آشنایی با نحوه عملکرد فن کویل ایرانی

آشنایی با نحوه عملکرد فن کویل ایرانی

قرار است در این مقاله درباره نحوه عملکرد فن کویل ایرانی صحبت کنیم. با سرما مارکت همراه باشید و در آخر ما را از نظرات خود بی بهره نگذارید!

در این مقاله از سرما مارکت قصد داریم درباره فن کویل ایرانی, نحوه ی عملکرد و ویژگی های منحصر به فرد این سیستم ها توضیحات مفیدی را ارائه دهیم تا بتونید انتخابی خوب و خریدی مطمئن داشته باشید.

امروزه در بازار تهویه مطبوع از فن کویل های ایرانی استقبال خوبی شده است. این دستگاه ها دارای کیفیت و کارایی بالایی هستند، سیستم پیشرفته به کار رفته در این فن کویل ها همگام با تکنولوژی های روز دنیا می باشد و این موضوع موجب شده است که فن کویل ایرانی در مدل های مختلف با فن کویل هایی که خارجی هستند از لحاظ کیفیت برابری کند.

فن کویل ایرانی چیست و به چه صورت کار می کند؟

سیستم به کار رفته در فن کویل ایرانی ها مانند فن کویل های خارجی می باشد. از اسم فن کویل مشخص می باشد که از دو جزء اصلی فن (دمنده) و کویل (مبدل حرارتی) تشکیل شده است. هوا به وسیله فن در بین کویل ها به جریان می افتد و داخل کویل ها آب سرد و آب گرم به جریان می افتد و این جزء از فن کویل ها تبادل حرارتی را انجام می دهند.

نحوه عملکرد فن کویل ایرانی

  • سیکل گرمایش: فن کویل ایرانی برای تکمیل عملکرد خود در زمینه فراهم کردن گرمایش به سیستم هایی مانند پکیج و یا موتور خانه نیاز دارد. آب گرم به واسطه این دستگاه ها وارد کویل می شود و هوایی که به وسیله فن در بین کویل ها در حال جریان می باشد گرمای آب را با بر خورد به سطح کویل ها دریافت می کند و به این ترتیب مقدار دمای هوا افزایش می یابد و هوایی گرم و مطلوب برای محیط فراهم می گردد.
  • سیکل سرمایش: برای فراهم کردن سرمایش فن کویل ایرانی نیاز به دستگاه هایی مانند چیلر دارد. چیلر ها آب سرد را فراهم می کنند و به سمت کویل ها هدایت می کنند. در این فرایند هوایی که در حال گردش در بین کویل ها می باشد سرمای آب را دریافت می کند و دمای هوا کاهش می یابد و هوایی خنک و مطبوع برای روزهایی از سال که هوا گرم می باشد تأمین می گردد.
  نکات لازم هنگام خرید فن کویل سقفی تو کار

این نکته قابل ذکر است که در مسیر خروجی هوا فیلتر هایی تعبیه شده اند که هوای سرد و یا گرم قبل از خروج از سیستم از این فیلتر ها عبور می کنند و آلودگی ها و یا میکروب هایی که در هوا موجود می باشد را دریافت می کند و مانع از منتشر شدن آن ها در محیط مربوطه می گردد. این فیلتر ها دارای قابلیت شست و شویی هستند و به راحتی از دستگاه جدا می شود و به راحتی شسته می گردد. اگر کارایی فیلتر های فن کویل دچار اختلال شود لازم می باشد که فیلتر مربوطه تعویض شود.

انواع فن کویل ایرانی

فن کویل ها براساس نوع کاربری و کاربردی که دارند به دسته های زیر تقسیم می شوند:

  • فن کویل زمینی: این سیستم ها بر روی زمین نصب می شوند و دارای طراحی زیبا و دکوراتیوی می باشند. فن کویل زمینی در مدل های شیب دار، بالا زن و رو به رو زن تولید و به بازار تهویه مطبوع عرضه شده است.
  • فن کویل کاستی: فن کویل ایرانی کاستی جزو دستگاه هایی می باشد که در داخل سقف های کاذب نصب می گردند و تنها دریچه خروجی پخش هوا در معرض دید می باشد. این سیستم ها در دو مدل فن کویل کاستی یک طرفه و چهار طرفه تولید شده است.
  • فن کویل داکتی: فن کویل داکتی ها از نظر ظاهری شبیه فن کویل سقفی تو کار هستند و دارای قابلیت کانال کشی به فضاهای مختلف می باشد. این سیستم ها در داخل سقف های کاذب نصب می گردند.
  • فن کویل دیواری: فن کویل دیواری ها بر روی دیوار نصب می شوند و فضای زیادی را اشغال نمی کنند.
  • فن کویل سقفی تو کار: این سیستم ها قابل نصب در سقف های کاذب می باشند و جزو پر کاربردترین دستگاه ها در ساختمان سازی می باشد.
  آیا درباره انواع فن کویل یکتا تهویه اروند می‌دانید؟

نکات لازم در انتخاب فن کویل ایرانی

ظرفیت:

فن کویل ایرانی ها در مدل های مختلفی که تولید می شوند دارای ظرفیت های گوناگونی هستند و از بین این ظرفیت ها می توانیم بهترین گزینه را برای متراژ هایی که مورد نظر داریم انتخاب کنیم. توجه به این امر بسیار مهم می باشد چنان چه ظرفیتی بیشتر و یا کمتر از آن چه فضا نیاز دارد انتخاب شود تهویه محیط به خوبی انجام نمی شود.

نوع: 

فن کویل ها دارای مدل های مختلفی هستند و می توانیم بهترین گزینه را از بین فن کویل زمینی، فن کویل دیواری، سقفی تو کار، داکتی و دیواری انتخاب کنیم. البته این انتخاب باید با توجه به نوع کاربری که فضا دارا می باشد و همین طور موقعیت نصب دستگاه انجام شود.

ابعاد: 

در نظر گرفتن ابعاد فضایی که دستگاه در آن نصب می شود با اهمیت می باشد. زیرا ابعاد فن کویلی که نصب می شود کمتر و یا بیشتر از محیطی باشد که در آن نصب می گردد در کار کرد دستگاه اختلال ایجاد می شود و سیستم دچار لرزش هایی می گردد که طول عمر این سیستم ها را کاهش می دهد.

فن: 

فن به کار رفته در فن کویل ایرانی بهتر است از نوع سانتریفیوژ و یا محوری باشد زیرا میزان صدای تولیدی این فن ها بسیار کم می باشد و در هنگام کار صدا های آزار دهنده ای را ایجاد نمی کند.

کنترل:

این نکته باید در نظر گرفته شود که دستگاه مجهز به سیستم هایی مانند ترموستات جهت کنترل میزان دما باشد. این کنترلر ها ممکن است به صورت دستی و یا اتوماتیک صورت گیرد.

  خرید فن کویل مدیا

قیمت:

مهمترین نکته در انتخاب فن کویل ایرانی قطعا قیمت آن می باشد که دارای قیمتی مناسب و به صرفه باشد. در کنار این موضوع کیفیت، زیبایی و میزان راندمان، صدا و زیبایی دستگاه هم بسیار با اهمیت می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

info@sarmamarket.com

مقایسه محصول

پاک کردن همه مقایسه