدن و سنگین شدن و در نتیجه سقوط آن ها می شود.

معرفی اکسیژن سازها

اکسیژن ساز یا متراکم ساز اکسیژن (oxygen concentrator) دستگاهی است که غلظت اکسیژن موجود در هوا را زیاد می کند. همانطور که می دانید، هوای اتمسفر زمین از حدود ۷۰ درصد نیتروژن، حدود ۲۰ درصد اکسیژن و ۱۰ درصد هم گازهای دیگر مثل دی اکسید کربن و … تشکیل شده است.

افرادی که مشکلات تنفسی دارند، معمولا ریه های آسیب دیده ای دارند و مساحت سطح مورد نیاز برای تبادل گازی بین خون و هوا در ریه های آن ها بسیار محدود است، بنابراین به سختی نفس می کشند و اکسیژن کمی به بدن آن ها می رسد و در نتیجه همیشه احساس کسالت داشته و کمبود انرژی دارند، زیرا اکسیژن برای واکنش های اصلی آزادسازی انرژی از مواد غذایی که در سلول های بدن رخ می دهند، ضروری است.

ممعمولا افرادی که مشکلات تنفسی شدید دارند، مجبور به استفاده از کپسول اکسیژن هستند و برای اینکار همیشه باید یک کپسول اکسیژن همراه خود داشته باشند و برای استفاده از آن، باید ماسک اکسیژن بزنند. این مشکلات سبب می شود که کیفیت زندگی این افراد به شدت کاهش پیدا کند. برای کمتر کردن مشکلات چنین بیمارانی می توان از دستگاه های اکسیژن ساز استفاده کرد که غلظت اکسیژن را تا ۹۵٪ حجم هوا بالا برده و تنفس را برای این افراد تسهیل می کنند. به علاوه، این دستگاه ها، تاحدی هوا را تصیفه هم می کنند.

نحوه کار اکسیژن سازها

اکسیژن سازها به شیوه های مختلفی کار می کنند. بعضی از اکسیژن سازها، گازهای دیگر موجود در هوا را از بین برده و تنها به اکسیژن اجازه ی خروج می دهند و بعضی دیگر دارای یک مخزن اکسیژن فشرده هستند که اکسیژن را به هوا تزریق می کند و پس از اتمام باید پر شود. برای استفاده از خیلی این دستگاه ها باید از ماسک اکسیژن استفاده کنید، در حالی که بعضی دیگر هوا را از بیرون گرفته، و تنها اکسیژن آن را وارد اتاق می کنند.

اکسیژن سازها برخلاف کپسول های اکسیژن نیاز به پر کردن ندارند و جا به جایی و حمل آن‌ها نیز خیلی راحت است زیرا سبک و کوچک هستند. این هم یکی از نکات تفاوت دستگاه تصفیه هوا و اکسیژن ساز است.

تفاوت دستگاه تصفیه هوا و اکسیژن ساز

همانطور که گفته شد، دستگاه های تصفیه هوا، آلاینده های موجود در هوا را تصفیه می کنند و با گازهای طبیعی موجود در هوا مثل اکسیژن، نیتروژن، دی اکسید کربن و … کاری ندارند، ولی اکسیژن سازها علاوه بر تصفیه هوا، نسبت گازهای موجود در هوا را تغییر داده و با حذف اکثر گازهای دیگر، غلظت اکسیژن را تا ۹۵ ٪ بالا می برند.

دستگاه های اکسیژن ساز، برخلاف دستگاه های تصفیه هوا که کاربردهای عمومی دارند، دستگاه هایی پزشکی هستند و توسط پزشک برای افرادی که به سختی نفس می کشند، تجویز می شوند تا جایگزین کپسول های بزرگ هوا شوند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *