برج خنک کننده مدار بسته

برج خنک کننده مدار بسته

یکی از کولینگ تاور هایی که در بسیاری از ساختمان ها از آنها استفاده می شود، برج خنک کننده مدار بسته می باشد. هنگام عبور از خیابان ها ممکن است به بالای پشت بام ها دقت کرده باشید و منبع های بسیار بزرگی را دیده باشید و با خود فکر کنید که نقش این دستگاه ها چیست و چه ارتباطی می تواند با تهویه مطبوع یک محیط داشته باشند؟ این سیستم ها به چه صورت کار می کنند؟ و هزاران سوال دیگر که به دهن شما را پیدا می کنند. در ادامه همراه ما باشید تا به بررسی این سیستم ها از جمله برج خنک کننده مدار بسته مکعبی  بپردازیم.

برج خنک کننده مدار بسته مکعبی 1800 تن پرتو آبگردان XC-1800

برج خنک کننده مدار بسته چه نوع سیستمی است؟

برج خنک کننده در واقع یکی از مدل های مبدل حرارتی می باشد و این سیستم ها روز به روز به عنوان دستگاه های بسیار محبوب بین افراد در می آید زیرا مزایای این سیستم ها به قدری زیاد است که در بسیاری از صنایع سبک و یا سنگین دنیا از آن ها استفاده می شود.

همانطور که گفتیم این سیستم ها نوعی مبدل هستند و این برج های خنک کننده با تماسی که بین آب و هوا ایجاد می کنند باعث خنک سازی آب داغ می شوند. می توانیم به صورت واضح این گونه بگویم که از تماسی که بین آب و هوا است فرایند تبخیر ایجاد می شود و این تبخیر می‌تواند حرارتی که به وسیله آب داغ به وجود آمده است را جذب کند و به محیط خارجی برج هدایت کند. بنابراین به این نتیجه می‌رسیم که بسیاری از فرآیندهایی که برای تهویه انجام می شوند و یا حتی مراحل صنعتی برای تهویه نیاز به خنک سازی آب دارند و در بیشتر موارد از این دستگاه ها استفاده می شود.

کولینگ تاورها به دو دسته ی برج خنک کننده مدار بسته و مدار باز تقسیم می شوند.
یکی از محبوب ترین مدل هایی که از آن ها بسیار استفاده می شود برج خنک کننده مدار بسته می باشد. این سیستم‌ها به طور میانگین دارای ظرفیت ۱۰ تا ۴۶۰ تن به بالا هستند و برای ساخت بدنه آنها از متریال های مختلفی چون فلز، بتن و یا فایبرگلاس استفاده می شود.
تفاوت بین دو مدل مدار بسته و مدار باز در این می باشد که در کولینگ تاورهای مدار باز آب بر روی بخش هایی که خنک کننده هستند منتشر می شود و در مقابله با هوا خنک می گردند. اما در برج خنک کننده مدار بسته آب از داخل کویل به آن راه پیدا می کند و در نهایت هوا بر روی کویل ها توزیع می گردد.
این سیستم ها به دلیل استفاده از کویل دارای قیمت بیشتری نسبت به مدل های دیگر می باشند و از این رو از آن ها در موارد بسیار خاصی استفاده می شود. در زیر به چند صنعتی که در آن ها از برج خنک کننده مدار بسته استفاده می شود اشاره می کنیم.

 • صنعت فولاد سازی
 • صنعت غذایی
 • تولید روغن
 • صنعت هسته ای و . . .

عملکرد کولینگ تاورهای مدار بسته به این صورت است که داخل یک کویل سرمایشی آب را به چرخش می‌اندازند و از آن جایی که آب به صورت غیر مستقیم با هوا در ارتباط است باعث خنک شدن آن می شود.
در اکثر این برج ها کویل هایی که برای ایجاد سرمایش از آن ها استفاده می شود به صورت فین دار هستند. هوای گرمی که در این دستگاه ها با برخورد به سطح کوئل ها ایجاد می شود از قسمت بالایی برج به سمت خارج هدایت می گردد.
در فصل های گرم سال از آن جایی که دمای محیط بسیار زیاد است از یک دستگاه برای خنک کاری آبی که در مدار اصلی جریان دارد استفاده می شود.

فواید استفاده از برج خنک کننده مدار بسته:

 • در این سیستم ها مصرف انرژی به خصوص مصرف آب بسیار پایین می باشد.
 • میزان راندمان این دستگاه ها بسیار بالا است و همچنین دارای بازدهی خنک کاری بالایی هستند.
 • برای کنترل کولینگ تاور ها در فصل‌های مختلف سال از ترموستات استفاده می شود.
 • این برج ها برای تصفیه آبی که در گردش است نیاز به هیچ گونه تجهیزات جانبی ندارند.
 • میزان رسوب گذاری و همچنین رسوب پذیری در این سیستم ها بسیار پایین است و در نتیجه هزینه های مربوط به تعمیر و همین طور نگهداری بسیار کم می شود.
 • همانطور که اشاره کردیم در فصول گرم در این دستگاه ها از یک سیکل پاششی برای خنک کاری استفاده می شود، اما در فصول سرد نیاز به این سیکل نیست زیرا دمای آب به اندازه کافی پایین می باشد.
برج خنک کننده مدار بسته مکعبی

 

برج خنک کننده مدار بسته مکعبی:

 

برج خنک کننده مدار بسته مکعبی یکی از مدلهایی است که برای ساخت بدنه آن ها از فایبرگلاس و یا حتی گالوانیزه نیز استفاده می شود. این سیستم ها دارای ساختاری به شکل مکعب هستند.
این نوع برج ها در صنعت های مختلفی چون خنک کردن تجهیزات صنعتی که در پتروشیمی استفاده می شود، برای خنک سازی توربین های نیروگاه و هم چنین جهت خنک کردن دستگاه هایی که از آنها برای تزریق پلاستیک استفاده می شود کاربرد دارند.

قطعات به کار رفته در این سیستم ها به این شرح می باشد:

 • فن: از این قطعه برای جابجایی هوا در داخل برج استفاده می شود آنها ممکن است از نوع محوری باشند و یا  ممکن است از نوع سانتریفیوژ باشند. فن هایی که به صورت محوری هستند به صورت مکنده می باشند و در قسمت بالایی برج نصب می‌شوند، نوع سانتریفیوژ این فن ها به صورت دمنده بوده و در بخش جلویی به کار می رود.
 • نازل های آبپاش: نازل ها در واقع افشانک هایی هستند که در بخش کلکتور آب ورودی برج ها به کار برده می شوند که می توانند جریان آب داغ را بر روی پکینگ ها توزیع کنند. مهمترین ویژگی این افشانک ها این است که آب به صورت خیلی بهتری پراکنده می شود و این امر باعث می‌شود که فشار آب بسیار کم شود و در نهایت میزان دمای تبخیر را پایین می آورد.
 • پکینگ: این بخش باعث می‌شود که میزان سطح تماس بین آب و هوا افزایش پیدا کند و در نهایت فرایند تبخیر با شدت بیشتری انجام می شود. زمانی که آب به وسیله نازل ها در دستگاه پاشش شد، آب بر روی پکینگ ها به صورت لایه نازک پخش می شوند و در نهایت در تماس با هوای بیشتری قرار می گیرند.
 • قطره گیر: برای جلوگیری پرتاب آب به سمت بیرون برج از این قطعه استفاده می شود.
 • سیستم انتقال قدرت: این بخش از برج ها در سه مدل مختلف تسمه پولی، گیربکس و دایرکت درایو استفاده می شوند.

از دیگر بخش های این برج ها می توانیم به پورت آب جبرانی، آب تخلیه، آب سر ریز، آب داغ ورودی و پورت آب سرد خروجی، اشاره کرد.

برای بالا بردن میزان بازدهی در برج های خنک کننده مداربسته مکعبی به چند راهکار در این بخش اشاره می کنیم : بهتر است قبل از نصب و همین طور راه اندازی این سیستم ها محل مناسبی را انتخاب کنید و شرایط آن را بسنجید. محیطی ایده آل است که نور خورشید به طور مستقیم آنجا نتابد در نهایت مقدار دمای سیال بالا نمی رود. محیطی که انتخاب می شود بهتر است که دارای تهویه بسیار مناسبی باشد، به منظور حفظ کیفیت هوای که وارد دستگاه ها می شود بهتر است از قطره گیر و یا دریفت الیمیناتور استفاده شود. به منظور کم شدن میزان رسوب  در این برج ها بهتر از سختگیر استفاده شود.

نتیجه گیری:

در این مقاله به بررسی انواع برج خنک کننده پرداختیم و به این نتیجه رسیدیم که این سیستم ها به دو دسته مدار باز و مدار بسته تقسیم می شوند. از آنجایی که داخل برج خنک کننده مدار بسته از کویل استفاده می شود مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. به این نتیجه رسیدیم که این دستگاه ها کاربرد بسیاری در صنایع دارند و از آنها در بخش‌های مختلف صنعتی و همچنین کارخانه ها استفاده می شود برج خنک کننده مدار بسته مکعبی یکی از مدل‌های بود که متریال به کار رفته در ساخت آن از فایبرگلاس و گالوانیزه می باشد و ظاهر آن به شکل مکعب است. بهتر است برای نصب این دستگاه ها محیطی را انتخاب کنیم که نور خورشید در آنجا بسیار کم بتابد و از تابش های مستقیم آفتاب به دور باشد. با توجه به فضای کمی که این دستگاه ها جهت نصب اشغال می‌کنند، بازدهی و راندمان بالا و هم چنین استفاده از کمترین میزان سطح انرژی از محبوبیت خاصی بین سازندگان برخوردار می باشد.

برای انتخاب بهترین ظرفیت این دستگاه ها باید مقدار گرمایی را که از آب، به هوای بیرون انتقال پیدا میکند را تشخیص دهیم و اینکه چه مدت زمانی طول می کشد. برای انتخاب بهترین دستگاه ما به شما پیشنهاد می دهیم که با کارشناسان و متخصصانی که در این حوزه فعالیت دارند مشورت کنید زیرا این سیستم ها دارای ظرفیت های بسیار متنوعی هستند و تعیین ظرفیت مناسب و هم چنین مدل مناسب نیاز به تبحر دارد و حتما باید تمامی شرایط مربوطه سنجیده شود که با صرف هزینه ای که می شود بتوانید بهترین دستگاه را انتخاب کنید تا بهره برداری ایده آلی از آن داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

info@sarmamarket.com

مقایسه محصول

محصولی برای مقایسه پیدا نشد.
Call Now Buttonپشتیبانی تلفنی رایگان